Agrigento és a Török-lépcső után bő 2,5 óra autózással este 9 körül értünk Palermoba. Airbnb házigazdánk Giorgio azt üzente, hogy hiába ütjük be naviba a lakás címét nem fogunk odatalálni, mert felújítások miatt több egyirányú utcát is lezártak a belvárosban, így egy téren egy kávézónál várt minket, majd amikor odaértünk felpattant a Vespájára, mi pedig győztük követni a palermói esti dugóban cikázó vendéglátónkat. Végül nem tudott lerázni.
Palermo piacai: Mercado del Capo és a Ballaro
Első reggel Palermo egyik legnépszerűbb piacán a Mercado del Capo-n kezdtünk. A Via Cappuccinelle-n kezdődik és Via Porta Carin szűk utcáján folytatódik. Hatalmas élet, nyüzsgés, szicíliai hangulat, gyönyörű és friss portékáktól roskadozó standok, kisboltok. Minden ehető, minden megvehető, de csak készpénzért. Mintha nem is az EU-ban lennénk, a 28 fokos melegben Algida napernyő alatt az utcára kilógatott húsok, féldisznó, NÉBIH ellenőr beájulna. A halak, tengeri herkentyűk már jégen, de azért cigi a szájban, mármint az eladó szájában. Kardhal kardjával felnyársalt árcédula, kilója 20 euró, de már 3-ért is kapunk halat. A zöldségek, gyümölcsök színe, mérete, mintha génmódosítottak lennének, tökéletesek. Novemberben is alap az eper, a narancs, a datolya, a szőlő, vagy a gránátalma és egyik sem az a sápadt üvegházas.
Érkezzünk korán, persze csak olaszosan korán, 9 körül még nincsenek lecsupaszítva a standok és 10 után is van még látnivaló. Illetve, ha elég korán kezdünk, akkor még délelőtt átérhetünk (vagy hagyjuk másnap reggelre) a másik híres palermói piacra, a Mercato Ballaro-ra. Itt is valószínűtlenül hibátlan kínálat, nyüzsgés, minden érzékszervet támadó ingerek, dél közeledtével végig ehetjük a Palermói streetfood kínálatot, de vigyázzunk, nehogy túlzottan belefeledkezzünk, Olaszország, Szicília, piac, tömeg, szóval tartsuk nyitva a szemünket és vigyázzunk a zsebesekkel. Ha délig nem érünk oda a piacokra, utána már ne is próbálkozzunk, mert ellenkező élményben lehet részünk: lehangoló kosz, mocsok és szeméthegyek az utcán.
Palermói operaház / Teatro Massimo
Bevallom az opera nem tartozik a kedvenc műfajaim közé, de az épületre annál inkább kíváncsi voltam, ráadásul itt játszódik a Keresztapa III. zárójelenete is. A palermói operaház (Teatro Massimo) Olaszország legnagyobb (7730 m2) és európa harmadik legnagyobb operaháza, a Verdi téren található. Az épületet G. B. Filippo Basile tervezte. A kivitelezést 1875-ben kezdték el, majd fia, Ernesto fejezte be 1897-ben. A színpadi függöny G. Sciuti alkotása, és a normann uralkodó, II. Roger koronázási menetét ábrázolja.
Az operaház 9:30 és 18:00 között látogatható, kizárólag vezetett túra keretében. Az alap útvonal a legfontosabb termeket érinti, illetve kinézhetünk a nézőtérre, színpadra is az erkélyről. Ha szerencsénk van éppen próbálnak. A hatalmas nézőtér 450 m2-es, öt sornyi páholya és egy erkélye van. Eredetileg 3200 néző befogadására tervezték, de a jelenlegi elrendezésben 1400 ülőhely van. Az alap túra 8 euró és körülbelül 30 perc alatt ér körbe.
Ennél izgalmasabb és hosszabb túra kitérőt tesz a színfalak mögé, a backstage-en kívül pedig a tetőteraszra is kimászhatunk, ahonnét pazar panoráma tárul elénk. Az extra kör 20 euró és valamivel ritkábban indul.
