Reggel érdemes rögtön a Várhegyen (Schloßberg) kezdeni, mivel ez a pazar kilátást nyújtó magaslat, a várost kettészelő Mura keleti partján fekszik, így szépen benapozza a panorámát, jó fotókat lehet lőni, mellékesen a szemünkbe se süt a nap.
A Várhegyre többféleképpen is feljuthatunk. Ide vezet fel Európa legmeredekebb (60%) siklója (Schlossbergbahn), ami 15 percenként indul,a Schlossbergbplatz nevű térről pedig a hegy gyomrában üzemelő lifttel juthatunk fel pillanatok alatt. A liftre gondolaként is hivatkoznak a városban. A hegy gyomrában egy kisvasút is üzemel, ami elsősorban gyerekeseknek lehet érdekes. Ha bevállaljuk a 30 perces földi alatti vonatozást, jól öltözzünk fel, mert kinti 30 fokban is elkel is a pulóver. Hegynek fel célszerű a siklót vagy a liftet választani, lefelé azonban érdemes végigsétálni a 260 lépcsőfokot. Fent a várhegyen a következő látnivalókat érdemes felkeresni: Vár, Harangtorony (1588), Szabadtéri Színpad, Óratorony (1561), Török-kút, Gótikus kapu, Hackher-oroszlán, Ágyú-bástya, Istálló-bástya, Kínai pavilon, Starcke-ház, Herberstein-kert.
Illetve, ha a pénz nem számít, akkor este, vagy akár nappal is, három panorámás étterem közül válogathatunk: Restaurant Schlossberg, Stracke Winzerhause vagy az olasz Aiola Upstairs.
Grazot 2003-ban Európa kulturális fővárosává választották, ennek örömére jött létre két extrém épület, amelyek az elmúlt másfél évtized alatt legalább annyira Graz jelképévé váltak, mint a 16. század óta a város felett őrködő harangtorony.
Az egyik a személyes kedvenc épületem, a nyugati oldalon a Művészetek Háza (Kusnthaus), amely egy barátságos alienként (így hívják a helyiek) ékelődik a 19. századi lakóházak közé. Az amorf buborék teljes felületét éjjel életre kelő LED-ek borítják, természetes fény pedig a csigákéhoz hasonló csáp-szemeken szűrődik be a kiállítótérbe.
A másik a mesterséges Mura sziget (Murinsel), amely kvázi hídként funkcionál, de félúton egy beülős bár található. Éjjel szintén LED-ekkel kivilágítva. Mindkét modern építmény remekül megfér és kiegészíti Graz történelmi épületeit.
Ha már ennyi szó esett a Mura patakról (folyóról?), akkor érdemes megemlíteni, hogy hajózhatatlan vízről van szó, mely elemi erővel, fodrozódva, hullámokkal, tele örvényekkel rombol végig a városon, így legfeljebb raftingra alkalmas. Azaz még valamire! A belváros közepén önkéntes vadvízi szörfösök, HVCS-k szórakoztatják a Mura parton sört vagy éppen Aperol Spritzen kortyolgató bulizni induló közönséget. Riversurfing, riverbreak, illetve a Mura-ból murbreak szakszóval hivatkoznak rá a helyiek. Az egyik hídról belógatnak egy kötelet a folyóba, a partról a srác nekiindul a szörfdeszkával, belapátol a kötélig, elkapja a végét és kiáll a deszkára. A nap, az este hőse, aki leghosszabb ideig üli, vagy állja ki a hullámot. Valahogy így kell elképzelni, laza:
Ezután már csak a minden útikönyv és turistatérkép szerint listázott látnivalók maradtak, amelyeket csak felsorolás szinten említenék meg:
Óváros: A Landhaus belső udvara, Tartományi Fegyvertár, Generali-Udvar, Festett ház/Hercegudvar, Főtér/Városháza, Luegg-ház, A Német Lovagrend Udvara, Lépcsőstemplom, Saurau Palota, Edegger-Tax udvari pékség, Vár/kettős csigalépcső, Várkert, Városi Park, Dóm, Mauzóleum, Papi szeminárium, Harangjáték, Bermuda háromszög, Stempfergasse, Városi plébániatemplom, Opera (Ausztria második legnagyobb operaháza), Termelői piac.
Mura sétány: Joanneum-negyed, Ferences negyed, Ferences templom/kolostor, Grazi Művészetek Háza, Mariahilferplatz, Murasziget, Schlossbergplatz, Attems palota, Sackstraße, Graz Museum, Palotamúzeum.
A város szélén pedig az Eggenberg-kastély: a város egyik legnevezetesebb műemléke.
Graz szállás
Szállást sajnos eléggé last minute foglaltunk, így csak a belvárostól kb. 1,5 km-re sikerült megcsípni egy elfogadható árú szobát a bookingon az előzetes fotók alapján vonzó Hotel B&B Graz hotelben. A szobák közül is az utolsót kaphattuk, mivel pont egy olyan falra nézett, ahol 4 db klíma kültéri egység zúgott egész éjjel és a reggelivel kapcsolatban is volt egy kis félreértés. A szállástól a belvárosig vezető Annenstraßen pedig több volt a kebabos, mint az osztrák étterem vagy kávézó. A szobák amúgy rendben voltak, a reggeliző hely is korrekt, ráadásul a szokásos büféreggelis semmilyen americano helyett Nespresso gépek üzemeltek. Ennek ellenére azt hiszem mellényúltunk és ha időben foglalunk találhatunk sokkal jobb szállást Grazban.
Der Steier étterem
Foursquare és Tripadvisor szerint is Graz egyik legkedveltebb étterme a Der Steirer. Engem nem győzött meg maradéktalanul. Délben egyébként már 8,9 euróért kétfogásos ebédmenüt is választhatunk, de mi este vacsoraidőben jártunk erre. Az étterem és a hozzá tartozó kis delikatesz is remek hangulatot áraszt, a hely este tele, alig kapunk asztalt, látszik, hogy minden este pörög a konyha. A Tafelspitz korrekt és kiadós, a vele járó velős csont ínycsiklandó, a madagaszkári konyakos borsmártással és tésztával (!?) kínált hátszíncsíkok csalódás, az almásrétes pedig átlagon aluli, túl édes és vanília fagyi vagy öntet helyett csak tejszínhab jár hozzá. A design és a hangulat elviszi a hátán a helyet, de a konyhának még van hova erősödnie.
Kunsthaus Café
És hogy ne csak fanyalogjak: az alien oldalában lévő Kunsthaus kávézóban bomba a brunch kínálat és a gyümölcsös sajttortának sem lehet ellenállni:
Graz szoborpark
Hazaúton pedig érdemes beiktatni még egy rövid kb. 1 órás megállót a Graztól 12 km-re lévő szoborparkban (Österreichischer Skulpturen Park) ha bírjuk a kortárs szobrászat beteg alkotásait.
Hozzászólások (2)
Pingback: Kölnbrein-gát és Airwalk, Berghotel Malta – Vizzitor – Eat. Explore. Enjoy.
Pingback: Wörthi-tó és Gmünd látnivalók | vizzitor.hu