A színes házas Cinque Terre az öt álmos olasz halászfaluból (Riomaggiore, Manarola, Corniglia, Vernazza és Monterosso) a világ egyik legfelkapottabb tengerparti tájegységévé nőtte ki magát, népszerűsége már-már Toszkánával vetekszik (amúgy a szomszédos olaszországi Liguria régióban található). A falvak felkerültek az UNESCO világörökségi listájára is.
A Cinque Terre Nemzeti Park Olaszország legkisebb és legrégebbi nemzeti parkja, amelyet még 1999-ben jelöltek ki. A kis terület ellenére azonban nagyon változatos vidéknek ad otthont: meredek sziklák, festői öblök, színes falvak, tiszta kék víz, teraszos szőlőültetvények és olajfaligetek keveréke, amelyeket gyalogösvények hálózata köt össze.
Melyik a legszebb település? Vonattal, autóval, esetleg hajóval érdemes megközelíteni? Melyik kisvárosban érdemes megszállni? Melyek az ajánlott túraútvonalak a környéken? Az év melyik szakában a legjobb idelátogatni vagy éppen hány napot érdemes itt tölteni? Az alábbi beszámolóból most mindent megtudhatsz.
Hol van Cinque Terre?
A Cinque Terre Olaszország északnyugati részén, Genovától délre található. A Cinque Terre-ről gyakran úgy beszélnek, mintha egyetlen hely lenne, de valójában az olasz Riviéra-partvidék öt különálló faluból álló szakaszáról van szó, amelyet olaszul Öt vidéknek / Öt földnek vagyis Cinque Terre-nek neveznek. Északról délre haladva sorban: Monterosso, Vernazza, Corniglia, Manarola és Riomaggiore. Közös bennük, hogy gyönyörű, pasztellszínű épületek sorakoznak a domboldalakon és pazar kilátás nyílik a tengerre, de mindegyiknek megvan a maga sajátos jellege.
Utazás, érkezés Cinque Terre-re
Hova repüljek, melyik a legközelebbi repülőtér?
A legközelebbi repülőterek Pisa (90 km), Genova (100 km) és Firenze (150 km), de Budapestről ezek közül jelenleg (2023. tavasz) csak Pisába van közvetlen járat, így ez a legpraktikusabb érkezési pont, ahonnét akár vonattal, akár autóval egy-másfél óra alatt elérhetőek Cinque Terre települései.
Autóbérlés vagy vonat?
Én mindig az autóbérlés híve vagyok, főleg, ha többen utazunk, sokkal nagyobb szabadságot ad, viszont Cinque Terre az a régió, ahova nem érdemes autóval menni, mert a szűk szerpentineken tovább fog tartani és több bosszúságot fog okozni a forgalom, a lassú haladás és parkolóhelyek hiánya, mint amennyit hozzáad. Ha mindenképpen autóbérlés, mert mondjuk egy Toszkán körúttal szeretnétek kombinálni, az autót akkor is La Spezia vasútállomás melletti nagy parkolóházban hagynám (ahogy mi is tettük).
Cinque Terre települései között a legpraktikusabb vonattal közlekedni, mivel a vasút az alagutaknak köszönhetően végig a tengerparton halad, így ha jó oldalra helyezkedsz még a kilátás is remek (míg az autóút fent kanyarog a hegyekben).
Érkezés Budapest – Pisa irányból
Ha minden jól jön ki, akkor optimális esetben, két átszállással, másfél óra alatt, kevesebb, mint 20 euróból lehet eljutni Pisa repülőteréről Cinque Terre első településéig:
- Repülőtér – Pisa: A reggel 6-tól éjfélig folyamatosan közlekedő “PISAMOVER Airport” gyorsvasút 5 euró/fő áron 7 perc alatt visz be a Pisa Centrale központi pályaudvarra.
