Az ősi maják nem ritkán emberáldozatokat mutattak be az eső istennek a cenote-ok oltárán, illetve a túlvilágra vezető kapuként tekintettek ezekre a szuper-látványos, süllyesztett természetes medencékre, ahol most liánon hintázó Tarzan-imitátor turisták csobbannak a vízbe, vagy éppen barlangi búvárok merülnek a felszín alá.
Mexikóban cenote, Európában inkább dolina: természetes módon kialakult kútszerű karsztképződmény. A felszín beszakadásával keletkezik, átmérője és mélysége is néhány métertől akár száz méterig terjedhet. Függőleges falán általában búja növényzet omlik alá, míg több tíz méterrel a felszín alatt hűsítő, türkizzöld vízfelület csillan.
A Yucatán-félszigeten nincsenek folyók és kisebb tavak is alig. A maja idők óta az egyetlen természetes ivóvíz forrást az ezekből a cenotékből nyert víz jelentette, így a jelentősebb maja városok is csak ilyen vízgyűjtő területek mellett tudtak fennmaradni.
A Yucatán-félszigeten 7-8 ezer (!) cenote található, amelyek nagy része Quintana Roo államba tömörül. Valamelyik alig látszik a felszínről, van amelyikbe besüt a nap, van ahol a masszív belépő ellenére rengetegen vannak, van amelyiknek saját fürdőmestere van és ugrálni, búvárkodni is lehet, valamelyikben törpeharcsákkal osztoznunk a vízen, valamelyiket alig lehet megtalálni, de olyan is van, ami egy város közepén fekszik és egy éttermen keresztül juthatunk le.
Ik Kil cenote
Az Ik Kil cenote a híres Chichén Itzá romváros közelében található. Kerek nyílása kb. 60 méter átmérőjű, a víz a földfelszín alatt 26 méterrel található, ahova egy a mészkő bevájt lépcsős járaton juthatunk le, a víz kb. 50 méter mély. A függőleges falat szinte teljesen belepte a növényzet.
Úszómellény nem kötelező, csak ajánlott, van úszómester, akinek a felügyelete mellett egy 5-6 méter magas platformról lehet a vízbe ugrálni. 2010-ben egyébként a Red Bull sziklaugró világbajnokság egyik helyszíne volt, ők persze nem aprózták el és a víz felett 26 méterre lévő felszín pereméről ugráltak.
Az Ik Kil 9-17h között van nyitva, a belépő 80 peso (kb. 1200 Ft). Az egyik legnépszerűbb cenote, így mindig rengetegen vannak. A nyitás utáni, illetve a zárás előtti 1 óra, ami még talán elviselhető.
Cenote Sagrado és X’toloc (Chichen Itza)
Mindkét cenote a Chichen Izta területén belül található és nagyon röviden: egyiket sem érdemes megnézni.
Cenote Suytun
Az egyik legtöbbet fotózott cenote, Valladolid központjától 8 km-re. Egy hatalmas cseppkőbarlang, amiből a felszínen semmi sem észlelhető, csak egy kb. 1,5 méter átmérőjű kút szerű képződmény, a világítóablak.
Egy szűk kőlépcsőn lehet leereszkedni a mélybe. Ha 11:30-14h között érkezünk, amikor a legmagasabban jár a nap, akkor pazar fotókat lőhetünk, ahogy a napsugarak közvetlenül megvilágítják a víz közepére benyúló platformot, ha éppen nincs tömeg. Mi pont 14 órakor érkeztünk, a nap már tovább mozdult, cserébe rajtunk kívül csak hárman voltak, akik szintén suttogva beszéltek, a már-már templomi hangulatot, csak egy piros egyen mentőmellénybe öltözött 6 fős társaság a miniharcsák közé ugrott bombája törte meg.
Belépő: 120 peso (kb. 1800 Ft).
Cenote San Lorenzo Oxman
A cenote Oxman Valladolid központjától mindössze 5-6 km. A cenote mellé épült egy hacienda is, ott tudunk leparkolni illetve belépőt venni. A hacienda mellé egy kis strand, medence is épült, ahol egy DJ pakolgatja neki élőben. Teljesen valószínűtlen és tájidegen, ilyet még nem láttunk Mexikóban, egyébként vicces, nem rossz. Kétféle belépőt vehetünk, talán 120 peso a medencés party + cenote kombó és 60-80, ha csak a cenote-ét szeretnénk megnézni, utóbbi választjuk.
A cenote leginkább az Ik Kilhez hasonlít, talán kicsit kisebb, de a növényzet, belógó gyökerek, liánok még pazarabbak. A felülről a vízbe lógó liánok érintése is tilos, az úszómester azonnal sípol, cserébe egy direkt erre a célra installált kötélen Tarzan-lengésben lehet nyomni egy bombát.
Cenote Dzitnup
Az Oxman szomszédságában található felülről majdnem zárt cseppkőbarlang, de helyette az Oxman-t választottuk, itt nem jártunk.
Cenote Zaci (Valladolid)
Meglepetés cenote Valladolid központjában, azaz a főtértől a piac felé vezető úton, de még bőven bent a városban. Egy éttermen keresztül lehet besétálni. Az étterem vendégeinek ingyenes, egyébként talán 20 peso volt, ennyiért mindenképpen érdemes megnézni. Tiszta-vizű, szépen karbantartott cenote egy vízeséssel a közepén. Délelőtt 10 körül csak 3-4 ember a vízben.