A város, amely egykor háborús híradók drámai képkockáin szerepelt, ma vibráló energiával, felejthetetlen látnivalókkal, hipster kávézókkal és fantasztikus konyhával csalogatja az utazókat. A modern Saigon – vagy ahogy hivatalosan nevezik, Ho Chi Minh-város (rövidítve HCMC) – a múlt és a jövő különleges találkozása. A háborús emlékek ugyan ott élnek a múzeumok falai között és a Cu Chi-alagutak mélyén, de a város nem ragadt a múltban, a modern üzleti negyed felhőkarcolóin visszatükröződik Vietnám rohamos fejlődése, míg a régi francia negyed sárga vakolatú épületei romantikus nosztalgiát keltenek.
Az utcákon hömpölygő motoros áradat elsőre káosznak tűnik, de van benne egyfajta ritmus, amit a helyiek tökéletesen értenek. A közlekedésben az itt a mondás, hogy mi nem a szabályokra, hanem egymásra vigyázunk. Bölcs, de azért nem árt legalább tíz járókelő társat összegyűjteni, mielőtt átvágnánk a hatsávos Tôn Đức Thắng rakparton.
Az élet itt sosem áll meg – hajnali pho-árusok gőzölgő levesestáljai mellett késő éjszakába nyúló rooftop bárok pezsgése váltja egymást. És miközben a modern plázákban ott sorakoznak a jólismert luxusmárkák, addig a Ben Thanh piacon még lehet alkudozni egy jó üveg kobrás whiskyért vagy éppen egy tégely mindenre is jó vietnámi balzsamért.
Saigon a kontrasztok városa, ahol egy utcában jól megfér egymás mellett egy rozoga kifőzde és egy minimalista specialty kávézó. Ahol reggel egy buddhista templom csendjében találhatunk békét, este pedig a Bui Vien utca neonfényes őrületében merülhetünk el. Egy biztos: aki egyszer megérzi ennek a városnak a lüktetését, az nehezen engedi el.
Saigon vagy Ho Si Minh-város?
A francia gyarmati időkben Saigon lett az Indokínai Unió egyik legfontosabb városa. A vietnámi háború végén, 1975-ben, a kommunisták győzelme után a várost Ho Si Minh-ről, a Vietnámi Demokratikus Köztársaság (Észak-Vietnam) alapítójáról nevezték el. Hivatalos dokumentumokban, térképen és kormányzati kommunikációban ezt használják. Viszont történelmi kontextusban, vagy hétköznapi beszédben, főleg az idősebbek a mai napi a Saigon elnevezést használják. Sőt a Tan Son Nhat nemzetközi repülőtér is az SGN kódot használja, ezt nem változtatták meg 75-ben.
Hány napot érdemes Saigonban tölteni?
Nekem csak egy bő 2 hetem volt egész Vietnámra, így is 2 teljes napot, azaz 3 éjszakát töltöttem Saigonban, úgy gondolom ez az abszolút minimum. Ha valaki alaposabban is szeretné felfedezni a város, vagy elmenni valamelyik népszerű egy vagy félnapos Saigon környéki kirándulásra, vagy legalább egy hónapja van Vietnám beutazására, akkor ideális esetben inkább 3-5 nap, amit Saigonra érdemes szánni.
Látnivalók, kirándulások Saigon környékén
A két legnépszerűbb félnapos kirándulás Saigon környékén, amire leginkább helyi idegenvezetővel, kiscsoportos vezetett túra formájában érdemes benevezni.
- A Cu Chi-alagutak egy föld alatti hálózat, amit a vietkong katonák használtak a háború alatt. Lehetőség van bemászni a járatokba, megnézni a csapdákat és a földalatti életkörülményeket. Saigontól kb. 1 órára, 45 km-re található, 4-5 óra alatt lehet megfordulni. Nagyon jó áron foglalható.
- Mekong-delta – végigcsoroghatsz az úszó piacokon, megnézheted a vietnámi vidéki életet, és megkóstolhatod a helyi specialitásokat. Tipikus útvonal, program: My Tho (Pagodák, hajókázás a Mekongon), Ben Tre (Kókuszültetvények, evezős csónak a kis csatornákon), kézműves műhelyek, kígyóbor-kóstolás, helyi ebéd, tradicionális vietnámi zene. Saigontól 175 km-re (kb. 3 óra) délre található). Részletesen itt.
