Mozart szülővárosa, a (komoly)zene fővárosa, UNESCO világörökség része, Ausztria legrégebbi városa. Az eredeti recept szerinti Mozart golyót kínáló cukrászdák, a Mirabell palotakert tökéletesre formázott bokrainak bája, illetve a háttérben a barokk óváros fölé magasodó szigorú erődítmény csak pár dolog, amiért érdemes Salzburgba látogatni.
Eredetileg csak egy lassú pünkösdi hosszúhétvégét terveztünk a hallstatti-tó körül, de ha már Felső-Ausztria nyugati széléig utazunk, akkor onnét már igazán nincs messze a német határ mellett fekvő tartományi székhely, 150 ezer lakosával Ausztria negyedik legnagyobb városa Salzburg sem. Budapesttől 550 km, végig autópálya, így akár 5 óra alatt is teljesíthető. Korai indulással az ebédre rendelt wienersnitzelt már a vár tövében álló Stiegl-Keller söröző-étteremben kóstolhatjuk, aminek az ablakából pazar kilátás nyílik az óvárosra.
Hohensalzburg vár
A Hohensalzburg vár Közép-Európa legnagyobb épen maradt erődítménye. A 11. századi várat bevehetjük gyalog is, illetve 1892 óta sikló is üzemel. Az erődítmény teraszairól, illetve a panoráma toronyból remek kilátás tárul elénk a városra. A falakon belül a múzeum, illetve a vár felső emeletein a hercegi lakosztályok, a díszterem illetve az arany terem tartoznak a kiemelt látnivalók közé. A nyári szezonban pedig, minden vasárnap délben, 11:45-12:00 között élő fanfár hallható a trombita toronyból. Felnőtt jegyárak 8 és 16 euró között, a megtekintett attrakciók, illetve gyalogos vagy felvonós megközelítés függvényében.
A nagy aranygolyó “Sphaera”
A várdombról leereszkedve a Kapitelplatz-on találjuk magunkat. Itt a legmeghatározóbb és legtöbbet fotózott alkotás kétségkívül a kb. 6 méter átmérőjű nagy aranygolyó tetején egy a távolba néző férfi figurával. A Sphaera néven futó szobrot Stephan Balkenhol német szobrász készítette 2007-ben, amelynek egy kevésbé ismert párja is van “Nő a sziklában” címmel, amely a Toscaninihof udvarban a vár alatti mélygarázs bejárata felett található, valóban a sziklafalba rejtve.
Csalódás, de a nagy aranygömbnek nincs mögöttes sztorija, annak értelmezését az alkotó a látogatókra bízza, így túlgondolás nélkül én egy aranyfóliába csomagolt földgömböt, de még inkább óriás Mozart golyót látok bele, ami éppen elég alapos indok ahhoz, hogy következő állomásként felkeressük Paul Fürst valamelyik cukrászdáját (bár mint később megtudom az eredeti Mozartkugelt ezüst fóliába csomagolták).
A Mozart golyó sztori + eredeti recept
A Mozart-golyót egy salzburgi cukrász, Paul Fürst alkotta meg 1890-ben, a 1905-ös párizsi világkiállításon pedig aranyérmet szerzett vele. Az eredeti salzburgi Mozart-golyó belsejében pisztáciával tuningolt marcipángolyó figyel, ezt követi egy vastag nugátkrém réteg, kívülről pedig csokiba mártják. A sikeren felbuzdulva más cukrászdák is elkezdték másolni, mára pedig már legalább tíz különböző márkanév alatt készül. Nálunk a legelterjedtebb a piros-arany csomagolású Mirabell, így sokan nem tudják, de az eredeti kézzel készült Fürst féle verzió a mai napig ezüst-kék csomagolásban díszeleg. A család szerencsére továbbvitte a bizniszt, így az 1884-ben a Brodgasse 13 alatt megnyitott cukrászdát három újabb követte, amelyek a mai napig is üzemelnek.
