Míg a Lugano– és a Maggiore-tó partján fekvő városokban nagyjából az a kép fogad, amit fejben Svájcról elképzeltem: luxushotel előtt parkoló Ferrari, elviteles kávé 1300 Ft-nak megfelelő svájci frankért, világhírűen diszkrét bankrendszer, luxusmárkákkal tömött sétálólóutcák, parkok tökéletesre nyírt bokrokkal, addig Ticino kanton hegyvidéki tájain teljesen megállt az idő: Lavertezzo duplaíves kőhídján, Corippo romos kőházai között vagy Bellinzona várfalain sétálva a középkorba teleportálhatunk.
Ötödik nap reggel autóval hagyjuk el a szállásunkat Menaggioból, de még nem végleg, csak Svájcba megyünk át kirándulni egyet. Menaggiotól alig 20 km a svájci határ, a tavak, hegyek gyönyörűek, de a szerpentineken lassan lehet haladni. Első úticélunk Lavertezzo mindössze 75 km, de az útviszonyok miatt kb. 1ó 45p menetidővel kell számolni, így utólag ma már jobb lett volna Svájcban megszállni és nem a Comói-tótól csillagtúrázni.
Svájc nem EU! Roaming kikapcs
Alig, hogy átérünk a svájci határon csippan a mobilom, gondoltam érkezett a szokásos SMS, hogy Üdvözöljük Svájcban, csak később veszem észre, hogy sokkal kellemetlenebb üzenetet kaptam. Elértem a roaming adatkeret maximumot és pár automatikus e-mail szinkronizálásért , alig pár MB adatért pár mp alatt befigyelt egy 16 ezres tétel! Svájc ugyanis nem EU (hanem már 2-es díjzóna!), így ha nem rendelkezel a megfelelő adatcsomaggal, akkor a határhoz közeledve ne feledd kikapcsolni a mobilos adatforgalmat, különben hozzá hasonlóan megjárhatod. Ugyanis szabad a rablás, 1 MegaByte = 2100 Ft!! A szolgáltatónál persze esély sem volt méltányosságot kérni, ott figyelt a következő számlán a 8 MB ~ 16 000 Ft-os tétel 🙁 Na de felejtsük el gyorsan a bosszantó tanulópénzt és élvezzük a látnivalókat, amiért jöttünk. Közeledünk Lavertezzohoz.
Versaca gát – Golden Eye bungee jumping
Miután letértünk a 13-as útról, egy meredek mellékúton megindulunk a hegyekbe, a felfelé tekergő út első kanyarjaiból remek kilátás nyílik a Maggiore-tóra, majd a Verzasca völgy szerpentinjein haladunk egyre feljebb. Ha az alagút bejárata előtt közvetlenül lekanyarodunk balra az útról, akkor hirtelen a Versaca gáton találjuk magunkat.
A Versaca gát 380 méteres szélességével és szédítő 220 méteres magasságával Svájc csak negyedik legnagyobbja, de talán a világ egy leghíresebb gátja, ugyanis az 1995-ös Golden Eye nyitójelenetében James Bond (Pierce Brosnan) innét vetette magát a mélybe. A film forgatásának idejében erről a pontról lehetett végrehajtani a világ legmagasabb, vagyis legmélyebb bungee jumping ugrását. Időközben a harmadik helyre csúszott.
Azóta azonban bárki James Bond nyomdokaiba léphet és végrehajthatja az egyik legmenőbb ugrást, ugyanis a gátnál található a Trekking Team ugróbázisa. Az ugrást persze nem mérik olcsón, a közel 220 méteres zuhanásért 195 – 255 CHF (65 – 85.000 Ft !!!) közötti összeget kell kicsengetnünk, annak függvényében, hogy mit választunk az adrenalin étlapról.
Ha nem akarunk ekkora összeget rááldozni vagy csupán nem bízunk a kötélben, akkor is nagy eséllyel fotózhatunk bevállalós arcokat, ha a tavaszi-nyári időszakban, jó időben és hétvégén érkezünk. A gáttól tovább az alagúton keresztül és kb. 10 perc múlva érkezés Lavertezzoba.
Lavertezzo – Ponte dei Salti középkori kőhíd
A középkori, kőházakból álló falu, Lavertezzo remek kiindulópont a szinte még érintetlen Verzasca völgy felfedezéséhez. A legnépszerűbb és legtöbbet fotózott látnivaló a türkizzöld, de vad Verzasca folyó két partját összekötő duplaívű, a 17. században épült gyalogos kőhíd, illetve a faluban lévő kápolna.
Ponte dei Salti, azaz az ugró híd. Mindenestre kezeljük fenntartásokkal az elnevezést és kétszer is gondoljuk meg az ugrást, ugyanis Lavertezzoban ritkán emelkedik 20 fok fölé a hőmérséklet, a hegyekből lezúduló vadvíz pedig nyáron sem több 10-12 fokosnál, mindezek mellett a vízhozam, így a vízmélység is elég változó, nem beszélve a sodrásról.