Míg a Cu Chi-alagutak túra fél nap alatt bejárható, addig a Mekong-delta túrára érdemes egy teljes napot szánni. Ha viszont szorít az idő, nem bánod a rohanást, bírod kiképzést, akkor olyan 10-12- órás 2in1 túrát is lehet foglalni, amely mindkét helyszínt ledarálja 1 nap alatt.
Hol érdemes szállást foglalni Saigonban? Legjobb lokációk
Saigonban (Ho Si Minh-városban) a legjobb szálláshelyek kiválasztása attól függ, hogy milyen típusú élményre vágysz. Az alábbi negyedek a legnépszerűbbek a turisták körében:
1. kerület – A legjobb választás turistáknak
Ha először jársz Saigonban, akkor az abszolút belváros az első kerület, a District 1 a tuti választás, hiszen innét itt található a legtöbb nevezetesség, étterem, kávézó és szórakozóhely. A főbb látnivalók, mint a Notre-Dame-katedrális, a Függetlenségi Palota, a Ben Thanh piac vagy a Nguyen Hue sétálóutca, mind simán elérhetők innen gyalogosan. Ha szállás árkategóriákat nézünk, akkor a következő három területre osztanám ezt a belvárosi kerületet
- Ben Thanh piac környéke – Nyüzsgő terület középkategóriás hotelekkel, remek street food lehetőségekkel, én ezt a környéket választottam itt foglaltam hotelt.
- Dong Khoi utca és környéke – Elegáns negyed luxushotelekkel, történelmi épületekkel és exkluzív éttermekkel. Itt található a híres Hotel Majestic Saigon és a Park Hyatt Saigon.
- Bui Vien utca (Backpacker Street) – Ha olcsóbb hostelt vagy budget szállást keresel, ez a hátizsákos utazók központja, de pakolj füldugót, mert az éjszaka itt ugyancsak zajos lehet.
3. kerület – Helyi hangulat és csendesebb alternatíva
A 3. kerület ideális azok számára, akik szeretnék elkerülni District 1 nyüzsgését, de mégis közel maradnának a város főbb látnivalóihoz. Itt találhatók autentikus vietnámi éttermek, hangulatos kávézók és kevésbé turista-orientált helyek. A város egyik legjobb specialty kávézói, például a The Workshop vagy a Shin Coffee, is ebben a negyedben találhatók.A látnivalók közül itt találod a Háborús Emlékek Múzeumát (War Remnants Museum), a rószaszín templomot (Tan Dinh), vagy a Jade Emperor Pagodát.
Függetlenségi Palota
A Függetlenségi Palota, vagy más néven az Újraegyesítési Palota, Ho Si Minh-város egyik top látnivalója, legfontosabb történelmi emlékhelye, amely nemcsak a vietnámi háború végét szimbolizálja, hanem a város egyik legimpozánsabb épülete is, így kérdés sem volt, hogy első nap reggel itt kezdek.
A brutalista ötszintes épület 120 méter hosszú és 80 méter széles. Az egész komplexum területe 4 500 négyzetméter, és 95 helyiségből áll, beleértve a tárgyalótermeket, fogadószobákat, elnöki lakosztályokat, bankett-termet, stratégiai szobákat és a háborús bunkerhálózatot az épület alatt. Vietnám legjobban védett épületére 2-300 fős sereg vigyázott.
Az épület elődje, a francia gyarmati időkből származó Norodom-palota, a francia kormányzók és később az első dél-vietnámi elnök, Ngô Đình Diệm hivatalos rezidenciája volt. Diệm 1963-ban merénylet áldozata lett, és a palota súlyos bombatámadást szenvedett el, ami után lebontották és a jelenlegi épületet felhúzták a helyére.
A palota elsősorban arról híres, hogy 1975. április 30-án itt ért véget a vietnámi háború, amikor az észak-vietnámi hadsereg tankjai áttörték a kapuit, ezzel jelezve Dél-Vietnám bukását és az ország egyesítését. Az épület mai formájában múzeumként működik, és a látogatók szabadon barangolhatnak a hatalmas termek között, amelyek egy letűnt politikai korszak emlékét őrzik. A tárgyalótermek, fogadószalonok és az elnöki dolgozószoba szinte változatlan állapotban maradtak meg, így könnyen elképzelhetjük, milyen volt az élet a palotában a háború idején. Az egyik legérdekesebb helyiség a stratégiai szoba, ahol hatalmas térképek borítják a falakat, és ahol a háborús döntések születtek.
