Az Anaga Nemzeti Park Tenerife északkeleti csücskében elhelyezkedő vulkanikus hegylánc, mely kiterjedt túraútvonalaival, gazdag és egyedi növényzetével, babérerdeijeivel, változatos terepviszonyaival, romantikus kis falvaival és az óceánba omló sziklafalaival igazi paradicsom a túrázók számára.
A természeti csoda hivatalos neve Anaga Rural Park, melyet az UNESCO 2015-ben bioszféra-rezervátumává nyilvánított, elismerve ezzel az Anaga geológiai és biológiai egyediségét. A hegység átlagosan 850 méterrel a tengerszint felett helyezkedik el, legmagasabb csúcsa a Cruz de Taborno (1024 m). Ez nem tűnik soknak, viszont számos túraútvonal érinti a tengerpartot is, így pedig már egész komoly szintkülönbségeket kell leküzdeni, persze akadnak jóval lightosabb opciók is.
A felhők viszont sokszor olyan alacsonyra ereszkednek, hogy nem ritka, hogy 7-800 méteren is elveszünk a ködben, miközben a tengerparton szikrázik a napsütés.
Nyugatról Santa Cruz és La Laguna irányából fél óra megközelíthető a TF113-as útról, vagy a délről a San Andres-i bázisomról a TF-12-esen még gyorsabban, akár 20 perc alatt a felhők fölé autózhatunk és a 20-30 fokos tengerpartról pillanatok alatt a hűvös, mohás babérerdők közepén találhatjuk magunkat.
A legfontosabb csúcsok: Punta de Anaga, Bichuelo, Anambro, Chinobre, Pico Limante, Pico del Inglés, Cruz de Taborno, Cruz del Carmen.
Afur – Taganana – Tamadiste – Afur (PR-TF 8)
Az Anaga nemzeti park egyik legváltozatosabb, leglátványosabb és ennélfogva legnépszerűbb túraútvonala a PR-TF 8 kódnéven futó Afur – Taganana – Tamadiste – Afur körút a maga kb. 15 km-es hosszával és 1550 méter szintjével.
Tipp: Afur-nak, a kis hegyi falu méretéhez képest, van ugyan egy egész tekintélyes méretű parkolója, de a februári hétvégén, a Covid és a lényegesen kevesebb külföldi ellenére 10-11 óra körül esélytelen legális parkolóhelyet találni. Emiatt érdemes a kört Tanagana-ból indítani, ahol ugyan sokkal kevesebb parkolóhely van, mégis első sikerült lerakni az autót.
Időszűke és megfelelő öltözet hiányában én csak a Tanagana – Tamadista szakaszt tettem meg oda-vissza (kb. 2 x 5 km), Afur-ba pedig másnap mentem el autóval. Ha mégegyszer nekivágnék, akkor biztos a teljes klasszik körtúrát nyomnám le.
Taganana
San Andres-ből indultam autóval északnak a TF-12-es úton. Alig 10 km-en 7-800 métert kell leküzdeni, végig hajtűkanyarokkal tűzdelt szerpentinek. Gyönyörű táj, nem érdemes sietni, ritkán, de pár helyen le lehet húzódni fotózni. Kb. 25 perc alatt lehet felautózni a hegygerincig, amit egy alagúttal csaptak le. A lejtős alagút végén egy derékszögű jobbosban bukkantam ki a hegy északi oldalán. Innét már csak 5 km gurulás lefelé a kiinduló településig Tagananáig, de előtte még érdemes lehúzódni a Mirador “Risco Amogoje” kilátóponthoz. Keleti irányba elnézve már látszanak Benijo sziklái.
Taganana-ba érkezve parkoljunk le minél előbb, az első szabad helyen, mert a hihetetlenül szűk és meredek utcák ellenére kétirányú a forgalom, ami kellemetlen tud lenni. Nekem a főtéren a templom előtt sikerült letennem az autót elsőre.
A PR-TF 8-as ösvény már a kis faluban is ki van táblázva, kövesd az Afur (por Tamadiste) jelzést. Át kell haladni a hídon, majd jön az egyik legtrükkösebb rész: Caserío San Antonio utca 18-as szám mellett balra kell kanyarodni egy kb. 1 méter széles/keskeny sikátorba, kiérve balra, majd a Camino el Chorro utca fog kivezetni a faluból, az aszfalt út hamarosan földútra vált. Kb. 1 km és +130 méter szint mire kiérünk a faluból, jobb oldalon felbukkan az óceán, ami a következő 4-5 km-en végigkíséri az utat.
A következő kellemes, szinte vízszintes szakaszok teraszos szőlőültetvényeken vezet keresztül. Összesen 13 családi méretű borászat található az út mentén, mindegyik hagyományos módszerekkel, kis tételben termel a család, illetve a helyi éttermek számára.
Az utolsó szőlőskertet követően szűkül az ösvény, a föld utat meredekebb sziklás terep váltja fel, egyre több a fügekaktusszal és aloe vera bokorral lehet találkozni.
