A Földközi-tenger legnagyobb szigete, Olaszország legdélibb és legnagyobb régiója. Az időszámításunk előtt 8. századig visszanyúló gazdag történelem, a görög emlékek, narancsligetek, a máig aktív – Csontváry festményeken is visszaköszönő – 3370 méter magas füstölgő vulkán, az Etna, egy jó articsókás pizza és persze a többször végignézett maffiatörténet, a Keresztapa trilógia helyszínei, mind elég indokot teremtettek egy szicíliai körút megszervezéséhez.
Cataniába érkezve és onnét hazarepülve az alábbi 7-8 napos útiterv állt össze egy hosszúhétvége meghosszabbításával:
- 0. nap: érkezés Cataniába => szállás: Siracusa (65 km)
- 1. nap: Siracusa egész nap, szállás is itt
- 2. nap: Noto, Marzamemi, Modica, szállás: Ragusa (100-120 km)
- 3. nap: Agrigento, Templomok völgye, Török-lépcső, szállás: Palermo (350 km)
- 4. nap: Palermo egész nap (szállás: Palermo)
- 5. nap: Caccamo, Cefalu, szállás: Taormina (320 km)
- 6. nap: Taormina egész nap, este szállás: Catania (45 km)
- 8. nap: reggel hazarepülés
Cataniától kicsit délre a Fontanarossa reptéren (aktuális Bp => Catania repjegy árak) landoltunk délután 5 körül, ahol rögtön felvettük a bérelt autót – Cataniába be sem mentünk (az majd a Szicíliai körút végére marad) – és rögtön délnek vettük az irányt és kb. 45 perc és 65 km múlva megérkeztünk első szállásunkra Szirakúzába.
Szirakúza / Siracusa
A körülbelül 120 ezres város masszív történelemmel rendelkezik, Krisztus előtt 8. században alapították a Korinthoszi görög telepesek. Cicero szerint a „legnagyobb görög város, és mind közül a leggyönyörűbb”. Óvárosa, Ortigia egy kis szigeten fekszik, amit két kis híd köt össze a város, a “szárazföldön” elterülő nagyobb részével. Siracusa ősi belvárosa, Ortigia a Világörökség része.
Siracusa szállás
Az óvárosba ugyan be lehet hajtani autóval, de Ortigia egyirányú szűk utcái és a parkolóhelyek hiánya miatt nem érdemes. Természetesen itt a szállások is drágábbak. Így, ha olcsóbb szállást keresünk és/vagy autóval érkezünk, mint mi is tettük, akkor érdemes az újvárosban szállást foglalni, de minél közelebb az Ortigiába vezető hidakhoz, ahonnan gyalogosan is kényelmesen elérhetjük az óvárost, miközben a szálláson jópár pizza árát megspórolhatjuk, miközben parkolóhely miatt sem kell aggódnunk.
Hosszas keresgélés után a befutó szállás a Grande Albergo Alfeo 4**** lett. Szezonon kívül, október környékén 89 euróért foglalhatunk itt szállást 2 főre, pazar reggelivel, tengerre néző erkéllyel. A hotel alig 300 méterre volt az óvárosi kis szigetre vezető Ponte Santa Lucia hídtól és 50 méterre az egyik legnagyobb parkolótól (Molo S. Antonio Parcheggio), ahol 1 óra parkolás 1 euró, a 24 órás napijegy viszont csak 10 euró.
Olaszországban és főleg Szicílián a reggeli jórészt édességekből áll. Persze ott a klasszik, sajt, sonka is, de sütikből, tortákból nagyon komoly a kínálat és a Grande Albergo átriumában prezentál büféreggeli is roskadozott a sütiktől. Olaszországban a természetesen a kávéra is odafigyelnek, így az önkiszolgáló üzemben csapolható híg Americano helyett a felszolgálóktól felár nélkül lehetett kérni egy korrekt ristrettót.
Esti séta, Dóm tér
Mire a Cataniai reptéren megkaptunk a csomagokat, felvettük a bérautót, átvezettük Siracusaba, megtaláltuk a parkolót és becsekkoltunk a hotelbe, nagyjából este lett, besötétedett, így erre a napra már csak egy gyors óvárossal ismerkedős séta és vacsora fért bele. A dóm-tér, azaz a Piazza Duomo bő egy km sétára volt a hotelünktől. Útközben átsétáltunk a Ponte Santa Lucia hídon, illetve félúton érintettük Apollóm templomának romjait.
Az éhség nagy úr, a katedrális pedig gyönyörű kivilágítva, így gondolkodás nélkül beültünk a Dóm-tér első (valószínűleg turista lehúzó) pizzériájába (Gran Caffé del Duomo). A kicsit túlárazott pizza rendben volt, a kiszolgálás hagyott némi kívánnivalót valót maga mögött, de kivilágított templom-ér és az október este 9 órás 20 fok körüli kiülős idő kárpótolt mindenért.
Neapolis régészeti park (Parco Archeologico Neapolis)
A szállásunktól kb, 1,7km, bő 20 perc séta, Szirakúza nem éppen legszebb utcáján, dombnak fel az októberi 30+ fokban. A Neapolis fő látványossága a 16 ezer néző befogadására alkalmas ókori görög színház az i.e. 5. századból. A színház mellett található a kőfejtő, aminek nevezetes barlangja a Dionüsziosz füle nevet viseli, a 23 méter magas fülcimpa forma. A barlang akusztikája kiváló, amit az egyik csoport helybéli idegenvezetője egy teli torokból megtolt áriával is demonstrált. A rögtönzött performansz nagy sikert aratott.
