A kétezer méter magas hegyek lábánál a tóparton megbúvó, festői elhelyezkedésű Hallstatt kétség kívül Ausztria egyik legszebb települése, az UNESCO Világörökség része. A túlzott népszerűségnek azonban árnyoldalai is vannak. Az alig 800 lakosú osztrák mesevárost 2019-ben több, mint 1 millió turista özönlötte el. Naponta közel száz turistabusz fordul meg itt, és sokan csak pár órára, egy instagram fotó kedvéért szállnak ki és mennek is tovább, anélkül hogy legalább egy helyi étteremben ebédelnének, cserébe hangosak, nem figyelnek a környezetükre, illetve a helyiek nyugalmára, vagy éppen egy jó fotó kedvéért éppen átlépik valakinek kerítését. Így már csak azért is érdemes eltölteni itt egy-két éjszakát, hogy megtapasztaljuk a délután 4-5 óra körül a kisvárosra telepedő nyugalmat. A túlzott népszerűség másik átka – legyen az egy ruhamárka, okostelefon vagy eredetmegjelölés – hogy másolják. Kínai üzletembereknek annyira megtetszett Hallstatt, hogy Kínában felépítették az osztrák kisváros mását egy lakópark formájában. Ezek persze ne tántorítsanak el senkit, Hallstatt gyönyörű (mármint az eredeti:), látni kell és a környéken annyi a látnivaló, illetve bringa és túralehetőség, hogy minimum 3 éjszakára érdemes maradni.
Érkezés a tóhoz
A Lammerklamm szurdok és a Karkogel bobpálya irányából a 166-os úton nyugati irányból érkezünk a tóhoz és itt már látszott, hogy a víznek ezen az oldalán nincs külön kiépített bicikliút és a forgalom is elég nagy, végig záróvonal, alagutak, szóval nem éppen az ideális terep családi bringázáshoz, így tókerülés helyett holnap reggel majd csak a tó másik, nyugisabb oldalán fogunk tekerni. Hallstattból úgysem látni Hallstatt-ot, csak a másik oldalról.
Hallstatt szállás
Mivel Hallstatt alapból nagyon felkapott, a szálláshelyek száma korlátozott, ráadásul a pünkösdi hosszú hétvégén mentünk, így Hallstattban már nem találtunk ár/értékben megfelelő szállást, így a szomszédos, a tó túlpartján fekvő Obertraunban foglaltunk. Ez remek választásnak bizonyult, hiszen a parkos környezetben, közvetlenül a tó partján épült 2-3 szobás faházakat nemrég adták át. A központi épületben a recepció, étterem, kisbolt, medence, csónakház, illetve bicikli, sőt e-bringa bérlési lehetőség is, amit másnap le is teszteltünk.
Hallstat – Obertraun komp
Illetve az Obertraun – Hallstatt között ingázó komp a házunktól 200 méterről indult, így az autót is az ingyenes parkolóban hagyhattuk. A komp egy irányba 8 euró és bő 10 perc alatt átkel, oda-vissza 14 euró. Ha pedig belefér egy 1,5 km-es séta a tó partján (és miért ne férne bele?), akkor az Obertraun vasútállomásról sokkal barátságosabb 3 euróért visz át minket a komp a Hallstatt-i piacra. Vagy opció még a 22 eurós napijegy, amivel körbe hajózhatjuk a tavat, végiglátogathatjuk mind a hét kikötőjét (Hallstatt piac, Hallstatt sóbánya, Obertraun, vasútállomás, Obersee, Steeg, Untersee). A legtöbb hajóra bicikli is felvihető.
Hallstatt látnivalók
A legjobb, amit tehetünk, miután a piacteret és főutcát végigjártuk, ha letérünk a fő csapásról és hagyjuk magunkat elveszni a kis zegzugos utcákban, bár az egyik irányból a hegyekkel, a másikon a vízparttal határolt alig 800 fős településen eltévedni biztos nem fogunk. A kis lépcsős, macskaköves utcákban viszont fokozottan figyeljünk a helyiek nyugalmára és tartsuk tiszteletben a privát tereiket.
