Naxos a görög Küklád szigetcsoport legnagyobb tagja, pazar strandokkal, történelmi helyszínekkel és autentikus görög élményekkel vár. Kiemelt látnivalói közé tartoznak a gyönyörű strandok, mint az Agios Prokopios vagy a Plaka, a nagyon hangulatos, a sziget nevét viselő főváros, Naxos (Chora), ókori romok, mint például Apolló templomának kapuja, a Demeter-templom, illetve a Kouros-szobor. Az első ránézésre száraznak tűnő sziget mezőgazdasága olyan termékeket állít elő, minta naxoszi sajtok és az egyedülálló Kitron likőr. Azok akik inkább az aktív kikapcsolódást kedvelik túrázhatnak, buggyzhatnak, illetve szörfüzhetnek, a gyakori nyári kulturális fesztiválok pedig a hagyományos görög szokásokat mutatják be.
Naxos a természeti szépség, a történelem és a szívélyes vendégszeretet hívogató célpontja, amely remek alternatívát kínál az instagram által túlpörgetett és a buliturizmus által bedarált szomszédos Míkonosszal szemben.
Utazás, érkezés Naxoszra
Naxos az Égei-tenger közepén helyezkedik el, nagyjából egyenlő távolságra Athéntől, Krétától, Rodosztól és Törökország nyugati partjaitól.
Naxos repülőjegy
Naxosnak van ugyan repülőtere, de jelenleg Budapestről nem indulnak közvetlen járatok, legegyszerűbben a görög fővároson Athénon vagy Santorinin keresztüli átszállással közelíthető meg.
Repülővel és hajóval
Legjobb kombináció szerintem a repülő + komp/hajó megoldás. Így már sokkal több helyre repülhetünk. Athénon kívül a nyári hónapokban általában a közeli Santorinire és Míkonoszra is indulnak közvetlen fapados járatok, a görög szigeteket pedig rendszeres kompjáratok kötik össze. A legnépszerűbb hajótársaságok:
- Sea Jets
- Blue Star Ferries
- Minoan Lines
- Hellenic Seaways
A görög társaságok flottájában megtalálhatóak régebbi, klasszikus hajók, kompok, illetve a lényegesen gyorsabb jetek, katamaránok, trimaránok. Utóbbiak akár 60-70 km/h sebességre is képesek a vizen! Viharos időben viszont jobban járunk, ha egy nagyobb merülésű klasszikus hajót választunk. A különböző társaságok és komptípusok miatt az átkelési idők és a jegyárak is széles skálán mozognak. Pár jellemző útvonal 2023-as jegyárakkal, menetidőkkel:
- Santorini – Naxos (menetidő: 1ó 20p – 2ó 50p, jegyár: 31-59 eur/fő)
- Mykonos – NAxos (40p – 1ó 15p, 36 – 45 eur/fő)
- Paros – Naxos (25 – 50 perc, 15 – 33 eur/fő)
- Athen – Naxos (3ó 20p – 5ó 30p, 43 – 73 eur/fő)
Mi egyébként Budapestről közvetlen járattal Santorinire repültünk, ott töltöttünk 2 éjszakát, majd a Minoan Lines kompjáratával érkeztünk Naxos-ra.
Naxos szállások, hova érdemes foglalni?
Elsőre adja magát a főváros Naxos (Chora), vagy valamelyik népszerű strand, üdülőhely a sziget déli részén pl: Agios Prokopios, Agia Anna, Plaka vagy Mikri Vigla. A kb. június 20-ig tartó előszenboban, illetve a szeptember elején induló utószezonban sokszor féláron foglalhatunk szállást a július-augusztusi főszezonhoz képest.