Playa de Tamadiste
Másfél óra gyaloglás után kibukkan az úticélom a Playa de Tamadiste, ahol le lehet ereszkedni egészen a tengerpartig. A Taganana – Tamadiste útvonalon talán ha 3-4 kisebb csoporttal találkoztam, de itt a parton legalább ötvenen ejtőznek, vagy korábban keltek, vagy Afur irányából érkeztek.
Kiválasztok egy szimpatikus, piknikhez tökéletes, panorámás sziklát és betolom a reggel előrelátólag legyártott szendvicset, mivel útközben még vizet sem lehet kapni.
Innét lehetne felmászni Afur-ig, majd onnét le Taganana-ba, de mivel még más tervek is vannak délutánra, így egy óra pihi után visszafordulok ugyanazon az úton amelyiken jöttem. Másfél óta múlva visszaérek Taganana-ba. Itt a kis helyi kávézó/étterem, a Las Nieves tetőteraszán újratöltöm az energiaraktárakat egy flan + kávé kombóval, mielőtt autóval továbbindulnék Roque de Las Bodegas sziklája felé.
Roque de Las Bodegas
Tagananaból autóval 5 perc / 2-3 km északkeletre a part mentén. A Roque de las Bodegas egy kavicsos, vulkanikus szabadstrand, amely az egyik végében lévő, az óceánba benyúló sziklaformációról kapta a nevét. Ezen a partszakaszon nincs semmilyen szolgáltatás (életmenő, wc stb.), de az út szélén van pár étterem, kávézó.
Mivel egy relatív vad partszakaszról van szó, kiszámíthatatlan hullámokkal és áramlatokkal, így ez leginkább a helyi bodysurfös arcok terepe. A bodysurf gyakorlatilag a hullámszörf előszobája, egyszerűsített változata egy könnyű műanyag boarddal, gyerekeknek és kezdőknek is nagyobb sikerélményt ad, mivel nem kell kiállni a deszkára és az uszonyok használatával a hullámokkal szemben beúszni is sokkal könnyebb. A víz hideg volt, így mindenki neoprénben nyomta. Kiültem a móló szélére és majdnem egy órán át néztem belefeledkezve, hogyan csípik el a hullámokat.
Benijo
Pár km-re arrébb újabb megálló. Itt található a szikla tetején a kis El Mirador étterem sárga épülete, amelynek teraszáról pazar kilátás nyílik az óceánból kimagasló Benijo sziklákra.
Mivel már csak egy bő óra volt sötétedésig, a hegyen keresztül indultam vissza a San Andresi bázisra, de a holnapot is Anaga nemzeti parka szántam, így reggel jövök vissza a folytatáshoz, de az északi part helyett, a hegygerinc látnivalói mentén haladok végig, miközben az összes cuccom az autóban lesz, hiszen vasárnap van, új helyre költözök, hogy a következő hetet már Puerto de La Cruz és környékén töltsem.
Afur – hegyi falu
Reggel San Andres mellől a tegnap már bejáratott szerpentinen a hegygerinc felé haladok, de a csúcsra érve nem kanyarodok le jobbra az alagút felé, hanem maradok a TF-12-esen (La Laguna irányába). Reggel a tengerpartról még rövidgatyában és pólóban indultam, de a hegyen alig 15 fok, szél és szemerkélő eső, az első adandó alkalommal beöltözök. Az út gyönyörű, ködös, mohás babérerdőkön halad keresztül, az összeérő lombkoronák, meg természetes alagutat húznak az úttest fölé.
A Casa Santiago fogadónál jobbra kanyarodva a TF-136-osra teszek egy kitérőt a Roque Negro és a tegnapi túrám kimaradt állomása Afur irányába. Gyakorlatilag addig kell menni autóval, amíg el nem fogy az út és a zsákfalu végén meg nem pillantjuk a buszmegállót és a falu méretéhez képest relatív nagy parkolót, ami vasárnap lévén 110%-ra tömve van, az odavezető szűk út szélein is mindenhol parkolnak. Szóval, aki innét akarja kezdeni, az Afur – Tamadiste – Taganana – Afur körtúrát, annak busszal, vagy autóval korán kell érkeznie. Végül egy pici fél legális helyen sikerül betekerni az autót, a 4-5 órás körtúra idejére nem merném itthagyni, de a szélvédőre kirakott telefonszámmal 15 percre el merek menni inni egy kávét, benézni a San Pedro kápolnába és végigsétálni a falu egyetlen utcáját.
Mirador Pico del Inglés (kilátó)
Afur zsákutcájából vissza a TF-12-es “főútra”, majd egy újabb kitérő az egyik legszebb panorámát kínáló kilátóponthoz vezető TF-114-esen. A Mirador Pico de Inglés azért is emlékezetes, mert innét pillantottam meg először a 3715 méter magas Teide vulkán havas csúcsát. Sőt rálátni a fővárosra Santa Cruzra de Tenerifere is, tiszta időben kivehető az auditorium sziluettje.
Camino viejo al Pico del Inglés mohalagút
A kilátótól pár száz méterre található a környék egyik legerősebb instagram mágnes fotó helyszíne a Camino viejo, egy vörös sziklába vájt út, aminek a két függőleges falát belepte a moha. Igazából a reggeli ködben van a legjobb hangulata, napsütésben nem adja ki annyira.
