Hófehérre meszelt házaival, kék templom kupoláival, hangulatos utcáival, az Égei-tenger legszebb naplementéjével és az Atlantisz legenda misztikumával a görögországi Szantorini szigete kétségkívül, nemcsak Európa, de a világ egyik egyik legromantikusabb úticélja is.
Az Atlantisz legenda
A Santorini kaldera kialakulása volt bolygónk egyik legnagyobb vulkánkitörése, ami régészeti feltárások nyomán ez Kr. e. 1500 körül a a minószi civilizáció csúcspontján következett be. A kitörést kísérő cunami közvetve hozzájárulhatott a Szantorínitől 110 km-re délre fekvő Kréta szigetén virágzott civilizáció összeomlásához. A görög mitológia szerint Atlantisz birodalma egy hatalmas természeti katasztrófa következtében a tengerbe merült. Sokak szerint Szantorini lehetett az Atlantisz legenda helyszíne vagy legalábbis inspirációja.
Az öt falu, Fira, Oia, Imerovigli, Firostefani és Akrotiri a kaldera tetején helyezkedik el, ahonnan lenyűgöző kilátás nyílik a Kr. e. 16. századi vulkánkitörésből keletkezett kráterre. Ami megmaradt, az hihetetlen látvány és varázslatos helyszín a szigeti túrákhoz, a végtelen medencékhez, a luxusszállodákhoz, a sziklák tetején található borászatokhoz és az álomszerű naplementés vacsorákhoz.
Utazás, érkezés Szantorinire
Budapestről Santorinire a legkézenfekvőbb megoldás repülni. A nyári szezonzban a Wizzair indít közvetlen járatokat, kb. 50 ezer Ft-os oda-vissza induló árral, hogyha jól sikerül időzíteni a repjegyvásárlást. Az repülési idő kb. 2 óra 15 perc. A repülőtérről helyi járatú buszokkal a sziget legtöbb része megközelíthető 2 euró körüli jegyekkel. Ha a taxit választjuk, akkor az a legközelebbi településre, Fira-ba is legalább 30 euróba fog kerülni, hiába csak 5 km a reptértől.
A kiváló hajó és komp hálózatnak köszönhetően szinte bármelyik ismert görög szigetről könnyedén, legtöbbször átszállás nélkül eljuthatunk Szantorinire, sőt, ha valaki egy athéni kiruccanással szeretné egybekötni, vagy éppen oda érkezik a gép, akkor sincs para, igaz normál komppal 8, szárnyashajóval 4-5 órát fog igénybe venni a tengeri transzfer.
Oia vagy Fira, Fira vagy Oia?
A Szantorinire utazók között gyakran felmerül a kínzó kérdés, hogy melyik városka szebb, hol érdemes inkább megszállni, melyik a csendesebb, hol vannak a bulik? Oia talán kicsit előkelőbb és szebb, mint a közeli Fira. A sziget fővárosa Fira, rengeteg étteremmel és üzlettel még turistásabbnak tűnik, mint Oia, ha ez egyáltalán lehetséges. Oia reggel sokkal nyugodtabb, viszont éjszaka nevetségesen zsúfolt, mert mindenki látni akarja a híres szantorini naplementét az erődből.
- Szerintem: Annak ellenére, hogy Fira praktikusabb a sziget felfedezéséhez, jobban szeretem Oia varázsát.
- A kilátás miatt: mindkettőből remek kilátás nyílik a caldeira, de talán egy plusz pont Oia-nak
- Fotózás szempontjából: Oia izgalmasabb helyszíneket és részleteket kínál a fotózáshoz.
- Azoknak, akik busszal akarják felfedezni a szigetet: Fira az, ahonnan az összes busz indul és oda is tér vissza, ezért sokkal praktikusabb.
- Vásárláshoz és éjszakai élethez: Fira
- Szervezett túrákhoz: Mindkettő benne van a felszállási útvonalakban.
- Távolságok: Fira központibb a sziget felfedezéséhez – Fira 10 perc autóútra van a repülőtértől, míg Oia körülbelül 30 perc alatt elérhető.