Naxos fővárosa (Chora)
Chora (azaz Óváros) Naxos szigetének legnagyobb városa, kikötője és egyben központja, a szigetek között közlekedő kompok, hajók is ide érkeznek. A városképet egyértelműen meghatározza a tengerbe nyúló földnyelv végén márványkapu (Apolló temploma / Portara), illetve a domb tetején, az óváros fehérre meszelt házai fölé magasodó vár (Kastro)
Apolló temploma / Portara
Az Apolló-templom Portara nevű monumentális márványkapuja a kikötő mellett, a várossal szemben egy benyúló földnyelv végén helyezkedik el. A templomot i.e. 6. században Apolló tiszteletére kezdték el építeni, de azt sosem fejezték be, csak az “ajtókeret” maradt fenn, ami viszont a sziget ikonikus jelképévé vált. Napnyugtakor gyakran gyűlnek a márványkapu köré az emberek, hiszen remek kilátópont és fotókeretként is szolgál, mind a tenger felől lenyugvó napnak, mind a városnak.
Chora Naxos sikátorai
A forgalmas partmenti sétányától néhány lépésnyire találhatóak az óváros (Chora) csendes, autómentes, a domb tetején lévő vár felé vezető hangulatos sikátorai. Itt a fehérre meszelt falu, kék ablakos házakkal szegélyezett, szabálytalanul kígyózó kis utcákban sétálva betekintést nyerhetünk a helyiek életébe. Mindenhol patika tisztaság, a hófehér falakat csak a pazar bougainvillea futónövények lila-rózsaszín viráglombjai törik meg.
A szűk utcákban pici üzletek és éttermek sorakoznak, különösen a kikötőhöz közelebb fekvő részen, ahol reggelente termelői piaci is várja, az arra sétálókat. A hagyományos görög ételeket a szabadban, az árkádok alatt kis faasztalokon szolgálják fel, a délelőtti melegben a vár felé kapaszkodva csak lustálkodó macskák követnek fél szemmel.
Kastro (vár)
Marko Sanoudo velencei uralkodó 1207-ben hódította meg Naxoszt, és a domb tetején felépítette a Kastro-t, amikor létrehozta az Égei-tengeri Hercegséget. A vár közel 300 évig volt a Küklád-szigetek hatalmi székhelye. Az ötszög alakú erődítmény falain belül egy teljes városnegyed található, lakóházakkal, iskolákkal, templomokkal.
Avaton 1739 tetőterasz
Ha a nagy melegben sikeresen felküzdöttük magunkat a várba, akkor nyugodtan jutalmazzuk meg magunkat egy sörrel, limonádéval, kávéval az Avaton 1739 ”All Day Café & Wine Bar” tetőteraszán, ahonnan pazar kilátás nyílik Naxos óvárosára és a kikötőre.
Az Avaton 1739 a várban, az Ursulinák régi kolostorának és iskolájának tetején található. A kávézóból amúgy lifttel is le lehet jutni a város alsó szintjére (meg persze fel is).
Régészeti Múzeum
A múzeum a régi jezsuita kereskedelmi iskolában kapott helyet, és a régi kükládikus művészet gazdag gyűjteményével rendelkezik. Az iskola egyik diákja Nikosz Kazantzakisz, a legnagyobb modern görög író volt és itt írta a “Zorba, a görög” című művét. A múzeumban kiállítás látható fehér márvány emlékművekből és helyi kerámiákból.
Naxos autóbérlés
Amennyiben nem csak a fővárost és az Agios Georgios strandot szeretnétek felfedezni, hanem tervben van az egész szigete körbejárása, távolabbi strandok és a sziget belsejében található látnivalók meglátogatása is, akkor érdemes lehet pár napra autót bérelni.
Szezon elején, júniusban akár napi 30 euróért is meg lehet csípni egy kisebb, gazdaságosabb autót, de ez az összeg július, augusztusra, akár háromszorosára is felszaladhat. Illetve a forgalom, valamit a strandokhoz vezető sokszor kavicsos utak miatt érdemes megfontolni legalább valami alap biztosítást. Tavaly júliusban én a Discovercars-on keresztül találtam jó dealeket a nagy nemzetközi márkák helyett az egyik kisebb helyi görög kölcsönzőt választva.