Május első hetében, amikor ott jártunk a dzsekit is majdnem letépte rólam a szél, így a csobbanás fel sem merült, viszont le lehetett sétálni a folyómederbe és hatalmas, ház méretű, a víz ereje által simára mosott kavicsokon ugrálva majdnem a templomig el lehet jutni.
Ha az időbe belefér, akkor a hídtól remek túrák indulnak, az egyik legismertebb a Sentierone Valle Verzasca illetve a Valle Verzasca Art Path. Utóbbi ösvényen svájci, német és olasz művészek, összesen 34, a természetbe épült alkotását lehet megtekinteni a Lavertezzo és Ganne között haladó 4,5 km-es túraútvonalon (oda-vissza 9 km, 2 x 150 m szint)
Lavertezzoból visszafordulás a gát irányába, de kb. 4 km múlva az első lehetőségnél, forduljunk jobbra és a hídon át irány Corippo.
Corippo
Ha valaki fotókon, instagramon találkozik először a 13. században alapított Corippo kőházaival, akkor a virtuális rajzszöget nagy eséllyel Szicília vagy Skócia területére szúrja a térképen, esetleg egy középkori film díszletei közé képzeli magát. És akkor a meglepő valóság: 11 állandó lakosával Corippo valójában Európa egyik legfejlettebb és leggazdagabb országának Svájcnak a legkisebb települése. Az olasz ajkú Ticino tartományban, a Versaca-völgyet körülölelő hegyekben, Lavertezzotól mindössze 4 km-re, kb. 600 méteres tengerszint feletti magasságon, egy nagyon meredek és keskeny hegyi zsákutca végében található ez a nagyon különleges és eldugott svájci falu.
Az út annyira meredek, hogy a városi, akarom mondani falusi legendák szerint a helyiek zsákot kötöttek a tyúkok fenekére, hogy a kipottyanó tojások nehogy elguruljanak. A faluban alig 30 épület található, amelyekből 5 szálláshelyként kiadó. A 11 állandó lakos közül kerül ki a helyi polgármester (a három helyiből álló közgyűlés), a kis templom papja, illetve az egyszerű, házias, de hibátlan olasz konyha remekeit kínáló étterem, az Osteria Corippo tulajdonosa.
Autóval menjünk teljesen ütközésig, a zsákutca végéig, megfordulni úgyis csak a templomtéren tudunk. Guruljunk vissza egy kicsit és jobb oldali visszapillantó tükröt behajtva parkoljunk olyan közel a jobb széléhez amennyire csak tudunk, hogy ne akadályozzuk a többi erre tévedő látogatót. Praktikus infó: a templom-téren az egyik kőház földszintjén egyébként egy ingyenes és állandóan nyitva tartó köz WC is található.
Az évszázadokkal ezelőtt épült házak masszív kőfalai a mai napig állják a havas telek és az idő ostromait, egyes házaik falain még a freskók is jól tartják magukat.
A 3-4 meredek, kőlépcsős utca fél óra körbesétálható, de ha ebédidőben érkezünk, akkor érdemes beülni egy korrekt pastára, csokitortára és kávéra a falu egyetlen éttermébe az Osteria Corippoba.
Ponte Tibetano Carasc függőhíd
Tudtad, hogy Svájcban található a világ leghosszabb fesztávú gyalogos függőhídja? A rekorder Charles Kuonen híd 494 métert ível át a svájci Alpok legmagasabb csúcsai között. De ide majd legközelebb. Az aktuális cél a szintén Svájcban, Ticino tartományban található Carasc függőhíd, amelynek masszív 270 méteres fesztávja, csak az ötödik helyezésre elég.
A “Via delle Vigne” túraútvonal izgalmas szakaszaként a tibeti híd biztosítja a gyalogos átjárást a Sementina völgy felett, így akár egy körtúrában is érinthető a Corippo-hoz hasonlóan kőből épült középkori település Curzútt is. A függőhíd 696 méteres tengerszint feletti magasságról indul és egy 130 méter mély szakadék felett ível át. Körülbelül 1 méter széles, így a kétirányú gyalogos forgalom megengedett, ha valaki nem bírja, akkor bármely pontjáról lehetőség van visszavonulót fújni.
Monte Carasso – Curzútt – Mornera felvonó
A hegyre elméletben fel lehet menni autóval is, de mindenhol behajtani tilos táblák jelzik, hogy nem kellene, a svájciak pedig nem fukarkodnak, hogyha bírságolásról van szó, így érdemesebb a felvonót választani (illetve akár gyalog is neki lehet vágni). A felvonó Monte Carassóból indul (pontos cím: I Fracc 3-1, 6513 Monte Carasso). A felvonó állomás mellett talán ha 4-5 parkolóhely található, így érdemes lehet az autót Bellinzona-ban hagyni és a 2-es busszal érkezni.
A felvonó 15 percenként jár és 11 CHF egy oda-vissza felnőtt jegy a középső megállóig Curzútt-ig. A jegyet előre online is meg lehet venni, így egyrészt nem kell sorba állni, másrészt az aktuális menetrendet is ellenőrizni tudjuk, hogy egyáltalán jár-e aznap a felvonó.
