Búcsúzunk a Celestún tengerpartjától, a hotelünket őrző kutyafalkától és a rózsaszínben feszítő flamingóktól, irány Merida a Yucatán-félsziget kulturális fővárosa! Nem mellesleg évek óta büszkén viseli Mexikó legbiztonságosabb nagyvárosának címét is. Spanyol hódítók 1542-ben alapították és az azonos nevű spanyol város után keresztelték el, így az egybeesés nem véletlen. A térség legnagyobb történelmi városnegyedével rendelkezik, Mexikóváros és Havanna után. A közel 1 milliós Merida lakosságának több mint fele maja gyökerekkel büszkélkedhet, de a sok spanyol, francia és brit bevándorló, expat miatt egészen változatos az összetétel. Régiós kulturális központként nem csak a művészeket vonzotta ide, de népszerű a biztonságos helyen, olcsó megélhetést kereső digitális nomádok körében is. Így nem véletlenül, hogy sorra nyílnak az ő igényeiket kiszolgáló hipster kávézók, reggeliző helyek, bárok, hostelek, kiállítások.
Merida óvárosa gyalogosan is bejárható, a négyzetrácsos utcaelrendezésben pedig viszonylag egyszerű navigálni. Észak-dél irányban futnak a páros utcák, míg kelet-nyugat irányba a páratlanok. A legfontosabb, legtöbb látnivalót kínáló utcák a Calle 59 és 65, illetve az ezekre merőleges Calle 60.
A nagy Maja múzeumnak, üzleti negyednek és plázáknak is helyet adó modern városrész az óvárostól 8 km-re északra található. Ha 3-4 napnál kevesebbet töltünk a városban, akkor nyugodtan kihagyható. A két városrészt pedig az budapesti Andrássy úthoz hasonlóan elegáns villaépületekkel szegélyezett többsávos Pasejo Montejo sugárút köti össze, itt viszont érdemes egy sétát tenni, látványos a kontraszt például az alig másfél kilométerre elterülő Lucas de Galvéz piac környékéhez képest
Merida 24 óra alatt
Meridáról már előzetesen sok jót hallottam, így 3 és fél napot terveztem be a városra, ami pont elégnek bizonyult, de akár 24 óra alatt is belekóstolhatunk a hangulatba.
Az ideális nap Meridában, a város valamelyik piacán indul, de érkezzünk időben, egyébként már csak lepusztított standokat látjuk. Kávé, reggeli az elsőre kicsit tájidegen párizsi hangulatú, de a város legjobb kávéját kínáló Marmalade Barra de Cocina-ban, vagy pár utcával arrébb a pékségként is üzemelő Pan & Kof.feé-ban.
Délelőtt még beleférhet a főtér, a katedrális és a Casa Montejo múzeum is.
La Chaya Maya
Ebéd Merida egyik legnépszerűbb éttermében, ahol a kirakatban készül a friss tortilla, az étlapon pedig megtalálhatóak tradicionális Yucatan konyha remekei.
A cochinita pibil piros színét az annatto adja, ami a Mexikóban honos orleánfa magját körülvevő gyümölcshúsból kivont piros, színben a paprikára, ízben a paprikára és szerecsendióra emlékeztető fűszer. A fekete szósszal nyakonöntött pulykahús és tojás, a relleno negro szigorú színét pedig az égetett chiliből készült paszta adja.
kávé a kicsit túlhypolt, jobb időket is megélt Bengala-ban:
Délután hagyjunk magunkat elveszni a színes házak között, menjünk, amerre jónak érezzük, nézzünk be a kis boltokba, kapualjakba, koloniális épületek belső udvaraiba. Az utcáról sokszor jelentéktelennek tűnő épületek belső átriumai legtöbbször igazi oázist rejtenek.
Mejorada park
Sétáljunk el a Mejorada park környékére. Itt található az azonos névre keresztelt templom, a sarkon pedig egy minimum húsz, de inkább 40 éves VW Bogár parkol a közeli tornyos épület márkaismertségén felkapaszkodó, egyszerűen El Templo néven futó bár előtt. Végül a tér átellenes sarkában az ingyenesen látogatható Néprajzi Múzeum WC-jében meglepetten álló életnagyságú porcelán jaguárok, amiket legalább egy fotó erejéig mindenképpen érdemes ellenőrizni. Ha pedig véletlenül nyitva lenne, akkor a Putamoid-ban megihatunk egy harmadik kávét olvasgatás közben, mivel a kávézó könyvesboltként is funkcionál.