Szigetkörút busszal, hajóval
Illetve, ha nyaralás alatt inlább másra hagynád a vezetést és szívesebben nézegetsz az abakon vagy ringatózol a tengeren, akkor remek értékelésű, teljes napos, buszos sziget körútak már 30 eurótól elérhetőek, szigetkerülő, vagy szomszédos szigetekre látogató egész napos hajóutak, ebéddel kb. 60-70 eurótól kezdődnek.
Naxos legszebb, legjobb strandjai
Agios Georgios strand
Naxos városi strandja, amely kb. 1 km-re délre található a vártól, városközponttól, illetve a kikötőtől. Utóbbitól egy kisebb földnyúlvány, félsziget választja el, ami elég jól távoltartja a hajóforgalom okozta szennyeződéseket. Olyannira, hogy a Agios Georgios strand az utóbbi években újra és újra megkapta a nemzetközi Blue Flag, azaz Kék Zászló minősítést, ami szigorú feltételeket támaszt a vízminőséggel, környezetvédelmi intézkedésekkel és a strand szolgáltatásaival szemben.
A 800 méter széles homokos öbölben megtalálhatóak az alapvető szolgáltatások, mint WC, zuhanyzó, büfék, illetve napágy és napernyő bérlés. Utóbbit elég húzós árakon kínálják itt Naxoson és a környező szigeteken is. Egy napernyőért és 2 db napozóágyért napi 25-30 eurót kell kicsengetni szezon függvényében.
Július 10. körül a tengervíz hőmérséklete még ugyancsak friss volt, erős szelek idején pedig vigyázni kell a hullámzással, mert 80-100 méterre a parttól már befelé szívó áramlatok is előfordulhatnak.
A strand déli szélét a szörfösök uralják, mivel a sziget egyik legjobb szörfös helyének tartják.
Agios Georgios jó választás lehet azok számára, akiknek fontos a város közelsége és az ezzel járó étterem, szórakozási lehetőségek és látnivalók.
Agios Prokopios strand
Agios Prokopios strand (Ájosz Prokópiosz) aranysárga partjával, türkizkék vizével talán Naxos legszebb és legnépszerűbb strandja, mindössze 5,5 km-re délre a várostól. Autóval, taxival alig 10 perc, helyi buszjárattal (1,8 euró/fő) 15-20 perc (nyári busz menetrend itt). A közel 1,5 km-es partszakasz jól védett az északi szelektől. Akik elsősorban pihenni jönnek és fontosabb a szép strand, mint a város közelsége azokat közel száz hotel és apartman várja az Agios Prokopios strand közelében, amelyek a főszezonban elég gyorsan elkelnek.
Agia Anna strand
Az Agia Anna beach szinte szomszédos a Agios Prokopios-szal, csak kisebb. Alig 10 perc/1km sétával elérhető. A strand déli részén egy földnyúlványon található az Agios Nikolaos kápolna, ahonnét remek kilátás nyílik a városka és a tenger felé is.
Plaka strand
Az egykor csak nudista strand ma Naxos egyik legnépszerűbb strandja, amely megőrizte eredeti jellegét. Még mindig a nudisták kedvenc strandja, akik főleg a szezonon kívül járnak ide, de a családok, különösen főszezonban a hatalmas strand déli részébe szorítják őket. A Plaka strandja körülbelül 4 kilométer hosszan húzódik, így Naxos szigetének egyik legnagyobb strandjának számít. Fő jellegzetessége a hosszú és széles fehér homokos partszakasz és a türkizkék víz.
Plaka az Agios Prokopios és Agia Anna strandokkal összekötő útvonalon keresztül közelíthető meg. Agia Annáig aszfaltút, utána pedig nagyon jó állapotú tengerparti földúton. Van egy másik kb.10 km hosszú útvonal is, amely Agios Arsenioson keresztül vezet.
A Plaka közelében sokféle szálláslehetőség közül válogathatunk, mint például szállodák, stúdiók, apartmanok és kiadó szobák. A legtöbbjük családi tulajdonban van, csak néhány nagyobb hotelt találunk itt. Plakában sok görög taverna található amelyek nagyszerű helyi konyhát és remek tengerparti kilátás kínálnak. A környéken nincs hiány tengerparti kávézó-bárokból sem, amelyek többsége egészen a napozóágyakig szervírozza koktélokat.