A tetőteraszon egy helikopterleszálló is található, amely arra emlékeztet, hogy a háború utolsó napjaiban az elnök és a kormány tagjai innen próbáltak elmenekülni. A leszállópálya közelében egy bombatámadás nyomait is megőrizték: egy hatalmas robbanás következtében keletkezett repedés és kráter bizonyítja, hogy a palota közvetlen célpontja volt az amerikai légicsapásoknak. Az épület alatt egy kiterjedt bunkerhálózat húzódik, amely a háború idején biztonságos menedéket nyújtott a dél-vietnámi vezetőknek. A szűk folyosók, vastag acélajtók és régi kommunikációs berendezések szinte érintetlenül maradtak, így a látogatók belepillanthatnak a háborús Vietnám legmélyebb rétegeibe.
Notre-Dame-székesegyház
Rövid sétára innét, Saigon szívében, a nyüzsgő belváros közepén magasodik a Notre-Dame-székesegyház, amely a francia gyarmati korszak egyik legszebb építészeti emléke Vietnámban. A 19. század végén épült katedrális vörös téglái egyenesen Marseille-ből érkeztek, és még ma is megőrizték eredeti színüket, dacára a trópusi éghajlat viszontagságainak.A katedrális belseje egyszerre letisztult és nagyszabású, hatalmas boltíveivel és színes üvegablakaival, amelyek a francia kézműves mesterek munkáját dicsérik. Bár az épület az elmúlt években felújítás alatt áll, a környéke így is megér egy sétát.
Saigon központi posta
Saigon ikonikus Központi Postahivatala (Bưu điện Trung tâm Sài Gòn) az egyik legszebb gyarmati épület a város szívében, a Notre-Dame-székesegyház szomszédságában. A 19. század végén épült, és a tervezése Gustave Eiffel nevéhez fűződik. A posta építészeti stílusa egy lenyűgöző keveréke a francia neoreneszánsznak és a vietnámi díszítőelemeknek, a magas boltívek, az impozáns kovácsoltvas oszlopok és a hatalmas ablakok pedig mind a korabeli európai hatást tükrözik.
Belépve az épületbe, a tágas csarnok már önmagában is lenyűgöző, de a tekintetet azonnal magára vonzza a főfalon elhelyezett hatalmas Ho Si Minh-portré, amely a város kommunista korszakát szimbolizálja. Az épület mennyezete elegáns boltívekkel és aprólékosan kidolgozott részletekkel hirdeti a francia mérnöki precizitást. A falakon két hatalmas térkép található: az egyik a 19. századi Saigont ábrázolja, a másik pedig a telekommunikációs hálózatot a gyarmati időszakban.
Bár ma már a legtöbben digitális üzeneteket küldenek, a postahivatal még mindig működik, és sok turista élvezi a régi idők hangulatát, amikor képeslapot írhat és küldhet haza szeretteinek. A helyszínen számos kisbolt is található, ahol bélyegeket, nosztalgikus képeslapokat és szuveníreket lehet vásárolni.
Book Street
A székesegyház és postahivatal közelében a Ho Chi Minh City Book Street egy a forgalomtól elzárt menedék, nyugodt kis sétálóutca könyvesboltokkal, kültéri standokkal és kávézókkal. Az árnyas fák alatt sorakozó polcokon minden megtalálható a klasszikus vietnámi irodalomtól, a képregényeken át, a legújabb nemzetközi bestsellerekig. Legújabb szerzeményünket pedig nyugodtan olvasgathatjuk, valamelyik kávézó teraszán.
Étteremajánló 🍽️ Propaganda bistro
A Függetlenségi Palota közelében található Propaganda bistro Ho Si Minh-város egyik legizgalmasabb gasztronómiai találkozóhelye, ahol a modern vietnámi konyha és a történelem sajátos hangulatban fonódik össze. A színes falfestményekkel díszített belső tér a régi propaganda plakátok stílusát idézi, miközben az ételek friss, helyi alapanyagokból készülnek, és izgalmas csavarral értelmezik újra a klasszikus vietnámi fogásokat.
Csirkés nyári tekercset rendeltem, amit rendhagyó módon felszeletelve, sushi makihoz hasonló formában tálaltak földimogyoró szósz mártogatóssal.