Mozart szülőháza
Salzburgot Mozartsatdnak is nevezik, mivel 1756-ban itt született Mozart. Egészen pontosan a Getreidegasse 9. Számú alatti “Hagenauer” ház harmadik emeletén lakott a család. Jelenleg a teljes épületet a Mozart múzeum foglalja el, vagyis a földszint kivételével, ahova egy kicsit illúzióromboló módon egy Spar került, de legalább az üzletlánc portálja és az eredeti piros-zöld helyett aranyozott logója diszkréten illeszkedik a többszáz éves épület homlokzatához, stílusához.
Makartsteg
Mozart zarándokhely meglátogatása után sétáljunk le a folyópartra és keljünk át a lakatokkal teleaggatott Makarsteg gyalogoshídon a másik oldalra.
Mirabell kastély + kert
Salzburg egyik top látványossága és a “The Sound of Music” forgatási helyszíne, a 17.század elején épült Mirabell kastély, ahol egy egész délelőttöt is könnyedén eltölthetünk, de idő hiányában végül a kastélyba nem mentünk be, csak a paltokertet sétáltuk körbe.
Kapuzinerkloster
Egy kolostor a Kapuziner domb tetején, szembe a salzburgi várral a Salzach folyó túlpartján. A kolostor építészetileg nem egy kimagasló látnivaló, viszont a kertjéből pazar kilátás nyílik a háztetőkre és a várra.
A folyóparttól vagy a Linzer Gasse tértől alig 150 méter légvonalban, cserébe hosszú percekig tartó masszív lépcsőzés felfelé. Ráadásul a felfelé vezető utat sem olyan egyértelmű megtalálni: a Steingasse 7. melletti beugróból indul a lépcső.
Salzburg szállások
Salzburg belvárosában ár/értékben az egyik legjobb deal a Star Inn Hotel Salzburg Zentrum, háromcsillagos modern hotel a vár tövében. A történelmi belváros és Mozart szülőháza mindössze 200 méter és egy gyalogos alagúton keresztül közelíthető meg. Nem messze a belvárostól egy olcsóbb opció lehet a Pension Elisabeth. Ha pedig a pénz nem számít, akkor menjünk rá a várra panorámás Hotel Bristolra.
Kirándulások, látnivalók Salzburg környékén
- Hellbrun kastély
A 17. századi kastélyról, kastélyparkról és a szökőkutakról, vízi játékokról híres Hellbrunn kastély Salzburg belvárosától 6 km-re délre található az állatkert mellett. - Liechtensteinklamm szurdok
Sziklaomlás miatt évekig zárva tartott, de felújítva és 2020. júniusától ismét látogatható! - Lammerklamm szurdok
Kevésbé ismert, így tömeget elkerülve látogatható szurdokvölgy raftingolási lehetőséggel - Karkogel (Abtenau) nyári bobpálya
Egy 2 km-es (sí)pályán kanyaroghatunk le, a szuperzöld lejtőn háborítatlanul kérődző, jóllakottan kolompoló Milka tehenek között - Hallstatt
A kétezer méter magas hegyek lábánál a tóparton megbúvó, festői elhelyezkedésű Hallstatt kétség kívül Ausztria egyik legszebb települése, az UNESCO Világörökség része. - Dachstein Salzkammergut és a 5 Fingers kilátó
A tavat dél-keletről határoló Dachstein télen síterep, nyáron pedig kirándulóhely túraútvonalakkal, barlangokkal és kilátókkal. Cél a 2108 méteren lévő 5 Fingers kilátó, amely mint egy nagy kéz lóg be a hallstatti tó fölé.
Hozzászólások (3)
Pingback: Lammerklamm szurdok | vizzitor.hu
Pingback: Liechtensteinklamm, Liechtenstein-szurdok 2020 - Újra nyitva! | vizzitor.hu
Pingback: Legszebb karácsonyi vásárok Európában | vizzitor.hu