Könnyező Szűz-Mária temploma (Santuario della Madonna delle Lacrime)
A Siracusai Könnyező Madonna egy Szűz Máriát ábrázoló gipszöntvény szobor, amely a szemtanúk vallomása alapján 1953. augusztusában négy napig folyamatosan könnyezett a szicíliai városban. A szobornak 1957-ben egy francia építész egy modern templomot tervezett, ami túl modernre sikerült, így lakossági ellenérzések miatt csak 1966-ban kezdték el építeni. Az építkezés évtizedekig húzódott, végól II.János Pál Pápa 1994-ben nyitotta meg a 104 méter magas beton kegyhelyet.
Utazások során rengeteg templomot, katedrálist, bazilikát, székesegyházat láttam, de ehhez fogható kortárs építményt nem nagyon. Ha Szirakúzában járunk, mindenképpen megér egy látogatást.
Szirakúza halpiac
13 óra elmúlt, lassan enni kellene valamit, irány Ortigia és a piac, halpiac. Igaz halpiacokra reggel, sőt még inkább hajnalban érdemes kilátogatni, de hátha még így kora délután is akad valami látnivaló, netán ennivaló.
14 óra körül az utolsó percekben érkezünk, az árusok éppen pakolgatják megmaradt portékáikat, a hajnali halázszsákmánynak már csak a maradékát látjuk a standok többségét elkezdték fellocsolni, de azért még sikerült körbenézni, pár hangulatképet lőni.
Caseificio Borderi
A szirakúzai, ortigiai piac kihagyhatatlan látványossága, még ha nem is vagyunk éhesek, a Caseificio Borderi delikát bolt és szendvicsező, amelynek a története egészen 1930-ig nyúlik vissza. Az alapító Don Pasquale Borderi a kezdetekben extra szűz olíva olajban, majd sajtkészítésben utazott, fia (a most 70 év körüli) Andrea Borderi pedig sajtkészítő mesterré képezte magát. 1998-ban pedig megnyitották a jelenleg is üzemelő szendvicsezőjüket Szirakúza óvárosának piacán. A friss és olasz mércével is magas minőségű alapanyagokból készült hatalmas szendvicseikkel nagyon gyorsan betörtek a Tripadvisor, Lonely Planet, Foursquare és Yelp toplistákra, de szerencsére, most 20 évvel később sem szálltak el. Maradt a baráti árazás: 6 euró egy rettenet méretű, átharaphatatlan magasságú, minden jóval megtömött panninért. Maradt az elhivatottság és lelkesedés: az öreg Andrea Borderi még mindig nap, mint nap ott pörög személyesen a kiszolgáló pultban és csinálja a saját maga one-man showját: villámgyorsan aprítja az olívabogyót, tekeri a prosciutto-z, tolja a kóstoló falatokat a sorban állók szájában, miközben osztja a poénokat. A népszerűségnek egyetlen ára van: a sor és a várakozás. Sorszámot kell húzni és közel 50 percet (!!!) vártunk 3 szendvicsre, de mégsem távoztunk csalódva.
Via de Benedictis #6
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
Hazafelé sétálva még bedobtunk egy kávét (Moka Efti), majd visszavonultunk a szállásunkra egy órára pihenni, lezuhanyozni, átöltözni.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
A rövid szieszta után estefelé egy másik útvonalon, kikötő felé, a mólón, a vízparton sétáltunk be az óvárosba, a városháza érintésével az Aretusa térre, ami nyugati fekvésre miatt remek naplemente néző hely.
Ha tovább sétálunk a sziget csücske felé, a tengerparti Lungomare Alfeo és a párhuzamosan futó, de eggyel feljebb elhelyezkedő Castello Maniace utcákban sok kis étterem és bár található, ahol megihatunk egy Aperolt vagy beülhetünk vacsorázni.
Naplemente után mégegyszer végigsétáltuk az óváros utcáit, érintettül a Dóm-teret, délután a piacon Caseificio Borderi szendvicseivel pedig úgy jól laktunk, hogy este már csak egy arancini és egy fagyi csúszott le.
2.nap: Noto, Marzamemi, Modica, Ragusa
A mai napra négy közeli kisváros (Noto, Marzamemi, Modica, Ragusa) volt betervezve, mindegyikben 1-2 órás megállókkal, összesen kb. 100-120 km autózás.
Noto
Reggeli után indulunk, első megállónk Noto kb. 35 km-re DNY-ra helyezkedik el Siracusatól. Az ókori várost az 1693-as földrengés szinte teljesen elpusztította, így a jelenlegi “újváros” mindössze 300 éves múltra tekint vissza. A régi görög város romjai az újvárostól 8 km-re találhatóak.
Főutcája a Corso Vittorio Emanuele, amely részben sétálóutca és az összes fontosabb látnivaló itt található. Ha látunk valahol parkolóhelyet, azonnal álljunk meg, mert úgysem lesz jobb, nem lesz közelebbi. Mi kb. fél órát köröztünk a szűk, meredek és egyirányú kis utcák útvesztőiben, ahol sokszor a GPS jel is elveszett.