Mikri Vigla strand
Mikri Vigla gyönyörű strandja 12 kilométerre található a fővárostól, és két homokos strandból áll, amelyeket egy látványos domb választ el egymástól.
Az északi rész puha aranyszínű homokkal és kristálytiszta türkizkék vízzel, a Meltemi (a Kükládokra jellemző északi szél) áldása alatt áll, ami ideális hellyé teszi a szörfözéshez és a kitesurfinghez. Emiatt a strand nemzetközileg is híres kitesurf- és szörfös spot, ahol kiváló minőségű bérelhető felszereléssel és surfiskolával várnak.
A déli rész (a domb másik oldalán) végtelen homokos strand (más néven Szahara vagy Limanakia), csodálatos kristálytiszta vízzel. Mivel védve van a meltemi szelektől családi nyaraláshoz ajánlott.
A kettő között fekszik Kavos strandja. A környéken számos szálloda és étterem található. Próbáld ki a Kontost, ahol remek kajával várnak, a teraszáról pedig csodás kilátás nyílik a tengerre és szemben lévő sziklazátonyon (Panagia Pathena) megbúvó hófehérre meszelt pici kápolnára.
Alyko Beach és a szellemhotel streetart művészei
Naxos délnyugati részén található Alyko strandja egy tengerbe nyúló szirtfokon található, különböző hangulatos eldugott öblökből és álomszép homokos szakaszokból áll.
Alyko Beach azonban nem csak idilli öbleiről híres. Nagyjából a félsziget közepén található egy régóta elhagyatott és befejezetlen szállodakomplexum. Állítólag még a görögországi katonai junta idejéből származik. A cédrusokkal borított érintetlen félszigetre egy 1000 szobás monstrumot terveztek, ami teljesen tönkretette volna Alyko szépségét és a félsziget jellegzetes biotópját. Évtizedes viták után a projektet a 70-es években végleg elkaszálták.
A pusztuló épületek hatalmas lehetőségeket kínálnak a főként görög, de a világ más részeiről is érkező street art / graffiti művészeknek. Így az elhagyott alykói hotelromokat a sziget egyik legjelentősebb látványosságává varázsolták.
Naxos sziget látnivalói és nevezetességei
Demeter temploma Sangriban
Sangri falu közelében, Naxos várostól 10 km-re található Demeter szent temploma, amely kizárólag a legjobb minőségű naxosi márványból készült, és a Kr. e. 6. századból származik. A görög mitológiában Demeter a földművelés és a termékenység olimposzi istennője volt, az emberek a neki szentelt templomokat a termékeny földeken építették, mint például Sangriban.
Dionüszosz óriás márványszobra Apollónaszban
Az Apollónasz-kourosz, más néven Dionüszosz kolosszusa, Naxosz szigetének egyik legimpozánsabb fennmaradt kurosza. A szobor 10,7 méter magas (bár fekvő szobor esetében nem tudom van-e értelme magasságról beszélni), helyi, naxoszi márványból készült, körülbelül 80 tonnát nyom, és az i.e. VII. és VI. század fordulója körül épült.
Egészen az 1930-as évekig úgy gondolták, hogy Apollón tiszteletére készítették, amikor is a régészek észrevették a szakállát, és rájöttek, hogy az alak valójában Dionüszoszt ábrázolhatja. A művet befejezetlenül hagyták, valószínűleg azért, mert lehetetlen volt áthelyezni, vagy mert már több helyen megrepedt.
Filoti és a Zeusz-hegy közelsége
Filoti Naxos legnagyobb települése, amely Naxos városától mintegy 18 km-re fekszik. A gyönyörű falu amfiteátrikusan épült a Kikládok legmagasabb pontjának, a Zeusz-hegy lábánál.
A hangulat hegyi falu főterén egy impozáns öreg platánfa szétterülő ágai bőségesen árnyékot adnak a vendégeknek a tér szinte bármelyik kávézójának teraszán.