- Pisa – La Spezia: Innét a Trenitalia által üzemeltetett vonatok valamelyikével La Spezia központi pályaudvar vonatok függvényében 8-15 euró, 45 perc – 1 óra.
- La Spezia – Riomaggiore: La Spezia pedig gyakorlatilag Cinque Terre keleti kapuja. Innét 5 euró lesz a vonatjegy függetlenül attól,hogy Cinque Terre melyik településén szállunk ki. Az első falu Riomaggiore, midössze 7 perc, az utolsó Monterosso pedig max. 25 perc. Mind az öt település rendelkezik vasútállomással.
Ha valaki mégis az autóbérlést választaná: kb. 90-100 km, szintén 1,5 óra az út.
Érkezés Budapest – Milánó irányból
Mivel Budapestről a milánói Malpensa reptérre lehet általában a legolcsóbb repjegyeket kifogni, így ez az útvonal lehet még egy “B” opció, de mivel 275-290 km-t kell még utazni, így az autóbérléssel vagy extra vonatjeggyel, illetve a plusz utazási idővel együtt már nem biztos, hogy megéri a macerát. Ha valaki mégis ezt az útvonalat választaná, akkor
- Malpensa Aeroporto T1 – Milano Centrale: Először be kell jutni a repülőtérről Milánó központi pályaudvarára, ez kb. 54 perc 13 eur. Utána pedig egy IC-vel tovább délre a tenger irányába. A vonatok szerencsére sűrűn járnak, így, ha jól adja ki, akkor fél órát sem kell várni az átszállásra.
- Milano Centrale – Monterosso: Milánóból Genován keresztül (további átszállás nélkül, közvetlen járat) 2 óra 50 perc alatt visz el az IC Monteressoba, Cinque Terre legészakibb településéhez. 2023-as jegyárak 16-28 euró között mozognak.
Ha minden klappol, akkor a milánói repülőtérről 4 óra 20 perc alatt 29 euróért lehet eljutni az úticélunking vonattal.
Ha valaki mégis az autóbérlést választaná: kb. 275-290 km, 3,5 óra az út.
Budapest – Bécs – Genova éjszakai vonattal (NightJet)
Ha valaki nem szeret repülni és autója sincs, vagy több ideje van, mint pénze, akkor kalandos vállalkozás lehet vonattal eljutni Cinque Terre-re. Ezt könnyíti meg most az osztrák OBB Bécs – Genova közötti közvetlen éjszakai járata. A “NightJet” szerelvény majdnem minden nap este 7 körül indul Bécsből és reggel fél10 körül fut be Genovába. Az út 14 óra 20 perc, a legolcsóbb ülőjegyek árai 29 EUR-tól kezdődnek, míg egy ágy egy hálófülkében 69 EUR-tól indul (egy irányba).
Hol érdemes szállást foglalni?
Ahhoz, hogy magunkba tudjuk szívni az igazi Cinque Terre hangulatot, mindenképpen az öt település valamelyikén érdemes szállást foglalni, minimum 2, de inkább 3 éjszakára. Így a reggeli és esti órákban, a csak napi kirándulásra érkező turistahordák érkezése előtt, illetve visszavonulása után lesz pár óra, amikor egészen kellemes a népsűrűség és igazán élvezni lehet az olasz tengerparti kisvárosok nyújtotta romantikát.
A valóság persze nem ilyen fekete-fehér, de ha mindenképpen pár szóval szeretnénk jellemezni az egyes falvakat, akkor így nézne ki:
- Riomaggiore: fiatalos, mozgalmas hangulat, éjszakai élet, legtöbb étterem és bár, La Spezia könnyű megközelíthetősége, kicsit kedvezőbb árú lehetőségek.
- Manarola: Pároknak, fotósoknak, csendes esték
- Corniglia: Túrázóknak, félreeső, nyugis környezetet kedvelőknek, akik nem riadnak vissza némi lépcsőzéstől. Remek kilátás, elszigeteltsége miatt talán a legolcsóbb.