Palermói katedrális
Erőd szerű falai és tornyai, boltíves ablakai, csipkés sziluettje, mind arról árulkodnak, hogy az évszázadok során jó párszor átépítették (a palermói székesegyház egykor muzulmán mecset volt, a XII. században alakították át keresztény templommá), de még így is a szicíliai arab-normann építészet egyik legmeghatározóbb hagyatéka maradt. Palermo távoli pontjairól és a tengerről is jól látható hatalmas majolika kupolája magabiztosan uralja a városképet.
A székesegyház impresszív főtemploma ingyenesen látogatható, de az alagsorban lévő, középkori síremlékeket rejtő katakombák, illetve a tetőről elénk táruló panoráma már belépős. Ha kevés időnk van, kint pedig jó idő, vagy csak nem szeretnénk magunkat síremlékekkel nyomasztani, akkor a maga nemében egyébként látványos alagsor kihagyható, másszunk fel inkább a tetőre. Akárcsak Milánóban, itt Palermóban is, nem a templom kupolája, tornyai látogathatóak, hanem a tető gerincén sétálhatunk végig. A tetőteraszra barátságos 5 eurós belépőért juthatunk ki, a látványért pedig 110 lépcsőfokkal kell megküzdenünk. Természetesen csigalépcső. Egyszerre csak korlátozott számú látogató tartózkodhat a tetőn, így a sorban állással együtt számoljunk minimum 1 órával.
Norman palota
A Normann Palota (Palazzo dei Normanni) a belváros szélén, annak legmagasabb pontján helyezkedik el, a székesegyháztól 1 km-re, enyhe emelkedőn felfelé 10-12 perc sétára található, így érdemes a két épület látogatását összekötni. Elsőre azt hihetjük az épület zárva, mert a főbejáratot (nem tudom, hogy ideiglenesen vagy hosszútávra) áthelyezték az épület a belvárossal ellentétes oldalára, azaz az egész épületet meg kell kerülnünk balról és egy kicsit még feljebb mászni a dombon.
Az épület Európa legrégibb királyi rezidenciája. Az épület első köveit a 9. században tette le Palermo emírje, majd 1072-ben a Normannok vették át a hatalmat és akkor kezdődött meg az palota átalakítása.
A palota nyáron 17.45-ig tart nyitva, télen viszont már 16 órakor bezár, így ha szezonon kívül megyünk (ami egyébként jó ötlet és ajánlott), akkor érdemes legkésőbb 14 óráig ideérni. Az alap belépő 6 euró, míg a királyi rezidenciát és a palotagróf kápolnáját is magában foglaló kombó jegy teljes ára 12 euró. Érdemes ez utóbbit venni, mivel a kápolna mozaikjaihoz hasonlót sehol máshol nemfogunk látni és valószínűleg azok is elismerően bólintanak, akiknek amúgy a városnézések során már nem akarnak még egy templomot meglátogatni. Szóval, ha Palermóban legfeljebb két templomot nézünk meg, akkor az egyik legyen a székesegyház, a másik pedig a palotagrófi kápolna a Normann palotában.
Palermo utcái
Persze nem feltétlenül kell belépőket venni vagy Palermo top10 turista nevezetességét kipipálni. Elég, ha csak a város utcáin, sikátoraiban bolyongunk, úgy is akar látnivaló bőven:
Palermo környéke, további látnivalók
Ami nekünk nem fért bele a 24 órába, de érdemes megnézni, ha több időt töltünk Palermóban:
- Palermo legizgalmasabb látnivalói a piacok, így ha Capo mellett marad idő nézzük meg a többit is: Ballaro, Pulci, Vucciria.
- Angol kert, Zisa kastély
- Mondello beach – A város melletti legnépszerűbb tengerpart fél óra busszal vagy biciklivel, vagy 2 óra gyalog (kb. 10 km), strand, kávézók és pazar kilátás a Monte Pellegrino hegyre. Árnyoldala, hogy fizetős és főszezonban zsúfolt lehet.
- Monreale katedrális (10 km a belvárostól)
Tovább Caccamo, Cefalú és Taormina irányába
Hozzászólások (3)
Pingback: Szicília látnivalók 1 hét alatt autóval | vizzitor.hu
Pingback: Földközi-tengeri hajóút az MSC Divina fedélzetén | vizzitor.hu
Pingback: Milánó top 10 látnivaló 24 óra alatt | vizzitor.hu