A házak fehérre meszeltek és lapostetősek, a környékbeli utcák pedig szűkek és virágosok. A helyiek ezeket a lapos tetejű házakat erkélyként használják. A sok templom mellett a faluban található a Chimaros-torony is, amely Naxos egyik legismertebb látnivalója. Az i. e. 4. században épült, és eredetileg 17 méter magas volt.
Végül, de nem utolsósorban, a Zas-hegy alatt fekvő Filoti ideális hely a túrázáshoz. A 600 méteres magasságban található Zas-barlang állítólag Zeusz menedéke volt, amikor apja, Kronosz üldözte őt.
Routsouna vízesés
A rekkenő nyári hőségben nehéz elképzelni, hogy a száraznak tűnő szigetnek saját bőséges édesvízkészlete és forrásai is vannak. Olyannyira, hogy a Koronos és a Fanari-hegységben fakadó patakok a festői Keramoti falu közelében találkozva egy 20 méter magas vízesésben teljesednek ki.
A Routsouna vízesés egyedülálló látványt nyújt, amely eltér a megszokott kükládi környezettől. Jó tudni, hogy a vízesést csak gyalogosan, kb. 40 perc túrázással lehet megközelíteni. Ennek köszönhetően kevesen látogatják, pedig vízében fürdeni is lehet!
Halki és a Kitron szeszfőzde
Naxos ősi fővárosának, Halki falunak a szívében található egy kis szeszfőzde, a Vallindras Distillery. A lepárlóüzemet 1896-ban alapították, és a Vallindras család vezette. Ma már elsősorban csak múzeumként és üzletként működik, ahol Naxos jellegzetes likőrje a kitron megvásárolható.
A kitron egyfajta sárga italt, amely a citromnál kicsit kevésbé savanyú gyümölcsből és annak leveléből készült. A likőr Naxos hagyományos párlata és egész Görögországban forgalmazzák.
Maga Halki is nagyon szép, így nem csak kitron lepárló, hanem a kisváros miatt is érdemes idelátogatni.
Naxos időjárás, mikor utazzunk?
Nyáron Görögországgal nem nagyon lehet mellényúlni. Naxos időjárása általában kellemes és mediterrán jellegű, egyedül az szinte állandó szelek miatt érezheted az időt hűvösebbnek, mint az valójában, de ez sokszor jól is esik a kontinens elviselhetetlen forróságával szemben. Az alábbiakban megtalálhatod az időjárási jellemzőket és a szezonokat Naxoson:
- Főszezon, nyár (június-augusztus): Nyáron Naxoson általában meleg és száraz idő várható. A hőmérséklet nappal általában 25-35 Celsius-fok közötti lehet. Ez a főszezon a turisták számára, és ebben az időszakban a legtöbb strand és szolgáltatás nyitva áll. A tenger hőmérséklete általában 22-25 Celsius-fok körül van. Főszezonban a jó szállások gyorsan elkelnek a magasabb árak ellenére is. Naxos szerencsére mégsem olyan zsúfolt, mint a többi ismertebb és könnyebben megközelíthető görög sziget.
- Előszezon, tavasz (április-május/) és az utószezon, az ősz (szeptember-október): Ezek a hónapok kellemes időt nyújtanak Naxoson. A hőmérséklet általában 20-25 Celsius-fok közötti lehet. Az előszezon és az utószezon ezekben az időszakokban található, és kevesebb turista van a szigeten. A tenger hőmérséklete az őszi hónapokban még mindig kellemes lehet, körülbelül 20-23 Celsius-fok.
- Tél (november-március): Naxoson a téli hónapok hűvösek és csapadékosak lehetnek. A hőmérséklet általában 10-15 Celsius-fok közötti, de néha még a hó sem kizárt! Ez az alacsony szezon a turizmus szempontjából, de a sziget életét továbbra is folytatja a helyi lakosság.
Hozzászólások (1)
Pingback: Szantorini látnivalói 1-3 nap alatt - Oia vagy Fira? | vizzitor.hu