Kávézó ajánló ☕ XLIII Specialty Coffee
Elképesztő kávézó kávé geekeknek, amely bármely skandináv országban is megállná a helyét. A XLIII Specialty Coffee tökéletes példa arra, hogyan fonódik össze a vietnámi kávékultúra és az újhullámos kávéforradalom Ho Si Minh vibráló közegében. Ahogy belépünk, mintha egy nyugateurópai magánorvosi rendelőbe érkeznénk: letisztult mégis nagyvonalú fogadótér.
A minimalista térben minden a kávéról szól – a precízen elkészített filterkávék és az intenzív eszpresszók mögött szenvedély és szakértelem húzódik. Itt nemcsak egy koffeinlöketet kap az ember, hanem egy ízutazást is, amelyben a vietnámi és a nemzetközi kávék különleges jegyei bontakoznak ki.
Itallap helyett: minden egyes kávéjukhoz egyedi kártyát kínálnak, amely részletes információkat nyújt az adott kávé eredetéről, feldolgozásáról és ízjegyeiről. Vietnám egyik legdrágább kávézójárról van szó, így a kávék többségét 100.000 VDN (kb. 1600 Ft) mérik, de például egy olyan különlegességet, mint a perui Palestina Geisha 4 ezer Ft-nak megfelelő dongért kóstolhatunk. Ennyi pénzért itt Vietnámban már egy nagyon jó vacsorát kapunk turistás övezetben is. Persze a 7-8 millió Ft-os La Marzocco Leva S 2 kávégép árát valahogyan vissza is kell keresni.
Ho Chi Minh city múzeum
Ho Chi Minh városi múzeum az egykori francia kormányzói palota ad otthont, így nemcsak a vietnámi történelem izgalmas és fájdalmas pillanatait tárja elénk, hanem építészeti szempontból is érdekes. A kiállítás többek között a vietnámi háborút, a függetlenségi harcokot és Ho Chi Minh város történetét mutatja be. Az épület alatti bunker, masszív páncélajtóval védett alagutak egy része is látogatható.
A múzeum teraszáról is jól látható felhőkarcoló, a nagy kiugró terasszal a Bitexco Financial Tower. Ez az egyik legismertebb és legimpozánsabb felhőkarcoló a városban, és a kiugró terasza a 52. emeleten található, amelyet Skydeck-nek hívnak. Az épület egyedülálló designja a vietnámi főváros látképét meghatározó eleme, és a teraszról fantasztikus panoráma nyílik a városra, beleértve a Saigon-folyót és a környező épületeket. A Bitexco Financial Tower különösen éjszaka, amikor az épület világítása kiemelkedő, lenyűgöző látványt nyújt.
Cong caphé ☕
Megint egy kávézó, ami szerepelt a listámon és muszáj volt benézni. A Cong Caphe egy rendkívül népszerű vietnámi kávézó-lánc, amely egyedi hangulatával és kreatív stílusával tűnik ki a vietnámi kávézók közül. A kávézó belső terét a vietnámi háborús évtizedekre emlékeztető retró dizájn jellemzi: az enteriőr tele van vintage bútorokkal, régi plakátokkal, és a hely hangulata mintha egy időutazás lenne a múltba. Az egész helyet a szocialista korszak emlékei, mint például a régi rádiók, fényképek és a katonai motívumok dominálják.
A kávézó kínálatában a vietnámi kávékülönlegességek, mint például a cà phê sữa đá (jeges kávé édes sűrített tejjel) és a egg coffee (tojásos kávé), valamint különféle frissítő italok és tradicionális vietnámi harapnivalók szerepelnek.
Flower street (Nguyễn Huệ) – Saigon központi tere
A Nguyễn Huệ, vagy egyszerűbb nevén Flower street, gyakorlatilag Saigo főtere.
Ho Chi Minh városának szívében található a Quảng Trường Nguyễn Huệ, egy igazi városi oázis, amely tökéletes helyszín a helyiek és a turisták számára egyaránt. Az impozáns, tágas tér különösen a nagy sárkányformáiról híres, amelyek nyújtózkodnak az égre és tekeregnek a tér közepén.
A városházától, egészen a Saigon folyó partjáig tartó, 750 hosszú tér, amelyet két oldalt egy-egy sugárút határol. A hatalmas tér napnyugta után kell életre, ilyenkor gyakorlatilag mozdulni sem lehet a tömegtől, főleg a Holdújév hetében.