- Vernazza: Pároknak, fotósoknak, akiket nem zavar, ha esetleg tömeg van
- Monterosso al Mare: Strand, családoknak, apartmanok helyett szállodákat kedvelőknek, akik ragaszkodnak ahhoz, hogy autóval érkezzenek.
Egyébként a legolcsóbb megoldás a szomszédos La Speziában vagy Levantóban megszállni. Mindkét város a Cinque Terre vonatvonalán fekszik, így könnyen megközelíthető, de a szállás, az étel és szinte minden más olcsóbb, mivel nem a “valódi” Cinque Terre-ben vagyunk, miközben 5-10 perc vonatozással már bent vagyunk a sűrűjében.
Nézzük az öt városka látnivalóit egyesével, melyiknek milyen előre van, miért érdemes esetleg pont ott megszállni:
Riomaggiore
A Cinque Terre legnagyobb és legélénkebb városa, Riomaggiore pasztelszínű házai, összetéveszthetetlen zöld zsalus ablakaival a liguriai riviéra jellegzetes motívumai. Riomaggiore az öt település közül a legkeletibb, az első megálló, ha La Spezia felől közelítünk vonattal.
A régióba látogatók gyakran választják kiindulópontnak, köszönhetően megközelíthetősége és a nagyobb szálláskínálat miatt.
Riomaggiore főutcáján, a Via Colombón van a legtöbb látnivaló, ahol kávézók, bárok, éttermek és persze fagyizók sokasága található. A tipikus olasz finomságokat árusító kisboltokban friss gyümölcsöket (eper, cseresznye és naspolya), különféle felvágottakat (prosciutto parma, szalámi, mortadella és hasonlók), sajtokat, olajbogyót stb. lehet kapni.
Mássz fel a város fölé magasodó középkori várhoz (Castello), amelyet a 13. században építettek a kalózok elleni védekezésül. A bástyákról pazar kilátás nyíilik a házakra és csillogó tengerre. Riomaggiore apró, festői szépségű kikötője pedig a Cinque Terre-t a maga lélegzetelállító és autentikus szépségében mutatja be.
A tenger mentén végighaladó, sokszor a sziklafalba vájt Sentiero Azzurro (Kék ösvény) Riomaggiore és Manarola közötti szakasza Európa egyik legromantikusabb tengerparti sétánya, ami külön nevet i skapott: Via dell’Amore (a szerelmesek útja). Sziklaomlás, felújítás miatt sajnos már több, mint 10 éve zárva, de a felújítási munkálatok 2-3 éve megkezdődtek és jelenleg 2024-re ígérik az újranyitást.
Szállások kilátással városra, tengerre:
Még több szállás Riomaggiore-ben
Manarola
Cinque Terre kétségkívül legismertebb, képeslap tökéletességű látványa fogad Manarolában: a meredek, tengerbe omló sziklaszirten jellegzetes színes házak sorakoznak egymás hegyén-hátán. A város felső részéről a liguriai városokra jellemző szűk sikátorok vezetnek a tengerhez és Manarola kis kikötőjébe, ahol a városka házaihoz hasonlóan színes halászhajók ringatóznak. Romantikus szépségén túl Manarola a helyi Sciacchetrá boráról is híres, amely egy édes fehérbor, illatában kandírozott citrusfélék, aszalt gyümölcsök és aromás gyógynövények jegyeivel. A várost szőlővel benőtt teraszok veszik körül, így extra élmény az őszi szüret alkalmával idelátogatni.
Manarolában nincs egyetlen szálloda sem, így vendégházakat vagy apartmant kell keresni.