Noto legfontosabb látnivalói a Katedrális és a Városháza, illetve terei: Piazza Immacolata,
Piazza XVI. Maggio, Piazza Municipio. Ha parkolással nem húzunk el túl sok időt, akkor a kisváros látnivalói 1 óra alatt körbejárhatóak.
Marzamemi
Szicília egyik legromantikusabb halászfaluja mindenképpen megér egy 1 órás kitérőt. Noto-tól 22 km-re található, onnét alig 20 perc autózással elérhető. Kb. 2-300 méterre az óvárostól az öböl menti út szélén lehet legközelebb leparkolni, ahonnét 5 perc sétával elérhető Marzamemi központja.
A mini települést mindössze 360-an lakják, apró földszintes kőházai pedig olaszosan szabályos négyzetrácsos elrendezésben ölelik körbe a Piazza Regina Margherita teret, ahol a San Francesco di Paola templom is található.
A kőházakat görögös hangulatot idéző türkizkékre mázolt ajtók és ablakok díszítik, és az éttermek teraszain is türkikék székek virítanak, a tradicionális szicíliai mintákkal festett kerámia kaspók mellett, amelyekben virágok és kaktuszok figyelnek. Az árnyékban hűsölő kutyák, a szintén türkizkék vízen – ami három oldalról is körbeveszi a halászfalut – színes halászhajók, a helyiek sem stresszelnek. Október vége van, dél, 28 fok körüli napsütés, de már gyülekeznek a felhők, vissza az autóhoz.
Modica
Alig, hogy beszállunk az autóba leszakad az előrejelzések által régóta emlegetett eső. Pont jókor. Következő úticél: Modica, Marzamemitől 42 m-re ÉNY-ra.
Antica Dolceria Bonajuto csokimanufaktúra
A legjobb csoki fogalmát általában a belga és svájci csokoládékkal társítjuk, pedig itt Szicíliában, Modicában készül az egyik legpazarabb csoki. Persze ugyanúgy, ahogy a jó bort vagy speacialty kávét, a jó csokit meg kell tanulni szeretni, hiszen egészen más technológiával készült (nincs benne kakaóvaj, tej vagy egyéb adalékanyag), így a végeredmény, állad és ízélmény is merőben más (nagyon tömör, nem olvad, nem krémes).
Modicában minden sarkon találunk csokiboltot, de a legnagyobb, hat generációra visszanyúló múlttal a Antica Dolceria Bonajuto csokimanufaktúra büszkélkedhet, ahol 1880 óta készülnek a táblák.
A csokigyár kisboltjába nyitvatartási időben bármikor betérhetünk, de a 40 perces manufaktúra túrához és kóstolóhoz előre kell időpontot foglalni (8 euró).
A szakadó eső miatt a csokibolt mellett, csak a San Giorgo Katedrálist sikerült megnézni, a várba (Castello dei Conti) már nem másztunk fel.
Ragusa
Ragusa Modicától mindössze 16 km-re fekszik. A város két jól elkülönülő városrészre osztható és mindegyik egy-egy egymástól független, de összeérő dombra épült. A magasabb és területében is nagyobb dombon fekvő Ragusa Superiore (az újváros, felső város), míg kisebb dombon fekvő Ragusa Ibla (az óváros, alsó város). A két városrészt, dombot a Valle dei Ponti völgy választja el egymástól.
Ragusa szállás: Iblaresort – Design Boutique Hotel
Szállásunk az Iblaresort boutique hotel, pont itt a két városrész találkozásánál fekszik, de házszám szerint már Ragusa Ibla-hoz tartozik. Az óvárosba autóval behajtani vagy parkolni esélytelen, így itt a völgyben kialakítottak egy méretes és ingyenes parkolót. Innét 4-5 emeletnyi lépcsőt megmászva lehet feljutni a városba, ami cuccokkal nem olyan kellemes, de ki lehet bírni. A szobák a 3 ágyas duplextől a jacuzzis junior suite-ig terjednek.
A pici, 5-6 szobás hotelt egy klasszikus Szicíliai kőházban alakították ki. Minimál alapterület, 3-4 emelet, emeletenként 1-2 szoba, a reggeliző helyiség és a tetőterasz a legfelső emeleteken. A belső kétszintes mini apartmanunkkal sajnos a földszintet nyertük meg, ami nem is a recepcióról, hanem közvetlenül az óváros macskaköves utcájáról nyílt, így kaptunk rendesen a szűk utcában elszáguldó robogók visszhangzó zajából. Ezt a kellemetlenséget ellensúlyozta az ingyenes parkolás, a reggeli, a designos szobák és a tökéletes elhelyezkedés (300 méterre a dóm tértől).
Ragusa Ibla
Az óvárosban találjuk az 1738-ban épült San Giorgio katedrálist, a Santa Maria delle Scale templomot, az Ibleo parkot és a palotát. Az egész óváros pár óra alatt körbesétálható. A két domb közötti völgytől, a legmesszebbi ponting, az Ibla parking körülbelül 1,5 km a táv, amit háromszor kell megtennünk, ha alaposan szeretnénk bejárni az óvárost. Egyszer körbe a városfal mentén, egyszer pedig középen a főutcán.