Vasárnapi össztánc a Santa Lucia parkban
Ha éppen vasárnap, akkor legforgalmasabb óvárosi utcák lezárva így minimális autós forgalom mellett fedezhetjük fel a várost, illetve a Merida érzés kihagyhatatlan hétvégi attrakciójaként a helyiek minden vasárnap megvillantják tánctudásukat a város parkjaiban. A legjobb helyszín a latin ritmus testközeli megtapasztalása a Santa Lucia park. A pálya széléről szemlélődve pedig megnyugodhatunk, hogy azért még Latin-Amerikában sem mindenki született tánctehetség, van aki megbotlik a ritmusban, nem úgy senor Armando, akinek még 70 pluszosan is benne van a bugi a lábában és a közönséget is nagyon érzi:
Mercado 60
Este 6 körül nyit a Mercado 60, egy romkocsma jellegű udvar, körbe food truckokkal, ahol bedobhatunk egy egyszerűbb streetfood jellegű vacsorát. Kicsit túl van hypolva, de azért érdemes benézni. Koktélt viszont ne itt kérjük …
La Negrita
… mert alig egy sarokra este 7-kor indul a happy hour Merida legpörgősebb, kubai ritmusokra lüktető bárjában a La Negrita-ban, ahol harmad áron kétszer akkora mojitokat tolnak elénk, csak győzzük kivárni a sorunkat a pultnál:
hogy a végén a titkos ajtón bevehető Malahat speak easy barban tegyünk pontot a nap végére.
Pasejo Montejo
Ha legalább 2-3 napot maradunk Meridában, akkor másnap sétáljunk végig a Pasejo Montejo-on. Ha nem is végig, legalább a körforgalomban lévő Monumento a La Patria emlékműig. A villaépületekkel szegélyezett többsávos sugárút elején található a Palacio Canton múzeum. Belépős, illetve a fejben tévesen veszélyes, úgyis átvernek, lehúznak, kirabolnak skatulyába húzott Mexikóban nem szívesen adjunk le a táskáinkant a ruhatárban, de végül leadjuk, visszakapjuk, túlgondoltunk, nincs para.
A Monumento a La Patria körforgalmában a Panificadora Montejo pékségben ellenállhatatlan fahéjascsigák, fánkok és még legalább 30-40 féle számomra azonosíthatatlan helyi cucc kényszerít térdre, így nincs más választás, az alig 2 órával ezelőtti svédasztalos reggelit muszáj lefojtani egy tálcányi szénhidrátbombával, valahogy így:
Santa Ana park & Nahualli galéria
A Calle 60 mentén, a Santa Lucia után a következő park, St. Anna templommal és a tér sarkán az ingyenesen látogatható kicsit betegesen kortárs Nahualli galériával:
Pörgés Progreso beachen vagy flamingóles Celestún-ban
Ahogy Mexikóvárosnak sem, Meridának sincs közvetlen tengerpartja, de a nyüzsgő Progreso (35 km) alig fél óra alatt elérhető, illetve a flamingó kolóniák lakta, mangrove erdőkkel benőtt bioszféra rezervátum, Celestún (90 km) nyugis tengerpartja pedig egy bő órára. Mi éppen innét a Celestúnból érkezünk Meridába.
Merida szállás, hotel
Meridában nem lesz nehéz szállást találni. Hatalmas kínálat, színvonalas helyek nagyon jó árakon. Igaz, hogy a 7-8 km-re lévő modern városrészben még olcsóbban találunk egészen új szállásokat, de mindenképpen egy óvárosi szállást ajánlanék. Egyedül arra figyeljünk, hogyha bérelt autóval érkezünk, akkor tudunk-e majd parkolni. A belváros egyirányú utcában gyakorlatilag lehetetlen, de a népszerűbb hotelek, ha nem is az épületben, de 500 méteren belül egy parkolóházban, udvarban vagy foghíjtelken biztosítanak parkolási lehetőséget, de a belvárosban számítsunk arra, hogy a szálloda előtt lehet, hogy egy percre sem tudunk megállni kidobni a cuccunkat.
Én végül a főtértől 200 méterre a Hidalgo park sarkán a Hotel Caribe-ben (4*) foglaltam. Tágas, tiszta, légkondis szobákat kaptunk büféreggelivel, gyönyörű koloniális épületben, a tetőteraszon medencével, ingyenes parkolás 2-300 méterre egy parkolóházban. A 2-3 hét alatt egyébként itt találkoztunk másodszor magyarokkal. A Hotel Maya Yucatanban (3*) pedig már 10e Ft alatt kijön egy szoba, ha időben előre foglalunk.