Étterem, bár ajánló: A Nessun Dorma bár a Manarola kilátópontra vezető utcában található, így ha jó asztalt kapunk, naplementés vacsora közben gyakorlatilag ugyanazt a látványt élvezhetjük az asztalunktól, mint a kilátópontról. Szerencsére nem élnek vissza a helyzetükkel és nem rosszat adnak drágán, hanem ellenkezőleg: életünk legpazarabb olasz sajt, sonka, hidegtálát ettük aznap este, ráadásul a kivételes lokációhoz képest korrekt áron. Így nézett ki a 2 személyes tál:
Corniglia
Corniglia az öt település közül a középső. Ez a legkisebb falu, és a legnehezebb megközelíteni, mivel nem a tengerparton, hanem a hegyen van, így a vasútállomásról egy kiadós 382 lépcsős Lardarina nevű kanyargós kő út vezet fel a faluba. Emiatt Corniglia a legnyugisabb, legcsendesebb település az öt közül. Szállásokat is itt legjobb áron kifogni.
A termékeny szőlőültetvényekkel és teraszos kertekkel körülvett Corniglia az ókorban virágzó mezőgazdasági központ volt, belvárosa pedig élénkre festett házak és szűk macskaköves utcák labirintusa. A város túlsó végén lévő Belvedere di Santa Maria panorámateraszról pedig csodálatos kilátás nyílik a Földközi-tengerre, és innen egyszerre látható Cinque Terre mind az öt települése.
Vernazza
Az apró Vernazzában, amelyet Olaszország egyik legszebb falvának tartanak, nehéz eltévedni, hiszen egyetlen főutca vezet meredeken lefelé a város tetején lévő vasútállomástól egészen a vízpartig, Vernazza kikötőjéig. A macskaköves Via Román hangulatos kávézók és bárok sorakoznak, amelyek tökéletesek a mediterrán napsütésben való gyönyörködésre és az emberek megfigyelésére, mielőtt tovább ereszkednél a közvetlenül a tengerparton lévő Piazza Marconi térre. Itt az apró kikötőt festői pasztellszínű házak szegélyezik, a jelenleg kilátóként funkcionáló középkori Belforte erőd pedig múltbéli kalózfenyegetettségre emlékeztet.
Vernazzának szép kikötője és egy apró strandja is van. Van pár szálloda, de apartmanokból sincs hiány.
Monterosso
Monterosso a legnagyobb és legészakibb település, a legkönnyebben megközelíthető, így nagyon forgalmas lehet – különösen hétvégén. A város nagyobb, modernebb negyede (Fegina) klasszikus tengerparti üdülőhelyként funkcionál: stranddal, szállodákkal, nyoma sincs a macskaköves girbe-gurba utcáknak. Innét egy gyalagos alagúton keresztül érhető el a történelmi óváros, ahol ismét visszaköszönnek a színes házak és hangulatos szűk sikátorok és a kisebb magánszállások.
Utazás Cinque Terre települései között
Genovából és La Speziából rendszeres helyi vonatok indulnak nagy gyakorisággal. Minden vonatot az állami fuvarozó, a Trenitalia üzemeltet. Ha La Spezia felől utazik, a Cinque Terre-re szóló bérleteket a La Spezia állomás 1-es peronjáról nyíló folyosón található turisztikai irodában vásárolhatja meg. A bérletek Levanto és Montorosso állomásokon is megvásárolhatók. A napijegy 15 euróba kerül, és az érvényesítéstől számított 24 órán keresztül a nemzeti parkba való belépésre, valamint a Levanto és La Spezia közötti korlátlan vonatozásra jogosít.
Hogyan közlekedjünk Cinque Terre falvai között?
Egyértelműen a vonat a leggyorsabb, legpraktikusabb, hajóval a legszebb, ha több napra érkeztek és nincs rohanás, akkor a falvakat remek túraútvonalak kötik össze, így simán át lehet gyalogolni egyikből a másikba. Az autó, amiről ezúttal mindenkit lebeszélnék.