A Nguyễn Huệ tér legfontosabb épületei közé tartozik a Hôtel de Ville (Városháza), amely impozáns francia kolonialista stílusával és gyönyörű homlokzatával kiemelkedő épület, a Bitexco Financial Tower, mely a város egyik legmagasabb (262 m) és legismertebb felhőkarcolója. A tér közepén található Ho Chi Minh szobor a vietnámi forradalom vezetőjének tiszteletére készült, és emléket állít a nemzeti hősnek.
Sárkány szobrok
De az épületek helyett a Flower street-et valójában a 120 méter hosszan kígyózó gigantikus sárkányszobrok uralják. Ezek az alkotások nemcsak látványosak, hanem mély kulturális jelentéssel is bírnak, hiszen a sárkány az egyik legfontosabb szimbólum a vietnámi mitológiában és a nemzeti identitásban. A sárkány, a vietnámi néphagyományban az erőt, a bölcsességet és a szerencsét szimbolizálja. Több, mint 12 évig nem voltak sárkányok a téren, így a 2024-es visszatérésük szimbolikus jelentőségű, hiszen nemcsak az állatövi ciklus befejezését jelzi, hanem a vietnami ünnepek, különösen a Tet szerves részét képező kulturális örökség újjáélesztését is.
A tér minden este életre kel, amikor a kivilágított sárkányok megmozdulnak, felhördülnek, vagy éppen vízpermetet spriccelnek a közönségre.
A Tết, vagyis a vietnámi újév, a lunar new year (holdújév) ünnepe, amely a kínai naptár szerint az első újhold körüli időpontra esik. Ez általában január végén vagy február elején van, és az ünneplés több napon át tart. A Tết az egyik legfontosabb és legnagyobb ünnep Vietnámban, amikor a családok összegyűlnek, hogy együtt ünnepeljék az új évet, és kívánjanak boldogságot, egészséget és jólétet.
Mivel a vietnámi naptár a holdciklusokat követi, az újév pontos dátuma minden évben változik, de mindig január vége és február eleje között van. 2025-ben például február 17-én kezdődik a Tết, és az ünneplés több napig, sőt, akár két hétig is eltarthat a különböző családi és közösségi eseményekkel.
Cafe Apartment ☕
Kávé rajongásom mellé Urbex érdeklődés (elhagyatott épületek felfedezése) is társul, így számomra talán még a Nguyễn Huệ sárkányainál is izgalmasabb látnivalónak ígérkezett a Ho Chi Minh City Cafe Apartment.
Az épület az 1960-as évek közepén épült, és kezdetben kormányzati és katonai személyzet, köztük amerikai tanácsadók, számára szolgált szálláshelyként. A 9-10 emeletes szocreál lakóépület az idők folyamán kihasználatlanná vált, lakói fokozatosan elhagyták. A 2010-es évek elején a környék gazdasági fejlődésével párhuzamosan helyi fiatal vállalkozók és kávérajongók meglátták a lehetőséget abban, hogy a régi épületet átalakítsák, és egyedülálló kávézókat alakítsanak ki a kis panellakásokban.
Ha belépünk, egy teljesen más világ tárul elénk: a lépcsőházak mentén apró, egyedi kávézók sorakoznak, mindegyik saját stílussal, hangulattal és különleges kávékkal. Az erkélyekről pazar kilátás nyílik a Nguyễn Huệ sárkányaira, Bitexco toronyra, balra kitekintve pedig a Saigon folyó vize is megcsillan.
📌 No.42 Nguyen Hue Street
Saigon operaház
Az operaház Ho Chi Minh város egyik legimpozánsabb épülete, amely a gyarmati időkből megmaradt francia elegancia szimbóluma. Alig 100 méterre a Nguyễn Huệ-től, a fényűző Dong Khoi utcán áll, amely a város egyik legelegánsabb sugárútja, tele luxusmárkákkal, ötcsillagos szállodákkal és stílusos kávézókkal. Az operaházat 1897-ben építették a párizsi Palais Garnier mintájára, és azóta is Ho Si Minh-város egyik ikonikus épülete.
Az épület homlokzata díszes faragványokkal, kecses oszlopokkal és ívelt erkélyekkel hódít, a belső tér pedig a francia arisztokrácia ízlésvilágát idézi, vörös bársony székekkel, díszes csillárokkal és elegáns falfestményekkel. A háborúk során az épület megsérült, és egy időben a vietnámi parlament is használta, de az 1990-es évek végén visszaállították eredeti funkcióját, és újra a művészetek otthonává vált.
