Ha elég volt a Balatonból, Horvát tengerparttól és Thaiföld, Bali vagy Bora-Bora zsúfolt strandjai sem jelentenek már kikapcsolódást, akkor kilövethetjük magunkat az űrbe. Az oroszok már építik az űrhotelt.
A polgári űrutazás nem teljesen új dolog, hiszen Charles Simonyi már kétszer is járt odafenn. Ő volt az 5. és 7. űrturista, második magyarként kétszer is járt a világűrben, azonban ezért jelentős 25 millió dollárt (kb. 5 mrd Ft) csengetett ki és az űrhajósokkal azonos mostoha feltételek mellett kellett átvészelnie az utazást.
A 350km magasan épülő űrhotel, ahogy neve is mutatja lényegesen komfortosabb lesz, az utazás és ott tartózkodás költsége pedig egy nagyságrenddel csökken. A Szojuzzal a retúrjegy kb. 160 millió Ft-nak megfelelő dollár, míg az 5 napos kint tartózkodás kb. 40 millió Ft. 8 milla/éj, ha úgy jobban tetszik.
Az űrhotel négy kabinja összesen 7 vendég fogadására alkalmas és egy űrhajóhoz képest nagyméretű panorámaablakokon lehet szemlélni, ahogy a Föld körbefordul alattunk (a Földet kb. másfél óránként kerüli meg). A nézelődéshez speciális távcsöveket és kamerákat találhatunk az űrkabinokban. A súlytalanság állapotában az ágyak tetszés szerint vízszintes vagy függőleges helyzetbe állíthatóak, a hermetikusan leszigetelt zuhanyzóban a vendégeknek pedig szivacs segítségével kell mosakodniuk az 5 nap alatt. A WC pedig vizes öblítés helyett légelszívással működik. Az elhasznált vizet szűrve, tisztítva újrahasznosítják, visszaforgatják, és a levegőt is folyamatosan cirkuláltatják, miközben kiszűrik a baktériumokat és a kellemetlen szagokat.
Az űrturistákat tapasztalt személyzet kíséri, az étkezést pedig nem fagyasztott/szárított tubusos űrcsemegékkel és energiazselék segítségével kell megoldaniuk, hanem a Földön készült jófajta vacsorát ehetnek, már amennyire egy utólag mikrózott vacsora jónak mondható. Nem a pénz, hanem a körülmények szabnak gátat a Michelin csillagos ellátásnak. Az innivalókkal nem lesz gond, jeges teát, ásványvizet és juice-t élvezhetnek a vendégek, azonban az alkoholról és az intergalaktikus buliról le kell mondaniuk.
Az ISS Nemzetközi Űrállomás mindössze 100 km-re lesz, így a kiutazás is gazdaságosabbá tehető, illetve oda-vissza biztonsági fedezékként szolgálnak egymásnak. Vészhelyzet esetén a hotelbe szkafanderes váratlan vendégek toppanhatnak be, de fordítva is igaz, ha a hotelben jelentkezne valami probléma, akkor az utasokat menekítenék át a sokkal kevésbé komfortos ISS-re.
A megvalósítás költségvetése egyelőre nem publikus, azonban az űrhotel, hivatalos nevén Commercial Space Station (CSS) átadását 2016-ra tervezik az oroszok.
Hozzászólások (7)
Üdülési csekket elfogadnak?
@xmasimo LOL
“A Szojuzzal a retúrjegy kb. 160 millió Ft-nak megfelelő dollár, míg az 5 napos kint tartózkodás kb. 40 millió Ft. 8 milla/éj, ha úgy jobban tetszik.”
Az 5 napos jegy csak oda szól? Vissza már nem hoznak? 🙂
Nem. Az 5 napos jegy csak a szállás. Ha nem fizetsz az odaútért, akkor elmondhatod, hogy 40 milláért 5 napig nem volt senki benne…
Egyébként ajánlom a retúr szót megnézni az értelmezőben. 😉
Akaromakaromakarom!
Ha ingyen volna sem érdekelne ez a kukásdoboz. Persze kezdetleges vicc azokhoz a több ezres wellness komlexumokhoz képest, amiket a jövőben kreálnak majd.
Ez nem egy űrhotel hanem egy natur “mentő kabin”!
Ha Űr Hotelt szeretnének terveztetni akkor inkább forduljanak egy magyar mérnökhöz,vagy egy sci-fi rajzolóhoz még az is jobbat tudna tervezni!
Tisztelt orosz mérnök hölgyek és urak adok egy kis fantáziát lehet válogatni!
http://www.backgroundpipe.com/view/agxzfndhbGwtcGFwZXJyEAsSCVdhbGxwYXBlchjkRww