Vonattal
A vonatokkal a legegyszerűbb eljutni a Cinque Terre-ba és környékén: La Spezia és Levanto között közlekednek, és minden faluban megállnak. Genova, Pisa, Róma és más városok felé is van csatlakozás. Az egyik faluból a másikba mindössze öt perc alatt lehet eljutni. A jegyek ára 5 € egy útra (a Cinque Terre Train Carddal ingyenes), függetlenül attól, hogy milyen messzire utazik.
Nem lehet ülőhelyet foglalni, és a peronokon őrült sorok alakulhatnak ki, de a vonatok hosszúak, és gyakran használnak emeletes kocsikat, így sok embert be tudnak zsúfolni. A vonatok óránként akár háromszor is közlekednek mindkét irányba reggel 5-től este fél 11-ig, és menetrendet is vehet vagy kinyomtathat. Felszállás előtt pedig ne felejtse el érvényesíteni a jegyét.
Hajóval, komppal
Márciustól novemberig komp is közlekedik, amely a falvakat (Corniglia kivételével) Portovenere, La Spezia és Levanto településekkel köti össze. A hajók reggel fél9-től általában délután 5-ig járnak, 40-90 perc sűrűséggel. A korlátlan utazást biztosító napijegy ára 30-35 € felnőtteknek/ 15-20 € gyermekeknek, de olcsóbb délutáni vagy egyszeri jegyeket is lehet kapni. A rövidebb szakaszok 5 euróba, a hosszabb szakaszok 10 euróba kerülnek, hacsak valamelyik szomszédos faluba szeretnénk átugrani és visszafelé mondjuk vonattal, vagy gyalog jövünk.
Autóval
Az autót ha lehet felejtsd el, de legalábbis hagyd La Spezia vasútállomásának parkolóházában. Cinque Terre nemzeti park, így az autóforgalom korlátozott, a településekre csak az ott lakók hajthatnak be, egyedül a két szélső település, Monterosso és Riomaggiore, amelyek még úgy ahogy autóval megközelíthetőek, mivel településen kívül van parkolójuk. Illetve, ami vonattal 6-7 perc a part mentén és alagutakon keresztül, az autóval 25-30 perc a hegyi szerpentineken kertesztül, így vonattal nyugisabb és gyorsabb is. Parkolni egyébként kb. napi 25 euró áron lehet a környéken.
Gyalog
A települések olyan közel vannak egymáshoz, hogyha nem is simán, de át lehet sétálni az egyikből a másikba. Túraútvonalak részletesen a következő fejezetben:
Cinque Terre túraútvonalak
A Cinque Terre falvai között évszázadokon át csak gyalogosan lehetett közlekedni, és még mindig ez a legjobb módja a közlekedésnek, végig gyönyörű kilátással a tengerre.
A bárki által könnyen teljesíthető tengerparton végig futó majdnem vízszintes ösvények (Sentiero Azzurro) sajnos a 2011-ben földcsuszamlás óta le vannak zárva, így mivel a falvak tengerparti völgyekben helyezkednek el, csak úgy lehet átjutni a szomszédos településre, hogyha a kettőt elválasztó hegyet/dombot megmásszuk.
A távok nem túl nagyok, de a leküzdendő szintkülönbségek miatt hosszabb ideig tarthat, mint azt a távolság alapján gondolnánk.
- Riomaggiore > Manarola: Az alig 2 km-es út a sziklafalba vájt Via dell’Amorén keresztül mindössze 20 perc lenne (lezárva), de a hegyen keresztül vezető 3,8 km-es távon számoljunk inkább 1 óra menetidővel
- Manarola > Corniglia: A kék ösvényen (lezárva) 45 perc alatt át lehetett érni Cornigliába, a hegyi útvonalon keresztül 6,5 km és legnagyobb emelkedő is ezen a szakaszon van, így számoljunk minimum 2 órával. Cserébe gyönyörű szőlőskerteken keresztül túrázhatunk.
- Corniglia > Vernazza: 3,5 km-es zöld útvonal csodálatos kilátással.