A O Show
Ma az operaház nemcsak klasszikus előadásoknak ad otthont, hanem modern tánc- és cirkuszprodukcióknak is, például a világhírű AO Show-nak, amely akrobatikával, élő zenével és látványos díszletekkel meséli el Vietnám hagyományait. Az épület előtti tér gyakran találkozási pont a város felfedezőinek, és esténként a környék egyre nyüzsgőbbé válik, ahogy a Dong Khoi utcai fények ragyogni kezdenek. Az operaház nemcsak egy kulturális élményt nyújt, hanem egy kis időutazást is a régi, elegáns Saigon világába. Jegyek ülőhelyválasztással itt
Bạch Đằng Quay Park
Ha végigsétáálunk a Nguyễn Huệ téren, ahol a gyalogos zebrát és a közlekedési lámpákat is teljesen figyelmen kívül hagyó motoros áradat között sikerül élve átkelni a 6-8 sávos úton, akkor megérkezünk a a Bạch Đằng Quay parkba. A park a Sài Gòn folyó partján fekszik, és pazar kilátást kínál a modern városrészre, az impozáns Nguyen Hue hídra, valamint vízen ringatózó hajókra.
Hotel Majestic
Saigon 1925-ben megnyitott ikonikus szállodája, a város első vietnámi tulajdonban lévő 5 csillagos hotelje volt akkoriban. A Bach dang Quay hátterében álló gyönyörű épület lobbijába érdemes benézni pár fotóra, vagy este egy koktéltra a az épület tetőteraszán lévő M barba, ahonnét pazar kiátás nyílik a Saigon folyóra. A szobák, lakosztályok vietnámi árakhoz képest természetesen drágák, de hasonló színvonalú nyugat Európai hotelekhez képest viszont eltörpülnek. Hotel Majestic árak csekkolása
Ho Chi Minh-i Értéktőzsde (HOSE)
A HOSE Értéktőzsde, Vietnám legnagyobb és legfontosabb értéktőzsdéje, amely Ho Chi Minh City központjában található. A Saigon Stock Exchange épülete előtt medve és bika szobrok találhatók. A bika és a medve a tőzsdék világában elterjedt szimbólumok, ahol a bika a piac emelkedésére (bull market), a medve pedig a csökkenésére (bear market) utal. Ezek a szobrok szimbolizálják a pénzügyi piacok dinamizmusát és ingadozását.
Ngã Sáu Phù Đổng körforgalom
Igen! A Ngã Sáu Phù Đổng az egyik legforgalmasabb körforgalom Ho Si Minh-városban. Ez egy hatágú csomópont, amely a város központjában található, és folyamatosan nyüzsög a motorosok, autók és buszok áradatától. A körforgalom közepén álló szobor áll Phù Đổng Thiên Vươngot, egy legendás vietnámi hőst ábrázolja. Tökéletes hely a város lüktető energiájának megörökítésére, ezért sok fényképen és videón szerepel, amely a saigoni utcai életet mutatja be. Az éjszakai neonfények, a hömpölygő forgalom és a környező épületek (mint például a New World Saigon Hotel) látványa miatt a körforgalom a város egyik legismertebb pontja.
Telephone bar
A Telephone Bar egy titkos hely Ho Si Minh-város szívében, amely a speakeasy bárok hangulatát idézi. A bejáratot egy élénkpiros brit telefonfülke rejti, amelybe belépve a régi stílusú telefonkagyló felemelésével nyílik az ajtó a bárba. A hely belül az 1940-es évek londoni pubjainak atmoszféráját idézi, vörös chesterfield kanapékkal és korabeli dekorációval és persze pazar koktélokkal.
Bến Thành piac
A Bến Thành piac Ho Si Minh-város egyik legismertebb és legrégebbi piaca, amely a város szívében található. Nem csupán egy vásárlási helyszín, hanem egy élő kulturális élmény, ahol a hagyományos vietnámi piacok hangulatát élheted át. Az ikonikus óratoronnyal rendelkező bejárata szinte minden Saigonról készült képeslapon feltűnik, és a piac az egyik legnépszerűbb turisztikai látványosság a városban.