- Strandok: Egyik sincs közel a strandokhoz (autó / busz szükséges).
Ha több, mint 3 éjszakára érkeztek, akkor érdemes megosztani az időt és mindkét városban eltölteni legalább 1 éjszakát.
Fira
A sziget legnagyobb és legforgalmasabb központi városa Fira (más néven Théra), alig 5 km-re a repülőtértől és 8 km-re a kompkikötőtől, ideális bázis a sziget felfedezéshez. Szantorini fővárosa a kalderát övező 220 méter magas vulkanikus szikla tetején helyezkedik el, így Oíahoz hasonlóan a lila/rózsaszín/narancssárga virágú Murvafürtökkel (Bougainvillea) befuttatott fehérre meszelt házak és szűk utcák boljai, kávézói és éttermei mellett a fő látnivaló, maga a lenyűgöző kilátás.
Szállások Fira-ban
Árkategória szempontjából Fira területe nagyjából három zónára osztható:
- A kaldera szélén fekvő szuperpanorámás butikhotelek, teraszos, medencés “barlangszállások” (250 – 1000 eur/éj) pl:
Apeiron Blue Santorini 5 ***** (390 EUR/éj) - A sétálóutcák és a főút által behatárolt terület (90 – 250 eur/éj)
Alonia Studios (120 EUR/éjtől) nagyon szép, nagyon jó értékelésű szállás, közel a kék kupolás templomhoz, akár tengerre néző szoba is elérhető - A legolcsóbb zóna pedig a főút másik, keleti oldalán kezdődik, itt akár 80-100 eur/áj alatti szállásokat is megcspíhatünk, és ez a rész sincs messze, kb. 10-15 perc séta dombnak fel, hogy feljussunk a Kaldera peremén végigfutó panorámás sétálóutcába
Pl: Hotel Thirasia (90 EUR/éj), főút közelében, mindössze 5-6 percre a sétálóutcáktól, kilátástól
Több, mint 300+ szállás Firában itt
Fira régi kikötője
Fira régi kikötője – Gialos néven ismert – a főváros alatti sziklák alján fekszik. Ha tengerjáró hajóval látogat Szantorinira, itt kötnek ki a turistahajók, így garantáltan átutazik. De még ha nem is, akkor is érdemes lejönni, hogy meglátogassa a vízparti éttermeket, vagy megmártózzon a tengerben.
Karavolades-lépcső
A régi kikötőhöz a régi kikötőhöz a domboldalon cikcakkban lefelé vezető 587 Karavolades-lépcsőn juthat fel, ha jó erőben van (a nap nagy részében nincs árnyék, ezért vigyen magával kalapot és vizet). Szantorini híres szamarai is viszik az utasokat az ösvényen, de a szamarak jólétével és a nehéz körülményekkel kapcsolatos aggodalmak miatt azt tanácsoljuk, hogy a látogatók ne használják őket.
Szamarak helyett felvonó / drótkötélpálya
Van egy drótkötélpálya is, amelyet 1982-ben Evangelos Nomikos helyi hajótulajdonos épített. Csak néhány perc alatt 220 méter magasra juthatunk fel Fira városába, ahonnan csodálatos kilátás nyílik. Az egyirányú jegyek ára 6 euró felnőtteknek és 3 euró gyerekeknek. Vigyázzunk azonban, hogy mind az ösvény, mind a drótkötélpálya nagyon forgalmas, amikor több tengerjáró hajó is kiköt Fira-ban.
A felvonó alig 3 perc alatt gyűri le a 220 méteres szintkülönbséget a szikla tetejéről a régi kikötőig. Nyáron 6:30 és 22:40 között közlekedik. Felnőttjegy 6, gyerekjegy 3 euró, de a nagyobb csomagokért is felszámolnak 3 eurót darabonként.
Szantorini hajókirándulás, motorcsónak, vitorlázás
Ha egy egészen más perspektivából szeretnéd látni Szantorinit, szállj vízre!. A régi kikötőből számtalan hajókirándulás indul, az 1 órás csoportostól, az egész napos privát vitorlázásig vagy luxusjachtozásig széles a paletta.