Az ikonikus fotót, a Chiesa Anime Sante del Purgatorio templom tornyát, kék csempés kupoláját, háttérben Ragusa óvárosával, úgy készíthetjük el, ha a két városrészt összekötő Valle dei Ponti völgyből a szűk lépcsős utcákon keresztül felmászunk Corso Mazzin utca második-harmadik kanyarjáig, ahonnét pazar kilátás tárul elénk az óváros felé. A tökéletes fotót a naplemente előtti aranyórában lőhetjük meg, mivel az óváros pont keletre helyezkedik el Ragusa Superior teraszaitól, így a lemenő nap tökéletes megvilágítást ad.
Ristorante Il Barocco
Az esti étteremválasztás teljesen random született. Szakadt az eső és az Il Barocco-ba engedtek be legkorábban, mindenhol máshol fél 9 után kezdődött a vacsoraidő. Tipikus szicíliai étterem, egyszerű, házias ételekkel, korrekt adagokkal és kiszolgálással és árazásban sincsenek elszállva.
Ragusa Superior
A nagyobb, felső városrész lényegesen kevesebb látnivalót tartogat (a nagyobb éttermek kínálatot leszámítva). Legfontosabb látnivalója a San Giovanni Battista katedrális és a régészeti múzeum, így itt csak utolsó nap reggel egy fél órás sétára, pár fotóra állunk meg, majd zúzunk is tovább Palermo felé, Agrigento érintésével. Hosszú nap lesz 300 km, 5+ óra autóban, aminek csak az utolsó szakasza lesz autópálya.
Agrigento – Templomok völgye
Ragusát elhagyva az első 30-40 km kellemes, dombos, autóból nézegetős tájon kígyózott végig, a várva várt tengerparti út viszont igazi szenvedés volt. Az útról a tengert nem lehetett látni, cserébe a nagy forgalom miatt talán, ha 45-ös átlaggal sikerült teljesítenünk a távot. Legrosszabb az volt, amíg Gela nevű település fél órás dugóján átvergődtünk.
Az Agrigento melletti Templomok völgye (Valle dei Templi), Szicília legjelentősebb régészeti látnivalója és egyben az UNESCO világörökség része. Az elnevezés az ókorból nagyon jó állapotban fennmaradt nyolc-tíz görög templom együttesére utal.
A régészeti park egy keleti és egy nyugati kapuval, mindkét oldalon nagy parkolóval és jegyárusító helyekkel rendelkezik, így akár autóval, akár busszal könnyen megközelíthető. A park június 12 és november 30. között 8:30- 19:00 között van nyitva. A teljes árú felnőtt jegy 10 euró, míg a múzeum belépővel bővített kombó jegy 13,5 euró. 18 éven aluliaknak ingyenesen, 18-25 között féláron látogatható. Extra tipp: minden hónap első vasárnapján, mindenkinek ingyenes. Főszezonban sokszor nagy a káosz és hosszú sorok várnak jegyekre, de szerencsére már online is megvehetjük előre.
A „Templomok völgye“ régészeti park legfontosabb látnivalói: az Olümpieion, a Dioszkuroszok temploma, a khthonikus istenségek szentélye, a Kolümbétra-kert, a Héraklész-templom, a Concordia-templom, a nekropolisz, a városfal és a Héra-templom.
Ezek közül is a leglátványosabb, a legjobb állapotban fennmaradt, i.e. előtt 440 körül épült Concordia templom oszlopcsarnoka és előtte a szerencsétlenül földet ért Ikarosz bronz szobra. Kétségkívül ez a régészeti park legnépszerűbb és legtöbbet fotózott jelenete, így lehet csalódást kell okoznom, de a hatalmas Ikarosz torzó nem sokat látott az ókorból, hiszen azt Igor Mitoraj lengyel művész készítette 2011-ben.
A templomok völgyének körbesétálására szánjunk minimum 2 órát, vagy akár 3-4-et is, ha szeretnénk mindent alaposan megnézni és elmélyülni a részletekben.
Török lépcső – Scala dei Turchi
Az Etna mellett Szicília legizgalmasabb természeti látnivalója kétségtelenül a Török lépcső (olaszul Scala dei Turchi). Agrigento-tól, a Templomok völgyétől mindössze 15 km-re található Realmonte sziklás tengerpartján. Ha tehetjük érkezünk 1,5 órával naplemente előtt és várjuk be hófehér sziklákba vájt természetes fotelekben a napnyugtát. Pazar.
Az afrikai arab, pontosabban szaracén kalózok itt szálltak partra, és ezeken a természet formálta lépcsőkön másztak fel, hogy kifosszák a partmenti településeket, többek között Realmontét. A helyieknek pedig mindenki török volt, aki a tengeren keresztül érkezett rossz szándékkal. Innét a török lépcső elnevezés.
Ha Agringento felől érkezünk autóval az SP68-as úton kezdhetjük figyelni a parkolókba irányító táblákat, mert az út mellett nem ajánlott és nagyjából esélytelen is leparkolni. Ha főszezonon kívül érkezünk (pl. mint mi novemberben) akkor van esély legurulni autóval a part menti kisebb parkolóba, csúcsidőben viszont meg se próbáljuk, válasszuk inkább az út tengerparttal ellentétes oldalán, így valamivel távolabb lévő, de nagyobb kapacitású parkolók valamelyikét. Innét meredek úton sétálhatunk le a tengerpartra, ahonnét még kb. 3-500 métert kell sétálni a homokban, hogy megpillantsuk a török lépcsőt.