Bent egy igazi kavalkád fogad: helyiek és turisták alkudoznak a friss gyümölcsökre, vietnámi kávéra, selyemruhákra, kígyóborra, skorpió whiskyre, vietnámi balzsamra, tigris kenőcsre, kézműves termékekre. A piac egyben gasztronómiai paradicsom is, ahol autentikus vietnámi ételeket, például pho-t, banh mi-t és friss tavaszi tekercseket kóstolhatsz.
Soo Kafe ☕
Vietnámban több olyan rejtett kávézó is akad, amelyek valamelyik épület emeletén találhatóak és megközelítésük egészen kalandos. Megérkezve a Google Maps szerinti címre, ahol a térkép egy 4,7-es értékelésű szuper kávézót mutat semmi még csak hasonlót sem látni: motorszerelő műhely, lábmasszázs, kétes forrásból eredő mobilok. Hosszas nézelődés után két bolt között észreveszek egy szűk bejáratot a kávézó feliratával, mintha egy lakóház kukatárolójába vezetne. Omladozó szűk folyosón haladok, régi mosógép, teregetett ruhák, majd lépcső kanyarog felfelé, végre kicsit szélesedik és a hosszú lépcsőházas kavargás után végre megérkezek az oázisba.
A Soo Kafe egy hangulatos kávézó a Ben Thanh piac közelében, és bár keskeny folyosón, körülményesen érhető csak el, de ez csak tovább növeli a hely egyediségét és báját. A Soo Kafe, mint egy könyvtár, padlótól plafonig könyvekkel borítva.
Xa Loi Pagoda
Eddig minden gyalogosan jártam be Saigonban és ez ma sem lesz másképpen, de ma egy kicsit elhagyom a nagyon szigorúan vett belvárost és a szállásomtól egy kb. 2 km-re pagodánál kezdek.
A Xa Loi Pagoda Ho Si Minh-város egyik legfontosabb buddhista temploma, amely nemcsak vallási központként, hanem történelmi helyszínként is jelentős szerepet játszott. Az 1956-ban épült pagoda eredetileg a Buddha relikviáinak őrzésére szolgált, nevét is erről kapta, hiszen a “Xa Loi” a Buddha földi maradványaira utal.
A pagoda építészeti szempontból is figyelemre méltó: a főcsarnok egy hatalmas, aranyszínű Buddha-szobornak ad otthont, a komplexum leglátványosabb eleme pedig a sokszintes harangtorony, amely a maga 32 méterével legmagasabb pagodatorony a városban.
Little Hanoi EggCoffee
Little HaNoi Egg Coffee egy bájos kávézó Ho Si Minh-városban, amely az északi főváros, Hanoi hangulatát hozza el a déli metropoliszba. A kávézó több helyszínen is megtalálható a városban, például a Le Lai és a Yersin utcákon, ahol a vendégek autentikus hanoi atmoszférát élvezhetnek. A kávézó belső tereit sárga festett falak, régi téglapadló és sötétbarna bútorok díszítik, amelyek együttesen egy nosztalgikus, hanoi stílusú légkört teremtenek. A dekoráció részeként találhatók itt mintás teáskannák, fekete-fehér tévék, magnók, amelyek mind hozzájárulnak a hely egyedi hangulatához.A kávézó specialitása a híres vietnámi tojásos kávé.
Vietnámi tojásos kávé
A vietnámi tojásos kávé (cà phê trứng) egy különleges és krémes ital, amelyet sűrített tej, cukor, tojássárgája és erős vietnámi kávé felhasználásával készítenek. Az italt eredetileg a háború utáni időszakban találták ki, amikor a tej hiánycikk volt, és a tojássárgáját használták a kávé lágyítására és édesítésére.
A hagyományos recept szerint a frissen főzött, sűrű robusta kávét egy csészébe öntik, majd rákanalazzák a habosra kevert, cukorral és sűrített tejjel felvert tojássárgáját. Az eredmény egy gazdag, desszertszerű ital, amelynek állaga selymes és íze enyhén vaníliás, karamellás jegyeket hordoz, leginkább egy folyékony tiramisuhoz hasonlít.
Phạm Ngũ Lão – hátizsákos negyed
Phạm Ngũ Lão Ho Si Minh-város egyik legismertebb utcája és negyede, amely az 1. kerület szívében található. Ez a terület a hátizsákos utazók Mekkája, hasonlóan Bangkok Khao San Roadjához vagy Phnom Penhben a Riverside negyedhez. A környéket gyakran egyszerűen csak “Backpacker District”, vagyis „hátizsákos negyed” néven emlegetik.