A tengerszintről a sziklafal még magasabbnak tűnik és jól láthatóak az évezredes geológiai rétegek, a fehérre meszelt, a távolból aprónak tűnő épületek, pedig a hósapka illuziójaként ülik meg a kaldera peremét.
Vulkanikus szigetek, termál víz
A hajókirándulás alatt nem csak a páratlan naplementében gyönyörködhettek, de meglátogathatjátok a kaldera közepén fekvő Nea Kameni szigetet is. Ez a vulkán szíve, amely még mindig aktív (az utolsó kitörés 1953-ban volt), így a gőzölgő nyílások masszív kénszagot árasztanak. Palea Kameni szigetén pedig hőforrások, iszapfürdő, valamint az Agios Nikolaos-öbölben egy forróvizes strand is található.
Múzeumok Firában:
- Thérai Régészeti Múzeum
Ez a Fira-ban található múzeum az ókori Akrotiriből származó műtárgyaknak ad otthont, köztük kerámiáknak, szobroknak és freskóknak, amelyek betekintést nyújtanak a sziget gazdag történelmébe. - Megaro Gyzi Múzeum
Ez a múzeum egy 17. századi kúriában található, és fényképeket, dokumentumokat és hagyományos tárgyakat mutat be Santorini történelméből.
Transzfer Firából Oiaba (busz, taxi vagy gyalog)
Szantorini két legszebb települése között szezon alatt reggel 7-től este 10-ig félóránként járnak a buszok (KTEL busz menetrend itt) és hiába drága az élet a szigeten, a 25-30 perces buszozás egy irányba mindössze 2 euróba kerül.
A két görög falu közötti út azonban gyalogosan is megtehető. A látványos túraútvonal a kaldera peremén, 200 méter magas sziklák szélén halad végig. Szinte pontosan 10 km és 2-3 óra alatt megtehető, viszont számolj legalább +45 perccel, ha félúton teszel egy kitérőt a Skaros-sziklához is. A lakott területekről kiérve sok a kavicsos, köves útszakasz, így túracipő ajánlott.
Mivel Oia alacsonyabban van, így Fira > Oia irányba kevésbé megterhelő a menet, több a lejtő, kevesebb a kaptató. Az utat korán reggel, vagy a naplemente órákba érdemes megtenni, mivel árnyékra nem igazán lehet számítani, nyáron délben pedig önsanyargatással is felér.
- Ha Firában van a szállás, akkor talán reggel érdemes átsétálni és egy esti busszal hazajönni
- Ha Oia-ban van a szállás, akkor reggel busszal érdemes átjönni Fira-ba és este a pazar naplementében visszagyalagolni. Júliusban 20:40 körül megy le a nap, de teljesen sötét csak 9 körül lesz.
Ha a nyári melegben sok a 10 km és nem akarod végiggyalogolni a teljes szakaszt, akkor Imerovigli-ból fordulj vissza Firába (2 x 3 km).
Oia
A Szantorini északi szikláin elegánsan magasodó Oia falva az Égei-tenger lélegzetelállító gyöngyszeme. Pazar naplementérjőről ismert Oia nem csak rózsaszín és narancssárga árnyalatú égboltotjával, hanem fehérre meszelt épületeivel, kék kupolás templomaival és szűk, kanyargós utcáival is elvarázsolja a látogatókat. Ez a festői város a természeti szépség, a gazdag történelem és a bájos építészet tökéletes ötvözetét kínálja, így a romantikára, kalandra és a görög szigeti élet ízeire vágyó utazók számára kihagyhatatlan hely. Akár az aranyos üzleteket és galériákat fedezitek fel, akár a finom helyi ételeket kóstoljátok, vagy egyszerűen csak gyönyörködtök a lenyűgöző kilátásban, Oia felejthetetlen élményt ígér, amely megragadja Szantorini varázsának lényegét.