A hófehér, lépcsőzetes szikla jéghegyként omlik a tengerbe. Anyaga egyébként márga, azaz egy agyagos-karbonátos mészkő és évszázadok alatt a természet ereje csiszolta mai formájára. Ha nem szeretnénk tovább koptatni, akkor inkább mezítláb másszuk meg, papucsban amúgy sem életbiztosítás feljutni a meredek oldalán. A felső teraszokról pazar kilátás nyílik a fehér kő színével kontrasztos tengerre. November eleje ellenére is legalább 50-60 ember várta, hogy lebukjon a nap a horizont mögött.
A teljes sötétséget azért nem vártuk meg, indultunk vissza az autóhoz és Sciacca érintésével még az este leverettünk egészen Palermóig (csak 144 km, de kb. 2 óra), hogy másnap már ott ébredjünk.
Palermo
Este 9 körül értünk Palermoba. Airbnb házigazdánk Giorgio azt üzente, hogy hiába ütjük be naviba a lakás címét nem fogunk odatalálni, mert felújítások miatt több egyirányú utcát is lezártak a belvárosban, így egy téren egy kávézónál várt minket, majd amikor odaértünk felpattant a robogójára, mi pedig győztük követni a palermói esti dugóban cikázó vendéglátónkat. Végül nem tudott lerázni!
Palermo látnivalók egy külön posztban: Palermo piacai: Mercado del Capo, a Ballaro, a Pulci és a Vucciria. Palermói operaház / Teatro Massimo, Palermói katedrális, Norman palota, Angol kert, Zisa kastély, Mondello beach , Monreale katedrális .
Reggel elindulunk Palermóból, éjszakára már Taorminában van szállásunk foglalva, de útközben megállunk Caccamo-ban és Cefalú-ban.
Corleone
Ki ne ismerné Mario Puzo leghíresebb művét, a Keresztapát (The Godfather), amit később Francis Ford Coppola filmesített meg, majd a sikerére való tekintettel trilógia lett belőle. A fiatal Vito nem beszél angolul, így amikor Ellis-szigeten, a bevándorlási hivatalban megkérdezik a vezetéknevét nem tud válaszolni, így kapja meg a hivatalnokoktól szülővárosa nevét Corleone-t. A film egyes jelenetei is itt játszódnak, de csak a filmben, a valóságban Savoca-ban forgatták őket. Érdekesség még, hogy a Michael Corleone-t játszó Al Pacino igazi nagyszülei is Corleone-ból származnak (a színész bevándorlók gyermekeként már New Yorkban született).
Corleone-ban a templom mellett a másik fő látványosságot a Maffia múzeum jelenti. Palermoból ezt a kb. 60 km-es kitérőt, idő hiányában, sajnos mi végül kihagytuk.
Caccamo vár
Caccamo mindössze 46 km Palermótól és csak egy 8 km-es kitérő a Cefalú felé tartó E90-es autópályáról. Az a 8 km viszont kemény szerpentin. Tengerszintről csupán kb. 520 méterre kell felkapaszkodni a 285-ös úton, de a kanyargós út, lassú haladás miatt sokkal többnek tűnik.
A nyolcezres hegyi kisváros legfontosabb látnivalója a nem meglepően Normannok által épített és nagyon jó állapotban fennmaradt 12. századi erőd és múzeum, amelynek a bástyáról pazar kilátás tárul elénk a Lago Rosamarina tóra és a környező dombokra. A belépő mindössze 4 euró és egy 1-1,5 órás kitérőt mindenképpen megér.
Cefalú
Caccamótól további 40 km az E90-esen a part mentén (vagy 70 km Palermótól, ha nem térünk ki Caccamo felé).
Az autót parkoljuk le a vasútállomás környékén, ennél beljebb már bajban leszünk a szűk utcában és parkolóhelyek hiánya miatt. Innét két irányba indulhatunk el, vagy enyhén balra a tengerpart felé az óvárosba, vagy jobbra tartva felfelé a szikla tetejére. Érdemes az utóbbival kezdeni és a végére hagyni jutalmul az óvárosi pihentető sétát, ebédet és tiramisu + ristretto kombót.
A szikla / La rocca di Cefalú
A lépcsők a Salita Saraceni utca 19-21 körül kezdődnek (a vasútállomástól kb. 600 méterre). Vigyünk vizet és készüljünk egy kiadós mászásra, 30 fok felett emberpróbáló feladat, de nagyon megéri, ha tehetjük ne hagyjuk ki. Az első, körülbelül félúton lévő kilátópontig, a várfal romjaiig illetve a feszületig a kb. 150 méteres szintkülönbséget sportos tempóban 15 perc alatt lehet leküzdeni. Útközben hegyikecskékkel is találkozhatunk. A várfal, a több mint 100 méter magas, közel függőleges sziklafal meghosszabbítása, a keresztnél lévő teraszról, pedig mint egy felhőkarcolóról vagy drónról nézhetünk le a katedrális tornyaira és az óváros LEGO méretű házaira.