Mirador Cruz del Carmen (kilátó)
A Cruz del Carmen az autóval legkönnyebben megközelíthető kilátópont az Anaga egységben, nagy ingyenes parkolóval, evési lehetőséggel, WC-vel, több rövidebb családbarát útvonallal. A szolgálatot teljesítő vadőrök szívesen adnak tanácsot, illetve ingyenes térképet is osztogatnak.
A kilátó kiépített terasza a parkoló végében található és még a Pico del Inglésnél is szebb kilátást nyújt a Teidére.
Sendero de los Sentidos (Az érzékek ösvénye)
A Cruz del Carmen parkolójából indul “Az érzékek ösvénye” fantázianéven futó túraútvonal, mely arra bátorítja a túrázókat, hogy ne csak tájat csodálják, hanem a teljes flow élmény érdekében szemük mellett, vessék be többi érzékszervüket is, hallgasák a madárcsicsergést és szippantsanak bele az erdő illatába. Ami a madárcsicsegésen kívül egyértelműen kihallható az a babérerdő szélben összedörzsölődő ágainak jellegzetes nyikorogva zenélő hangja.
A túra egyébként három különböző hosszúságú és nehézségű szakaszból áll. Az első szakaszon szinte teljesen vízszintes pallókon lehet haladni, így mozgássérültek számára is elérhető, a második már erdei út, de a teljes kör, azaz nyolcas alakú túra sem több 2 km-nél.
Mirador del Llano de los Loros (kilátó)
Az Érzékek útja körtúra legtávolabbi pontja, a visszaforduló, a Mirador del Llano de los Loros, ahonnét kivételesen nem a Teidét, hanem a szomszédos sziget, Gran Canaria felhőket áttörő csúcsát csodálhatjuk meg.
Innét vissza a Cruz del Carmen parkolójába, ahonnét az Anaga nemzeti parktól elköszönve Puerto de la Cruz felé veszem az irányt, de útközben még pár rövidebb megálló beiktatva.
Tegueste (kisváros)
Egy alig tízezres kisváros az Anaga hegy lábánál, történelmi városközpontját kulturális örökséggé nyilvánították. Nincs a top10 látnivaló között, de ha útba esik érdemes megállni egy rövid sétára.
Bajamar pusztító hullámai
Bajamar nyugis tengerparti kisváros Tenerife északi partján, a déli parttal ellentétben nincsenek megaresortok, van pár étterem és kávézó, de alapvetően csendes, ami az éjszakai életet illeti, a csendet pedig csak a hullámok hangja töri meg. Teljesen véletlenül pont dagálykor érkeztem meg a világítótoronyhoz, ami azt jelenti, hogy ilyenkor érkeznek a legmasszívabb hullámok. Felhúzzák a piros zászlót és nem csak a strandot, Bajamar természetes, tengervizes medencéit (Piscina Natural) zárják le erre az időre, hanem a mólót is elkordonozzák és életmentők figyelnek a túl közel merészkedő turisták testi épségére. Ránézésre 3-4 méter magas hullámok érkeznek, de a hullámtörő szikláiba csapódva, hatalmas robajjal 10+ méter magasra robbanak.
Punta Del Hidalgo világítótorony
A 1992-ben átadott 52 méter magas űrsiló jól látható már a szomszédos Bajamarból is. Úgy néz ki, mint egy “mini” felhőkarcoló, leginkább a chicagói Sears toronyra hasonlít. A nyugati, lemenő napban szinte fehéren fénylő világítótorony extrém kontrasztot alkot a fekete tengerparttal és brutálisan magasodik a halászfalu környező földszintes házai fölé.
Punta Del Hidalgo tengerpartja nem éppen családbarát nyaralóhely, hiszen Tenerife majdnem legészakibb pontján helyezkedik el és kegyetlen hullámaival a sziget egyik legveszélyesebb partszakaszaként tartják nyilván, kizárólag feketeöves szörfösöknek. Itt forgatták a San Borondón c. rövidfilmet is: https://vimeo.com/189501647
La Baranda terasz
Punta Del Hidalgo és Bajamar után most már tényleg a következő hétre Puerto de La Cruz-ban foglalt szálláshelyemet veszem célba, de a TF-5-ös autópályán, El Sauzalnál még lekanyarodok egy fotó erejéig a La Baranda étterem/kávézóhoz, aminek üvegboxos kilátóteraszáról brutál panoráma nyílik az óceánra és az északi parton lévő kisvárosokra.
Gondoltam beugrok egy kávéra, de a tömeg nem így gondolta. A La Baranda az egyik legfelkapottabb hely a környéken, ráadásul már a naplemente sem volt olyan messze, így gyakorlatilag már a parkolóban dugóba kerültem. Kintről lőttem pár fotót, aztán gyorsan tovább is álltam.
A következő hetet Puerto de La Cruz-ban töltöm.
Hozzászólások (1)
Pingback: Tenerife látnivalók 2-3 hét alatt | vizzitor.hu