Szállások Oia-ban
Oia-ban is a tengerre panorámás, hagyományos barlanglakásokbból kialakított medencés butikhotelek szobáért kérik el a legtöbb pénzt, de jobban körbenézve azért akadnak szűkösebb büdzséből is lefoglalható vendégházak és apartmanok is. Pár ötlet különböző kategóriákból:
- Elysian Santorini a megfizethető luxus. Hagyományos barlanglakásokból kialakított villák, a többségük tengerre néz és egyes szobákhoz saját csobbanómendence is jár. Mindezek ellenére már 125 EUR/éj áron elérhető szobákkal. Mindezért annyi kompromisszumot kell kötni, hogy a szállás kb. 1,5 km-re van a városka szélétől és 2,3 km-re az Oia erődtől.
- Villa Ariadni Cave Houses – abszolút belvárosban nappali + hálószobás miniházak kis konyhával, pici terasszal és brutál kilátással (250 EUR/éktől)
- A legolcsóbb szállásopció Oia-ban pedig egy hostel, de talán az egyik legpazarabb, legtisztább, igazi helyi stílusban kialakított szálláshely, 50-60 EUR/fő (per fő, nem szoba) áron indul és itt foglalható: Central Hostel Oia
- The Sunset Windmill pedig a másik végletet képviseli. Oia egyik legdrágább szállását egy 18. századi szélmalomban alakították ki. Főszezonban közel 1.000 EUR/éj és min. 2 éjszakára foglalható, de ezért egy három hálószobás, 6 személy elszállásolására alkalmas 110 m2-es villát kapunk nem csak Oia, de egész Szantorini egyik legkülönlegesebb helyszínén, reggelivel.
További szállásopciókért Oiaban kattints ide
Pazar naplemente
Oia-ban a legnépszerűbb látnivaló a legendás naplemente. Az ég a rózsaszín, a narancssárga és a lila minden árnyalataiban kavarog és ahogy a nap a horizont alá süllyed, a tömeg szó szerint ujjongva tapsol.
Melyek a legjobb pontok, ahonnét a naplementét érdemes sasolni Oia-ban?
- Oia erődből: Az összes naplemente néző helyszín közül ez lesz a legzsúfoltabb. És, hogy miben áll a vár vonzereje? Képeslapra illő kilátás, háttérben a tenger, miközben Oia fehérre meszelt épületei és a szélmalmok szolgáltatják a díszletet. Érdemes napnyugta előtt legalább másfél órával érkezni, ahhoz, hogy az első sorból élvezhessétek a showt.
- A kaldera falai mentén: A kaldera mentén lévő falakon nyüzsögni fognak az emberek. Mindenki a lehető legjobb helyért küzd, így az Oia-erődhöz hasonlóan célszerű időben érkezni.
- A saját erkélyedről: Ha a tömeg helyett a VIP páholyt választanád, akkor érdemes a kalderára néző erkélyes szobát foglalni. Persze ezeknek eléggé el tudnak szállni az árakkal, de ha nászút és YOLO van, akkor legalább egy éjszakára érdemes rádobni.
Persze a nap nem csak lemegy, hanem jó esetben fel is kel, de a júliusban 6:20-as napfelkelték kevésbé népszerűek, pedig legalább olyan varázslatosak, mint a naplementék, így a koránkelés is jó tömegelkerülő technika lehet, miközben hasonló élményben lehet részünk.
Bolyongás a színes utcákban
A látnivalók “kipipálása” helyett az egyik legjobb program Oiában egyszerűen csak bolyongani a fotogén utcákon. A labirintus minden sikátora gyönyörű. Ott vannak a kék kupolás templomok, rózsaszín bougainvilleval befuttatott fehérre meszelt házak, a színes ajtók, ablakok, a helyi kézműves boltok.
Minél korábban indulsz el annál, nyugodtabb élményben lesz részed. A szűk utcák kora reggel általában majdnem üresek. Délután közepétől napnyugtáig a város rendkívül zsúfolt, így sokkal nehezebb lesz úgy kóborolni, hogy ne ütközzünk állandóan valakibe. Ráadásul a perzselő déli napsütés sem segít.