Ha bírjuk még szusszal, akkor felmászhatunk a 268 méter magas szikla tetején álló várig. Még kb. egy 1 km és 140 méter szint.
Cefalú óváros
Az alig 15 ezres kisváros legfontosabb látnivalója, mint a legtöbb olasz településnek, a katedrális és a dóm-tér, aminek a templom mögött magasodó sziklafal ad egyedi karaktert. Ha a lépcsőzésért cserébe megvolt a jutalom tiramisu és kávé, akkor érdemes felfedezni az óváros hangulatos sikátorait, boltjait. A moló végébe kisétálva pedig egy újabb perspektívából nézhetünk vissza Cefalúra, mielőtt továbbindulnánk Taormina felé.
Taormina
Taormina Cefalutól 190 km / 3,5 óra a szárazföld belsején, a hegyeken át az Etna érintésével, vagy 208 km / 2,5 óra körbe a tengerparton. Mi az utóbbit választottuk. Útközben érintettük Messina kikötőjét, ahonnét mindössze 5 km az olasz csizma orra, a kontinentális Olaszország.
Ahogy a legtöbb olasz kisvárosban az óvárosban, ahova szállást foglaltunk, esélytelen a parkolás és ez fokozottan igaz Taorminára is. Annyi különbséggel, hogy itt a megoldásra is gondoltak és a város végeibe többszintes fizetős parkolóházakat építettek, ahonnét ingyenes buszjárat visz be a sétálóutcáig.
A három nagy parkoló közül mi a város északi felén lévő Parcheggio Lumbi-t néztük ki, ami az autópályáról lekanyarodva könnyen megközelíthető. Három szinten közel 1000 autónak és 40 busznak van hely, így nagy eséllyel mi is elférünk. 1,5 óra 1 euró, 7 óra 8 euró, 24 óra 13 euró, 48 óra 23 euró. Főszezonban kb. 10%-kal többe kerül a parkolás. A busz nagyjából 15 percenként jár és 5 perc alatt megteszi az alig 1 km-t a városkapuig (Porta Messina). A rövid távolság ellenére azonban gyalog ne vágjuk neki, főleg ne sötétben vagy csomagokkal, mert egy forgalmas, járda nélküli, erősen emelkedő úton kell végigszenvedni, ami 30 fokban nem éri meg.
Corso Umberto sétálóutca
A kisváros legturistásabb, alig 1 km hosszú főutcája, sétálóutcája, északon a Porta Messina városkapunál kezdődik, míg délen a Porta Catania-nál ér véget. Rengeteg kézműves bolttal, kávézóval, étteremmel, fagyizóval és persze a luxusmárkák sem hiányozhatnak Szicília egyik legfényűzőbb városából. Ha a főutcát oda-vissza végigjártuk és kicsit távolabb szeretnénk kerülni a turistahordáktól, akkor mindenképpen érdemes letérni a csendesebb, de legalább annyira hangulatos keresztutcákba és párhuzamosan futó útvonalakra.
A Corso Umberto-n nagyjából félúton találjuk a Piazza IX Aprile térkövezett, tenger felé pazar kilátást nyújtó panorámateraszát a Szent Ágoston templommal (Ex Chiesa Di Sant’Agostino).
Taormina szállás
Szállást Taorminában pont ide a kisváros közepébe, a Posta Messinához közel foglaltam a Valentina minihotelbe, amit egy család üzemeltet. Az ízlésesen berendezett szoba ablakai és erkélye is a forgalmas sétálóutcára nyílott, a hangszigetelt ablakoknak köszönhetően viszont nagyon jót aludtunk. Reggelihez egy kupont kaptunk, amit egy alig 100 méterre lévő kávézó teraszán válthattunk be. Ha jól emlékszem egy crossaint, pirítós, narancslé és kávé volt a csomagban, de természetesen bármit lehetett pluszban rendelni.
Görög színház / Teatro Greco
Taormina legfontosabb látnivalóját a görög színház romjai jelentik, melyek anno Csontváryt is megihlették. 1904-05 között készítette a hatalmas, közel 20 m2-es (302 x 570 cm) festményt előtérben a görög színház romjaival, háttérben a Jón-tengerrel és a hófedte Etnával.
A Corso Umberto sétálóutcának a Messina városkapuhoz közelebbi végén a Santa Caterina térnél kell lekanyarodni a beszédes “Teatro Greco” utcára, innét 250-300 méter a színház.
A színház eredetileg ie. előtt 3. században épült, majd később a rómaiak teljesen újjáépítették. A 109 méter átmérőjű félkör alakú nézőtérről pazar panoráma tárul elén a tengerre, hegyekre. A rendezőnek valószínűleg össze kellett szedniük magukat, hogy a nézők az előadás helyett, ne a tökéletes hátteret bámulják.
A görög színház mellett található Taormina egyik legdrágább luxusszállodája, a Belmond Grand Hotel Timeo. Itt főszezonban 270.000 Ft/éj áron indul az alapszoba, a lakosztályért pedig éjszakánként közel 1 millát kell csengetni. A kertjébe, recepcióig érdemes belesni, ha nem dobnak ki minket.
Villa Comunale park, botanikus kert
A görög színháztól forduljunk vissza a Corso Umberto irányába, de ne másszunk teljesen vissza, hanem a balra Timoleone sikátoron keresztül vágjuk át a Villa Comunale felé (kb. 250-300 méter).
