Málta összesen 21 szigetből áll, de fő-sziget mellett igazából csak kettő, ami szemmel is látható. A harmadik helyezett Cominot pontosan hárman lakják, míg mai úticélunkat Gozót kb. 32 ezren.
Reggeli után St. Julian’s-ben felvesszük a Sixt-től a bérautót, egy újszerű Ford Fiestát. Bő 25 km és 40 perc múlva megérkezünk Málta legészaknyugatibb csücskébe.
Gozo komp
Innét, Cirkewwa-ból hajnali 5-től éjfélig nagyjából 45 percenként indul komp Gozóra, Mgarr kikötőjébe, így a Gozo-ra induló komp menetrendje elég sűrű. A körülbelül 7 km-es átkelés 25 percet vesz igénybe és a nem helyi lakos, turistajegy 15,7 euróba (2019) kerül egy autóra és sofőrjére, illetve egy 4,65 euróba minden további utas részére. A komp kulturált, büfével, tiszta wc-kel, utasok számára bőséges szélvédett ülőhellyel.
Gozo Málta második legnagyobb szigete. 68 km2 és körülbelül 32 ezren lakják. Nagyon durva történelemmel rendelkezik, a sziget első lakosai Szicíliából érkeztek Kr.e. 7000 körül. Bármilyen eldugott helyről is van szó, megfordultak itt föníciaiak, rómaiak, majd Bizánc vette át a hatalmat, akiket az arabok űztek el. A legtöbb megmaradt emlék az araboktól származik. Végül a kereszténységet a normannok tették egyeduralkodóvá a 11.században. Napóleon is megfordult itt, majd a sziget a britteké lett. A második világháború sem kerülte el a szigetet, majd 1964-ben vált függetlenné Máltával együtt.
Mgarr kikötőjében a kompról legördülve az fő úticél az Azúr ablak, de útközben amit lehet megnézünk.
Victoria (Ir-Rabat)
Viktória, vagy ahogy a helyiek hívják Rabat, Gozo sziget fővárosa, a szárazföld belsejében, nagyjából a sziget közepén. Legfontosabb látványossága a Kr.e. 16 században épült citadella, ahonnét az egész várost, sőt majdnem az egész szigetet belátni. A város és egyben a sziget közepén egy 120 méter magas mészkő dombon figyel a vár. A kisváros főteréről egy kis kaptatón keresztül gyalogosan is könnyen megközelíthető. Sétáljunk körbe a falon és gyönyörködjünk a kilátásban.
Utána igyunk egy kávét a főtéren, vagy ebédeljünk az It-Tokk étteremben, nem bánjuk meg.
Azúr ablak
Rabat-ból autóval 15 perc alatt elérhető (6,5 km) Gozo legnyugatibb szeglete a Dwerja-öböl és az Azúr ablak, vagyis már csak annak romjai. Mi még azon utolsó szerencsések közé tartozhattunk, akik 2016. március 17-én még egyben láthatták a több száz éve ott lévő képződményt, ami majdnem pontosan 1 évvel a látogatásunk után 2017. március 8-án leomlott.
A történet azért is durva, mert a látványos, 28 méter magas mészkő boltív már 2016-ban is erősen meg volt repedezve és táblákkal, feliratokkal próbálták tiltani, hogy bárki felmásszon a tetejére, de ennek ellenére egy felelőtlen apuka a hátán hordott 1-2 éves gyerekkel, azért csak csak úgy gondolta, hogy neki személyesen, önsúlyával kell terheléses teszt alá vetnie az Azúr ablak stabilitását. Akkor szerencséjük volt, reméljük értékeli az újjászületésüket és tanult belőle.
Legújabb hírek szerint egy orosz építész, Szvetozar Andrejev, Elena Britanisskajával együttműködésben, acélból szeretné újra megépíteni a természetes sziklahidat. Online szavazásokon sok támogatót szerzett a projekt, de valószínűleg nem lenne túl jó hatással az eredeti környezetre, így egyelőre nincs napirenden a megvalósítása.
Ta’ Cenc sziklafal (Sannat)
A Gozo-n töltött nap tökéletes megkoronázása lehet, ha alkonyat körül a csipkeverésről híres kisvárostól, Sannat-tól alig 1-2 km-re fekvő Ta’ Cenc sziklák felé vesszük az irányt és ott várjuk be a naplementét. A 130-140 méter magas, szárnyak nélkül megközelíthetetlen sziklafal több madárfajnak is otthona. Korábban itt költöttek a híres máltai sólymok, melyek azóta sajnos kihaltak és mára már csak a világ legdrágább vitorlása viseli nevüket.
A szikla széléről nem csak a tengerre, de Gozo legnagyobb templomára, a Xewkija-ban figyelő Rotunda-ra is remek kilátás nyílik. A templom hatalmas, 74 méterre magasodó kupolája egyébként nem csak innét, hanem a sziget legtöbb részéről látható.
Naplemente után vissza Gozo kikötőjébe Mgarr-ba, rövid várakozás után befut a menetrendszerinti komp, alig fél óra múlva Málta fő szigetén dokkolunk, további 45 perc autózás után pedig vissza San Giljan-ba a szállásunkra.
Hozzászólások (1)
Pingback: Mdina, Rabat, Dingli – Málta 6. nap | vizzitor.hu