A Phạm Ngũ Lão és a párhuzamos Bùi Viện utca éjjel-nappal nyüzsgő életet kínál: olcsó hostelek, utcai árusok, tetőtéri bárok és éjjel-nappal nyitva tartó kávézók váltják egymást. A járdákon kis műanyag székeken üldögélve lehet helyi söröket kortyolni, miközben a város vibráló energiája magával ragad. Este pedig kaotikus bulinegyed változik a környék. Vietnám alapból is a világ legolcsóbb országai közé tartozik, de a városon belül nagyjából ebben a kerületben lehet legolcsóbban szállást foglalni.
Saigon streetfood
A saigoni street food igazi kulináris kaland, ahol minden utca és sarkon új ízekkel találkozhatsz, a helyiek pedig lelkesedéssel készítik és kínálják a friss fogásokat. A város minden egyes sarkán más-más ételt kóstolhatsz, de vannak olyan ételek, amelyek szinte kötelezőek, ha igazán meg akarod ismerni a vietnámi konyhát.
A pho, a vietnámi leves, talán a legismertebb és legkedveltebb étel, amelyet reggelire, ebédre és vacsorára is fogyasztanak. A forró húsleves friss tészta, marhahús vagy csirke, fűszerek és friss zöldségek kombinációjával készül. Kóstolj meg egy tál pho-t a város különböző helyein, de az egyik legismertebb hely a Pho Hoa a Pasteur utcában, ahol a leves íze valóban autentikus és gazdag.
A banh mi is egy népszerű street food, amit sokan szeretnek a reggeli vagy délutáni snackeként. A friss bagettbe pakolt húsok, pástétomok, zöldségek és egyéb ínycsiklandó feltétek egyszerűen tökéletesen kiegészítik egymást. A Bánh Mì Huỳnh Hoa a város egyik legismertebb banh mi helye, ahol hosszú sorokban várakoznak az emberek a friss, ropogós bagettre.
A goi cuon, azaz a vietnámi friss tavaszi tekercs, egy könnyed, friss étel, amely rizslapba tekert garnélarákot, húsokat, friss zöldségeket és vermicelli tésztát tartalmaz. A goi cuon tökéletes választás egy könnyed ebédhez vagy uzsonnához, és bárhol megtalálható, de az Goi Cuon 37 étterem különösen ajánlott, ha autentikus ízeket keresel.
Ha a banh xeo az éttermi étkezés része, akkor a városban található utcai árusoknál igazi élmény. Ez a ropogós, töltött palacsinta húsokkal, rákokkal, zöldségekkel és fűszerekkel a tűzhely mellett frissen készül, és minden egyes falat garantáltan egy új élményt nyújt. A Bánh Xèo 46A egy népszerű hely, ahol mindenképpen próbáld ki.
A street food kínálata meglehetősen megfizethető, a legtöbb étel árai 30 000 és 100 000 VND között mozognak, ami egy átlagos turista számára is elérhető. Az ételek frissessége és a helyiek gondoskodása miatt, ha odafigyelsz, biztonságosak is, de fontos, hogy a helyi ajánlásokat kövesd és mindig jól nézd meg, honnan vásárolsz. Az utcai étkezés egyike azoknak a csodálatos élményeknek, amelyek segítenek valóban belevonódni a város életébe, miközben megkóstolod Vietnám ízeit egy-egy forró levestől a friss tekercsekig.
Következő megálló: Hue
Harmadik nap reggelén irány a reptér, indulás a vietnámi császárság kora beli fővárosába, Hue-be, amely a Nguyen-dinasztia uralma alatt (1802–1945) az ország politikai és kulturális központja volt. Gia Long császár tette meg fővárosnak, és egészen 1945-ig, amikor Ho Si Minh kikiáltotta a függetlenséget és Hanoiba helyezte át a fővárost, Hue maradt az ország központja. Ma Hue a történelmi emlékeiről, a Császári Citadelláról, a Parfüm-folyóról és a császári sírokról ismert, és Vietnam egyik legfontosabb kulturális városa. A Parfüm-folyón tett hajókirándulás során elérheted a Thien Mu-pagodát, Hue egyik ikonikus szimbólumát, valamint a császári sírokat, mint Tu Duc és Khai Dinh mauzóleumát. És ki ne hagyd a sós kávét!