Kék kupolás templomok
Santorini kötelező elemei és kihagyhatatlan látnivalói az ikonikus kék kupolás templomok, így messze ez egyik legnépszerűbb dolog Oia-ban is. Viszont hiába várja el mindenki, hogy minden utcasarkon ezeket a híres kék kupolákat lássa, a valóságban csak pár ilyen templom van Oiában, legfeljebb a képeslapok csak más-más szögből mutatják őket.
És ez a pár kék kupolás templom is jól el van rejtve. A főutcáról alig észrevehető szűk sikátorban kell megindulni a tenger felé, hogy rábukkanhass a híres kilátópontra. Google Maps-en keres rá “3 Domes Viewpoint” helyszínre.
Persze attól is függ, hogy melyik napszakban érkezel, de a kilátóponton szinte biztos, hogy fotózáshoz sorbanálló tömeggel fogsz szembesülni. Sajnos sokan nincsenek tekintettel másokra és hosszú percekig pózolgatnak a tökéletes insta fotó kedvéért.
Repülő ruha fotózás profi fotóssal
Mivel Szantorini az egyik legnépszerűbb nászutas / romantikus úticél, így rengeteg fotós kínálja szolgáltatásait, hogy a hölgyekről elkészítse a tökéletes “repülő ruhás” fotót, háttérben a kék kupolás templommal, fehér házakkal és a tengerrel. Sőt a ruhák is bérelhetőek, így nem kell a carry-on bőröndbe a flip-flop begyűrni egy egy uszályos nagyestélyit.
Szélmalmok
A szantorini Oia szélmalmai ikonikus látványosságok, amelyek bepillantást engednek a sziget gazdag történelmébe és hagyományos életmódjába. A 18. századból származó szélmalmok a helyi gazdaság alapvető részét képezték, mivel az erős égei-tengeri szelek erejét hasznosították a gabona lisztté őrléséhez. A helyi anyagokból, például kőből és fából épített szélmalmokat stratégiailag magaslaton helyezték el
Az utóbbi években néhány szélmalmot szálláshelyekké alakítottak át, így a látogatóknak egyedülálló és magával ragadó élményt nyújtanak, amikor Szantorini történelmének egy darabkájában szállnak meg. Ezek a felújított szélmalmok gyakran modern felszereltséggel rendelkeznek, miközben megtartják hagyományos esztétikájukat, így a kényelem és az örökség tökéletes ötvözetét nyújtják.
Kastro házak
A Kastro ház építészeti stílusa a velencei hatást tükrözi, szűk, kanyargós utcákkal, boltíves ajtónyílásokkal és kőépületekkel, amelyek eltérnek a hagyományos kükladai fehérre meszelt építményektől. A Kastro házakat szorosan egymás mellé építették, hogy maximalizálják a helyet és védhetőbb pozíciót teremtsenek a támadókkal szemben. A Kastro-házat gondosan felújították és medencés butikhotellé alakították át.
Atlantis Books könyvesbolt
Az Atlantis Books egy aranyos könyvesbolt, amelyet 2004-ben alapított egy nemzetközi baráti társaság. Egy autentikus barlangházban kapott helyett ls több nyelven is kínál könyveket. Az üzlet egyedi kialakítása hangulatos zugokkal és kézzel festett falfestményekkel varázslatos légkört teremt. Az Atlantis Books kulturális központként is szolgál, felolvasásoknak, workshopoknak és irodalmi eseményeknek ad otthont. A tetőteraszról lenyűgöző kilátás nyílik a kalderára, így a könyvek szerelmeseinek és az utazóknak egyaránt kihagyhatatlan hely.
Ammoudi-öböl
Oia alatt, a sziklák lábánál fekvő bájos Ammoudi-öböl kristálytiszta vizével, hagyományos tavernáival és lenyűgöző kilátásával és nyugalmával elbűvöli a látogatókat. Az Ammoudi-öböl kellemes kontrasztot nyújt a felette fekvő Oia nyüzsgő utcáival szemben. Az öböl korábban Oia fontos kereskedelmi kikötőjeként szolgált, jelenleg pedig számos hajókirándulás, szigetkerülő vitorlás túra kiindulópontja is.