Piactér
A piactér jelenti a kisváros központját. Középen a szentháromság szobor, körben tüchtig épületek, tiszta udvar rendes ház, az ablakpárkányok muskátliktól roskadoznak. Éttermek, kávézók, fagyizók, ajándékboltok, illetve minden jelentős esemény helyszíne. Itt található az egyik hajóállomás is, ahonnét 3 euróért átjuthatunk a pont szemben lévő Obertraun vasútállomásra.
Evangelikus templom
Hallstatt központjában található evangelikus templom a 18. század végén épült II. József császár megbízásából, tornya pedig minden képeslapon visszaköszön, elválaszthatatlan része a városképnek.
Hallstatti katolikus templom
A 12. században épült katolikus templom kertjébe a főutcán hömpölygő turisták csak töredéke jut el. Igaz, nem a főtéren áll, de azért eldugva sincs és templomdombra vezető lépcsők csekély száma sem bír visszatartó erővel. Mindenesetre megéri megkeresni, hiszen Hallstatt egyik legnyugodtabb és legszebb kilátást biztosító pontja.
A nagy műkincsrablás
A kis katolikus templomhoz kötődik egy izgalmas műkincsrablós sztori is, ami a nyomozóknak 30 évnyi fejtörést okozott. 1987-ben egy olasz pár az egyik oltárban kitépett négy gótikus festményt, majd sikeresen köddé váltak. Kettő közülük magántulajdonba került, a másik kettő pedig évtizedekig pihentették. Három évtizeddel a rablást követően, egy 2017-es rajtaütés, házkutatás során végre előkerült mind a négy festmény, 2018 tavaszán pedig visszakerültek.
A temető és a koponya kollekció
Hallstatt azokat sem hagyja cserben, akik az alpesi meseváros nyújtotta idill mellett egy kis horrorra vágynak. A központban található, minden oldalról házakkal határolt temetőkert nem sok terjeszkedési lehetőséget kínál, így bizarr módon a sírokat 15-20 évente kihantolják, a koponyákat lekezelik, ráírják a megboldogult nevét, születési és halálozási évszámát, majd a Szent Mihály-Kápolnába, a csontházba kerül 1200 másik koponya mellé. Utoljára 1995-ben került koponya a csontházba, ma már nincs szükség a csontok sírokból történő eltávolításra, mivel egyre gyakoribb a hamvasztás.
Hallstatt sóbánya – Salzwelten
A Hallstatt felett magasodó hegy (Salzberg) gyomra rejti a világ legrégebbi sóbányáját, így a Wienerschnitzel elődje már a bronzkorban sem kerülhetett sótlanul a tányérra.
Az Indiana Jones kaland a bánya bejáratánál kezdődik egy gyors beöltözéssel, majd csillék helyett kisvasút visz a hegy belsejébe, ahonnét gyalogosan, majd egy 64 méter hosszú facsúszdán folytathatjuk az utat. Aki fél, hogy szálka megy a fenekébe lépcsőn is kerülhet. A tiszta vizű barlang-tó több, mint 1 km-re van a bánya bejáratától. A tavon tutaj szerű komppal kelhetünk át. Ha a Csontház koponya kollekciója nem lenne elég, akkor hamarosan szemügyre vehetjük a vaskori bányász maradványait, akit több ezer évvel ezelőtt konzervált a ráomló sóbánya. A vezetett túra rövid megállókat tart pár kisebb kiállításánál. Kétségtelen, hogy a sóbarlang levegője gyógyító hatással bír, de azért másfél óra föld alatt töltött idő után, rövid kisvasutazás után ismét megpillantani az eget. A bányában egyébként stabil 8 fok van, így érdemes beöltözni, illetve a vonatozás mellett kb. 2 km-t kell gyalogolni.