Curzútt
Pár kőházból álló apró középkori falu, egy étteremmel és egy templommal, akárcsak Corippo, egyben számos remek hegyi túraútvonal kiindulópontja. A kinézett útvonal első állomása éppen a 11. században román stílusban épült San Bernard templom, ami nem a faluban, hanem attól kb. 10-15 percre nyugatra az erdőben található.
Érdekessége, hogy a templomban megtalálható Leonardo da Vinci Utolsó vacsora című festmények egy remek, korabeli másolata. Így ha Milánóban nem volt idő, kedv kicsengetni a belépőt és végigállni a rendszerint hosszú sort az eredetiért, akkor itt a svájci hegyekben most sokkal nyugisabb körülmények között és ingyenesen megtekinthető egy korrekt másolat.
A templomtól még kb. 30 perc Sementina völgy és a fölötte átívelő rekorder függőhíd a Ponte Tibetano.
Ha csak a híd miatt jöttünk, akkor az oda-vissza séta, fotózás után fordulhatunk is vissza, ha pedig ráérős, van még idő, akkor innét még kb. 45-50 perc San Defendente ahonnét pazar kilátás nyílik a Maggiore tóra. További infó: Curzútt
Bellinzona, a három erőd városa
Bellinzona Svájc legdélebbi, Ticino tartományának székhelye. Az olasz határhoz közel, az Alpok havas csúcsai között stratégiai elhelyezkedésű város látképét Svájc három legjobban megőrzött középkori erődítménye (Tre Castelli) határozza meg, amelyek az UNESCO világörökségi listájára is felkerültek.
A svájci precizitással rendben tartott terek, udvarok és díszes neoklasszikus épületekből álló kisvárosára mintha az Alpokban játszó óriások egy hatalmas követ dobtak volna le, úgy magasodik a történelmi belváros háztetői fölé a masszív sziklatömbre épült Castelgrande, azaz a “Nagy Vár”. A város bármely pontjáról jól látható Castelgrande mellett található a központi mélygarázs, ahol a legegyszerűbben letehetjük az autót. Innét gyalogosan pár perc az alagúton megközelíthető, a vár sziklájába vájt felvonó, mely pár perc alatt katapultál minket a várfalon belülre.
A belvároson keresztül sétálva a másik várba, a Montobello-ba egy látványos útvonalon keresztül gyalogosan is feljuthatunk, innét pazar kilátás nyílik a Castlegrande-ra.
A harmadik vár a Sasso Corbaro még magasabban, a Montobello felett figyel a hegyen, további kb. 1,5 km hegynek fel.
Koccanás a bérelt autóval, svájci rendőrség akcióban
Közben esteledik, így indulnánk vissza Menaggioba a szállásra, de a navi kicsit megkergült, így megállok egy Meki parkolójában beállítani. Miközben a navigációt piszkálom egyszer csak egy kisebb lökés, koccanás és a tükörben látom, hogy valaki beletolatott a szabályosan parkoló autónkba, majd mire észbekapok, hogy szituáció van és kiszállok el is hajtott, persze a rendszámot is elfelejtettem felírni.
Na, de most lesz igazán jelentősége, hogy a már túlzottan is rendszerető Svájcban vagyunk, és a világon itt a legmagasabb az emberek feljelentési ingere. Az emberek simán feljelentik a felső szomszédjukat, ha este 10 után lehúzzák a WC-t !!!! Komoly, Svájcban este 10 és reggel 6 között nem lehet lehúzni a WC-t, mert ezzel zavarjuk a szomszédokat. Szóval egy ilyen társadalomban, ahol egy hangosabb tüsszentésért is feljelentenek, már meg sem lepődtem, hogy 1 percen belül odasétált hozzám egy tanú, akinek volt lélekjelenléte felírni az elkövető rendszámát, lefotózta az autót és felajánlotta, hogy segít kihívni a rendőrséget, megvárja őket és tanúskodik!
A rendőrök golyóálló mellényben (!) 5 percen belül a helyszínen voltak, bemondták a rádióba a rendszámot és kb. 25 percen belül rendőri felvezetéssel érkezett a “tettes”. Kiderült egy kb. 80 pluszos bácsi volt, így a kezdeti dühöm inkább sajnálatba váltott át. Mindenesetre elismerte, aláírta és a “cserbenhagyásos koccanás” után 1 órával biztosítós, rendőrségi papírokkal gurultunk hazafelé. Spoiler: a milánói reptéren az autókölcsönzőben a svájcitól nagyon eltérő olaszos problémakezelés bepróbálkozott, hogy ránk varrják a kárt, de aztán végül elfogadták a svájci dokumentumokat.
Holnap Lugano és Locarno lesz a következő állomás.
Hozzászólások (2)
Pingback: Lugano és Locarno: a svájci riviéra | vizzitor.hu
Pingback: Milánó top 10 látnivaló 24 óra alatt | vizzitor.hu