Az angolkertet a Taorminában letelepedett skót nemesasszony Lady Florence Trevelyan építette a 19. század végén, majd 1922-től a város tulajdonába került. A világ minden részéről hozatott ide növényeket, így jópár tájidegen zöldség is felbukkan. Sőt az ornitológus hölgy még egy enyhén ázsiai beütésű kilátót is felhúzatott, hogy onnét tanulmányozhassa a madarait. A város szerencsére méltó örököse a botanikus kertnek, korrektül rendben van tartva, nem mellesleg az egyik legszebb kilátás is innét nyílik a városra, tengerre és az Etnára.
Madonna kápolna / Chiesa Madonna della Rocca
Ha madártávlatból szeretnénk megsasolni a várost, akkor sétálóutcától felfefelé, mindössze 7-800 méterre található a Madonna kápolna. Azonban ne becsüljük alá, a látszólag rövid távot, 125 méter (szint) lépcsőzés vár ránk, így inkább reggeli vagy naplemente nézős programnak tervezzük be főszezonban.
A Corso Umberto-n a 104-es házszámnál kell felfelé venni irányt a Capri sikátoron keresztül, utána balra a Don Giovannin, a lépcső pedig a Via Circonvallazione 31-nél indul felfelé.
A kápolnától még egy kicsit feljebb az Al Saraceno étterem/pizzéria panorámateraszán ihatunk egy jutalom kávét vagy sört, kinek mi.
Taormina felvonó (Funivia)
Taormina ugyan tengerparti kisváros, de az óvárosa, a sétálóutca tengerszint felett kb. 220 méterrel helyezkedik el, cserébe a város szinte minden pontjáról megfizethetetlen a kilátás. Akiket érdekel a közvetlen tengerparti szakasz is azok, gyalog kb. fél óra alatt lépcsőzhetnek le a vízpartig. Persze lehet autózni vagy buszozni is, de a tengerpartra a legegyértelműbb közlekedési eszköz a felvonó (olaszul: Funivia), ami szezon függvényében reggel 8-tól éjjel 1-ig jár. Egyirányú út 3 euró, napi jegy 10, heti bérlet 50 euró.
A felső állomás három perc gyalog a Porta Messina-tól (Via Luigi Pirandello), a tengerparton pedig Mazzaró-hoz (Taormina Mare) érkezik. Menetidő mindössze 2-3 perc.
Kék barlang / Grotta Azzura
A Mazzaro felvonó állomástól mindössze 10 perc gyalog a Grotta Azzura. Becsónakázhatunk a barlang valószínűtlenül kék vizébe, de búvárcuccot is bérelve egy még izgalmasabb perspektívából tapasztalhatjuk meg a kékséget.
Isola Bella Taormina
A Mazzaro felvonó állomástól szintén kb. 10 perc gyalog. Isola Bella egy pici sziget, amit egy homokzátony köt össze a szárazfölddel. Apálykor akár százaz lábbal is átsétálhatunk, de dagálykor sem mély itt a víz. Homokos/sziklás partja népszerű fürdő- napozóhely.
A Villa Comunale parkhoz hasonlóan, a sziget szintén Lady Florence Trevelyan magántulajdona volt a 19. században, utána az örökösökre szállt, majd befektetők vásárolták meg, de építési engedély hiányában a Szicília régió 1990-ben visszavásárolta és természetvédelmi területté alakította.
Catania
Taorminában csak egy éjszakára szálltunk meg, de másnap reggel a szálláson hagytuk a csomagjainkat és egészen késő délutánig maradtunk, csak estefelé autóztunk tovább Catania-ba (43 km). De ezt egyáltalán nem bántuk meg, mert a Catania volt a legkevésbé izgalmas szicíliai város, így egy 3 órás esti séta elégnek tűnt és utólag is jó döntésnek bizonyult, hogy inkább Taorminára szántunk több időt.
Másnap kora reggeli dugóban indulás a reptérre, autóleadás és vissza Budapestre.
Szicília – gyakran ismételt kérdések
- Mikor utazzunk Szicíliába?
Ha nem tengerpartozni szeretnénk, hanem körutazás, városnézés, túrázás a cél, akkor október-november, vagy március-április lehet a tökéletes választás. Kevesebben vannak, kedvező szállás- és autóbérlés árak, nem pusztulunk meg a melegben, de fázni sem fogunk, november elején napközben még bőven rövidujjasban kávézhatunk, ha nem vigyázunk le fogunk égni és lépcsőzéskor szakadni fog rólunk a víz, sőt esti kiülős vacsorához sem kell feltétlenül hosszúujjas. Szicília időjárása részletesen hónapró-hónapra itt - Hány napra érdemes Szicíliába utazni?
Mi 8 napra mentünk, sűrű programmal, feszített tempóban, de így kompromisszumokat kellett kötnünk és jó pár látnivalót le kellett húznunk a listáról. Ha szeretnénk elmenni Trapaniig, és a sziget belsejét és az Etnát sem szeretnék kihagyni, netán valahol 1 napnál többet töltenénk, akkor legalább 2 hétre tervezzünk, vagy menjünk vissza többször. Ha csak Palermoba repülnénk városnézésre, akkor 3 éj / 2 teljes nap alatt a látnivalók többsége kényelmesen megnézhető. - Hova repüljünk, Palermóba vagy Cataniába?