Sikló a sóbányához – Salzbergbahn
Ha autóval érkeztek, akkor hagyjátok azt a város déli bejáratánál lévő P2-es parkolóban, ami közvetlenül a sóbányába, illetve a Skywalk kilátóponthoz vezető sikló (Salzbergbahn) alsó állomásánál található. Az állomáson többféle jegy közül választhatunk. Ha biztos beugratok a sóbányába, akkor mindenképpen kombó jegyet érdemes kérni, ha még bizonytalankodtok, de jó a térdetek(!), akkor csak egyirányú, felfelé szóló jegyet kérjetek. A felfelé egyirányú felnőtt sikló jegy kerek 10 juró, míg a sóbánya belépővel kombinált oda-vissza siklójegy 34 euró felnőtteknek, 15 éven aluliaknak minden féláron. Részletesen itt: Salzwelten belépőjegyek és nyitvatartás.
A modern sikló szinte folyamatosan közlekedik és alig 3 perc alatt repít 360 méterrel feljebb (511 => 870m). A sikló felső állomásánál található a panoráma híd, a világörökségi kilátópont (Welterbeblick), a SkyWalk platform illetve a Rudolsturm. A sóbánya bejáratához még 650 métert kell felfelé gyalogolni enyhe emelkedőn.
Hallstatt Skywalk kilátó
A Skywalk háromszög alakú platformja 360 méterrel lóg be a tó fölé. Balra lent Hallstatt, szemben jobbra Obertraun, a szállásunk. Pazar panoráma, csak éppen elkezd szakadni az eső. Mivel még amúgy sem ebédeltünk bemenekültünk a Rudolfsturmba.
Rudolfsturm étterem
A Rudolf torony, eredetileg őrtorony, a középkorban épült, később pedig a bánya székhelyeként funkcionált, a hatvanas években alakították át étteremmé. Az eső és az éhség pont egyszerre érkezett, így bemenekülünk a fedél alá.
A kötelező Wienersnitzel + sör kombó mellett behúztunk még egy Spinatknödelt az étlapról (spenótos gombóc sajtmártással és parmezánnal). Házias, finom és az adagok sem fine dining kategória. Az ételeket magyar pincér szolgálja fel.
Ha minden igaz Rudolfstrum az egyetlen étterem a Salzbergen, illetve a teraszáról valóban megfizethetetlen kilátás nyílik a tóra és a környező hegyekre, de az étterem mégsem él vissza monopolhelyzetével, a Wienersnitzel talán ha 2 euróval több, mint egy faluval arrébb az autóút mellett az osztrák átlag.
A teli gyomor ellenére, lefelé nem a siklóval, hanem egy cikkcakkos, meredek térdgyilkos hegyi úton döcögtünk le a városba. Kb. 2 km, 360 méter szint. Viszonylag tempósan menetelve bő fél óra alatt értünk a Müllerstiege utca lépcsőinek tetejére, ahonnét az egyik legklasszikusabb Hallstatt fotót lehet meglőni.
Látnivalók, kirándulások Hallstatt környékén:
- Dachstein Salzkammergut és a 5 Fingers kilátó (6-7 km)
- Elektromos bicikli kölcsönzés a hallstatti-tó partján (5-6 km) Obertraun
- Karkogel (Abtenau) nyári bobpálya (30-35 km)
- Lammerklamm szurdok (36 km)
- Liechtensteinklamm szurdok (80 km)
- Salzburg (73 km)
Hozzászólások (4)
Pingback: Elektromos bringával a hallstatti-tó partján | vizzitor.hu
Pingback: Dachstein Salzkammergut és a 5 Fingers kilátó | vizzitor.hu
Pingback: Karkogel (Abtenau) nyári bobpálya | vizzitor.hu
Gratulálok a szinvonalas hallstat-i bemutatóhoz.
Mit gondol, ha obertraunban hagyjuk az autót és kompal megyünk át ill, körbe akkor jobb ?
Köszönöm a válaszát
Üdvözlettel: Bognár Miklós