- Vernazza > Monterosso: 5 km
A teljes Riomaggiore > Monterosso gyalogtúra bő 20 km és 6 óra gyaloglással teljesíthető, de ha közben az egyes településeket is szeretnénk megnézni, fotós megállókkal, ebéddel szánjunk rá egy teljes napot. A végén vonattal vissza, hacsak nem hátizsákosan toljuk végig.
A túraútvonalak nyitva tartásáról a Parco Nazionale della Cinque Terre honlapján tájékozódhat. Más ösvények kedvezőtlen időjárási körülmények miatt zárva lehetnek.
Hány napot érdemes Cinque Terrén tölteni?
Ha szorít az idő, egy nap alatt is belekóstolhattsz Cinque Terrébe, ha vonattal vagy hajóval utazol egyik faluból a másikba, és mindegyikben körülbelül egy órát töltesz. Vagy korai indulással egyik végéből a másikba gyalogolhatsz. Más olasz városokból, például Firenzéből, Genovából vagy Pisából is indítanak egynapos túrákat, amelyek az utazást is magukban foglalják.
De az egynapos rohanást nem ajánlanám, mivel, így pont a legjobb napszakokat hagyod ki. Délelőtt 10 és délután 4 óra között a falvak tele vannak kirándulókkal – nyáron a monterossói vonat peronja délután 4 órakor olyan, mint egy nagyváros metrómegállója, ahol munkából igyekeznek haza az emberek. De estére lecsillapodik a környék és sokkal nyugodtabb a hangulat.
Ideális esetben kettő, három vagy négy éjszakát érdemes a Cinque Terre-ben tölteni, hogy legyen időd felfedezni az egyes falvakat, néhány félnapos túrával és hajókirándulással a tengerparton. A falvaknak különböző napszakokban más-más a hangulatuk, így több napot maradva van időd eldönteni, melyik a kedvenced, és visszamenni naplementére vagy vacsorára.
Mikor utazzunk Cinque Terrére? Szezonok, időjárás
A Cinque Terre sosem alszik – a főszezon húsvéttól októberig tart. Ha szeretnéd elkerülni az abszolút tömegnyomort, akkor júliusi és augusztus felejtős. Nyáron a szálláshelyek már jó előre le vannak foglalva, és nagyon meleg és száraz lehet, az átlagos csúcshőmérséklet 30 fok felett, így nem a legjobb időszak a túrázáshoz.
A május és szeptemberi átmeneti időszak remek időszak a Cinque Terre meglátogatására, a meleg napok és a főszezonhoz képest kevesebb ember várja a látogatókat. A tavaszi időszakban az átlaghőmérséklet 17-21 °C körül alakul, és többnyire száraz. Október és november a legcsapadékosabb hónapok, és fennáll a heves zivatarok által előidézett földcsuszamlások veszélye.
Ha pedig megkockáztatod a teljesen szezonon kívüli időszakot, akkor decemberben és januárban kedvező nyomott áron juthatsz el a vágyott úticélhoz, bár néhány étterem és szálláshely télen bezár, és rossz idő esetén fennáll a hajók felfüggesztésének és a túraútvonalak lezárásának kockázata.
Mit csomagolj?
Minél kevesebbet, utazz minimálba. Készülj arra, hogy valószínűleg meredek macskaköves utcákat vagy lépcsőt kell megmásznod, hogy eljuss a szállásodra, ezért próbálj minél kevesebbet magaddal vinni. Ha a falvak közötti túra is tervben van, ne felejts el rendes túracipőt, valamint nyáron sapkát, naptejet vinni, mivel a túraútvonalakon nincs túl sok árnyék. Dobj be egy vizes palackot is, mivel minden faluban vannak ingyenes vízcsapok, ahol újratölthetsz.
Bár Monterosso az egyetlen falu, ahol van igazi strand, minden faluban lehet azért csobbanni egy kimerítő gyaloglós nap után, ezért a fürdőgatyát / bikint se felejtsd otthon.