Az Ammoudi-öbölhöz 300 lépcsőfokon ereszkedhettek le Oiából. A szélmalmoktól kb. 15, a várból már csak 10 perces séta. Az ösvényről látványos kilátás nyílik a kalderára és az alatta elterülő öbölre, így az út önmagában is élmény. Visszafelé már keményebb menet a kb. 100-120 méteres szintkülönbség legyűrése, különösen a kora délutáni órákban, de akármennyire is szenvedősnek tűnik, szegény szamarakat hagyjátok az árnyékban pihenni és semmiképpen se engedjétek magatokat rábeszélni, hogy szamárháton tegyétek meg a visszautat. A szamarak nevében is köszi 🙂
Az öbölben a vízparti tavernák friss reggeli fogásból származó tengeri ételeket kínálnak. Egy tengerparti vacsora a közelben horgászcsónakokkal és az Égei-tenger felett lenyugvó napfénnyel igazán emlékezetes élményt nyújt.
Egy rövid sétára a kikötőtől van egy eldugott hely, amely ideális a fürdőzéshez, sőt a kalandvágyóbbak a szomszédos kis szigetre is beúszhatnak, ahol a Szent Miklósnak szentelt templom felügyelete mellett próbálhatják ki a sziklaugrást.
Akrotiri régészeti lelőhely
A Santorinin található ősi Akrotiri régészeti lelőhely egy ókori minószi várost tár elénk, amely a vulkáni hamurétegek alatt nagyon jó állapotban megmaradt, hasonlóan az olaszországi Pompeihez. Ez a bronzkori település Kr. e. 1600 körül virágzott, amikor a thérai vulkánkitörés betemette, de gondosan megőrizte építményeit, freskóit és tárgyi emlékeit. Az 1967-ben Spyridon Marinatos által kezdeményezett ásatások egy fejlett városi központot tártak fel többszintes épületekkel, kikövezett utcákkal és bonyolult vízelvezető rendszerrel. A lelőhely élénk freskói a mindennapi élet jeleneteit ábrázolják, bemutatva a minószi művészetet és kulturális gyakorlatokat. Akrotiri továbbra is kulcsfontosságú helyszín a minószi civilizáció kifinomultságának, kereskedelmi hálózatainak és a természeti katasztrófa okozta tragikus végének megértéséhez.
Athinios kompkikötő > irány Naxos
Athinios kikötője elsődleges csomópontként szolgál Szantorinit más népszerű görög szigetekkel, például Mikonosszal, Krétával, Naxosszal, Párosszal és más szigetekkel összekötő kompjáratok számára, emellett kapcsolatot biztosít a szárazföldi kikötők felé is, mint pl. Pireusz (Athén).
Az Athinios kompkikötő Szantorini délnyugati partján, Pyrgos falu közelében, a sziget fővárosától, Firától mintegy 10 km-re délre található. Reggeli után érkezik értünk Firai szállásunk elé a kisbusz és a 25-30 perces út második felétől egy kíméletlen szerpentinezés következik, alig 4 km alatt 340 m-es szintkülönbséget gyűrűnk le a szűk út hajtűkanyarjaiban imbolygó kisbusz fedélzetén, így gyomor ügyileg már felkészülten érkezünk a 1,5 órás hajóútra, hiszen már a buszon majdnem behányunk 🙂
Hagyományos komppal (pl. Blue Starts Ferries) 2 – 2,5 óra alatt juthatunk át Naxosra autó nélkül kb. 31 euróért fejenként, míg ha kb. 59 euróért a Sea Jet társaság, akár 90 km/h óra sebességre is képes, sokat mondó WORLDCHAMPION JET nevű katamaránját választjuk, úgy 1 óra 15 perc alatt is megérkezhetünk úticélunrka.
Utazás tovább Naxos-ra!