Cataniába a Wizzair, Palermoba a Ryanair indít közvetlen járatokat Budapestről. Ha legalább 1 hetes körút a terv, akkor gyakorlatilag mindegy hol kezdünk, de ha ennél rövidebb idő áll rendelkezésre, esetleg csak egy hosszúhétvége a cél, akkor inkább Palermo.
Hozzászólások (13)
Pingback: 1 eurós házak Olaszországban 3 milliós CSÓK-kal | vizzitor.hu
Pingback: Palermo látnivalók 24 óra alatt | vizzitor.hu
Köszönöm!
Nagyon sokat megtudhatunk a legjobb dolgok és a nem túl fontos dolgokról is beszél nekünk a leíró!💙🧡💜💛
Pingback: Útibeszámolók – országok, ahol már jártunk | vizzitor.hu
Szia! Nagyon hasznos volt a bejegyzésed, köszi szépen! Mi ebben az évben készülünk Szicíliába szintén egy hétre, de mivel nem szeretnénk csak két helyen megszállni Palermóban tervezünk 3 éjszakát eltölteni 4-et pedig Catania környékén. Szirakúza és Taormina között nehezen tudok dönteni, kíváncsi lennék a véleményedre. Úgy látom Szirakúza kicsit praktikusabb lenne, mert közelebb van több látnivalóhoz, de valahogy Taormina fekvése, hangulata jobban tetszik. Szirakúzában pont azt a szállást néztem én is ki ahol ti megszálltatok, így gondolom hasonló az izlésünk.:) A taorminai szállásotokat viszont nem linkelted be, érdekelne ott hol szálltatok meg és azt ajánlanád-e? Ha nem akkor szerinted melyik részén érdemes Taorminában megszállni, ha bázisként hasznnánk a szállást, két napot biztos kirándulnánk onnan is a bérelt autónkkal. Mivel 10-en leszünk a kicsi néhány fős apartmanok sajnos nem jöhetnek számításba.
Előre is köszönöm, ha válaszolsz!
Gyöngyi
Szia,
A 4 napot érdemes lehet megosztani Taormina és Szirakúza között és akkor nem kell választani 🙂
Kiegészítettem a posztot és belinkeltem a Taorminai szállásunkat is. Az egy elég picit hotel a belvárosban, ahova autóval nem lehet bemenni (mi is a parkolóban hagytuk, de onnét ingyen busz visz be kb. 5-7p alatt).
10 fővel lehet egy villa szerű házat bérelnék Taorminában, nagyon pazar szállások vannak, elképesztő panorámával.
Pl. ez 10 főre 100e Ft/éjszaka, de fejenként talán nem olyan vészes a 10eFt/éj
Villa Sirami
Dávid
Szia,
Nagyon jó a cikk. Kicsit más téma. Talán furcsa, de érdeklődnék hogy jelenleg milyen a migráns helyzet Olaszországban.? Már többször voltunk mi is északon, de inkább csak Anconáig fedeztük fel az országot. Kb. 15 éve voltam 1x Szicíliában, de azóta változott egy két dolog szerintem. Kisgyerekkel mennék pár napra Etna környékére fürödni és túrázni. Az érdekelne hogy ilyen tekintetben kinek mi a tapasztalata Délen, és Szicíliában?
Ha ezzel kapcsolatban tudtok valamilyen tapasztalatot írni azt megköszönöm.
(Illetve mikor lesz híd Missina és és a kontinens között, mert az is jó lenne.?
Habár ha jól tudom lenyúlta a maffia hűtlen kezelés gyanújával vagy ilyesmi 🙂
Köszönettel: A.
Pingback: Lavertezzo, Corippo, Bellinzona: időutazás a középkori Svájcba | vizzitor.hu
Pingback: Szicília időjárás - Mikor utazzunk Szicíliába? | vizzitor.hu
Pingback: Munkaszüneti napok 2022 | vizzitor.hu
Pingback: Szicília első rész – Utazások
Pingback: Munkaszüneti napok 2023 naptár, szabadságtervező | vizzitor.hu
Nagyon köszönjük a sok hasznos tanácsot. Ez alapján szerveztük meg a ’24-es tavaszi szünetben a családi utazásunkat, és megtoldtuk még két nappal: Zingaro Nemzeti Park+ Etna
Vezetés: én rosszabbra számítottam. 1080 km-t vezettem koccanás nélkül:) Akik indexelnek és betartják – a néhol indokolatlan sebesség- és záróvonal korlátokat- azok a külföldiek:) Ők jól vezetnek. Egyébként körültekintéssel, figyelünk egymásra elvvel jól működik a közlekedés. A zebrán parkolás alap, Külön csemege a zebra előtt duplán álló autók parkolásai.
Kocsit a Locautónál béreltünk a Bookingon, korrektek, gyors ügyintézéssel. Azért az önrészre egy 20 ezer Ft-os külön biztosítást érdemes kötni szintén Bookingon-, a szállásokat is ott foglaltuk.
Szuper látnivalók, kedves emberek, fantasztikus éttermek ( That’s a Moro, streetfood: Pasta da qui!, Osteria Pizzeria Le Tre Vie, Sottovoce
Szállásadók, éttermesek, beszélnek angolul:)